Ubezpieczenia załogi jachtu – które mogą się przydać?

Choroby i wypadki zdarzają się najlepszym. Nie chcemy snuć tu czarnych wizji, ale jadąc na wakacje – ubezpiecz się. Jeśli chcesz żeglować ze spokojną głową, zadbaj, by twoja załoga także to zrobiła. Przed urlopem pamiętaj o wszelkich formalnościach, a później – odpoczywaj na całego!

Jachty czarterowe są ubezpieczone jak samochody w zakresie szkód na jachcie (tzw. Casco) oraz szkód wyrządzonych innym (tzw. odpowiedzialność cywilna – OC). Dodatkowo możemy również ubezpieczyć wpłacaną kaucję.

skok z jachtu

Ubezpieczenie załogi – to proste!

Wynajmując jacht poprzez serwis YACHTIC.com możesz łatwo i szybko ubezpieczyć swoją załogę. Wystarczy jedno kliknięcie i wszystkie osoby z listy załogi zostaną objęte ubezpieczeniem.

Więcej informacji o ubezpieczeniu

Większość z nas ma wykupione ubezpieczenie w wybranej przez siebie firmie. Przed rejsem warto zainteresować się, co konkretnie takie ubezpieczenia obejmują, a czego nie.

Wiele z ubezpieczeń, którymi jesteśmy objęci w kraju nie obejmuje wypadków za granicą. Często z ubezpieczenia wyłączone jest uprawianie jakichkolwiek sportów lub sportów ekstremalnych, jednak każdy ubezpieczyciel definiuje sporty ekstremalne inaczej. Przykładowo PZU traktuje żeglarstwo jako sport ekstremalny, ale tylko w momencie kiedy odpływamy ponad 20 Mm od brzegu.

Jakie ubezpieczenia powinny interesować płynącego na jachcie w charakterze załogi?

Odpowiedzialność Cywilna (OC) – obejmuje odpowiedzialność za szkody wyrządzone innym, jednak dopóki jesteśmy na jachcie objęci ubezpieczeniem jachtu. Jeśli opuścimy jacht, czyli na przykład wyjdziemy na brzeg lub wypłyniemy na ląd pontonem – nie jesteśmy już objęci tego typu ubezpieczeniem.

Koszty leczenia – obejmuje zwrot kosztów leczenia w wypadku zachorowania zagranicą. Warto jednak pamiętać, że tzw. karta EKUZ, uprawniająca do bezpłatnego korzystania ze służby zdrowia na terenie Unii Europejskiej, nie pokrywa m.in. kosztów transportu.

Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków – ubezpieczenie to  obejmuje nas na przykład w przypadku jeżeli złamaliśmy nogę, rękę lub zrobiliśmy sobie inną krzywdę. Wówczas otrzymamy odszkodowanie w wysokości zależnej do wysokości naszego uszczerbku na zdrowiu.

Utrata i kradzież bagażu – obejmuje pokrycie kosztów utraconego bądź skradzionego bagażu. Może się przydać zwłaszcza wtedy, gdy wybieramy dojazd do bazy czarterowej transportem publicznym, na przykład samolotem lub autokarem.

Koszty ratownictwa – ubezpieczenie to pokrywa koszty akcji poszukiwawczej i ratowniczej.

Assistance – pokrywa koszty dojazdu na miejsce, pobytu i powrotu do domu współpodróżnych, czyli na przykład żony i dzieci, jeśli ubezpieczonemu zdarzył się wypadek. Powyższe ubezpieczenia kupuje się w gotowych pakietach przed wyjazdem i kosztują one średnio ok. 50‑100 zł za osobę na tydzień. Oczywiście cena zależy od ubezpieczyciela i szczegółowych warunków ubezpieczenia. Im korzystniejsze są one dla nas – tym wyższe są ceny.

Ubezpieczenie kaucji – pokrywa szkody za które musielibyśmy zapłacić z kaucji czarterowej. Takie ubezpieczenie nie jest tanie, jednak okazuje się być dużym odciążeniem naszego portfela w przypadku powstania szkód. Przykładowo dla kaucji w wysokości 2000 EUR może to być ok. 200 EUR. Wielu żeglarzy korzysta z niego bardzo często.

Odstąpienie od czarteru (rezygnacja z wyjazdu) – jeżeli w wyniku choroby, bądź innych nie przewidzianych zdarzeń będziesz zmuszony zrezygnować z opłaconego wcześniej rejsu, otrzymasz zwrot zapłaconej za czarter kwoty. Koszt takiego ubezpieczenia to ok. 4% ceny czarteru. To ubezpieczenie jest szczególnie godne polecenia wtedy, gdy  decydujesz się wyjechać z małymi dziećmi, które w ostatniej chwili mogą zachorować.

Kilka słów podsumowania:

Przed rejsem koniecznie dowiedz się, czy płynąc na zagraniczny rejs jesteś objęty podstawowymi ubezpieczeniami, jeżeli nie, to obowiązkowo zadbaj o ich wykupienie. Pamiętaj, żeby ubezpieczyć się również na czas dojazdu do bazy czarterowej i powrotu do domu.

Zastanów się nad ubezpieczeniem kaucji czarterowej i rezygnacji z wyjazdu. Niestety to dość kosztowne ubezpieczenia, jednak przypadki nimi objęte wcale nie są rzadkością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

5 × trzy =