Gdzie najlepiej rozpocząć rejs w Chorwacji?

Zdarza mi się odpowiadać na pytanie “Gdzie najlepiej rozpocząć rejs w Chorwacji?”. O ile pierwsza myśl jaka mi się nasuwa to to, że “cała Chorwacja jest piękna”, to gdy sprawdziłem listę swoich rezerwacji okazuje się, że najczęściej wybierałem okolice Szybenika, a w szczególności marinę Mandalinę. Gdy się teraz nad tym zastanawiam dochodzę do wniosku, że ten rejon spełnia moje wszystkie kryteria, będące gwarantem udanego rejsu.

Dogodne położenie: 

Czarterując jacht z okolic Szybenika masz duży wachlarz możliwości planowania rejsu. W zależności od tego, skąd wieje możesz popłynąć na południe, w kierunku Hvaru, Korculi albo Braca, albo na północ w kierunku parku narodowego Kornati. Ponadto zawsze staram się zaplanować trasę tak, aby znalazły się na niej Skradin oraz wodospady Krka. Czarterując jacht z mariny Mandaliny, pobliskiego Zatonu albo samego Skradinu można zrobić to na początku, albo na końcu rejsu. Pływanie między skałami kanału Szybenickiego i dalej w kierunku wodospadów z pewnością urozmaicą cały rejs 😉 

Ponadto Szybenik to bardzo urokliwe miasto, które znajduje się kilka minut jazdy samochodem od mariny Mandaliny, a samo auto można pozostawić na podziemnym parkingu przy starym mieście (zobacz na mapie). Przy okazji z Mandaliny do Szybenika można dostać się również taksówką wodną 😉 Wieczorny spacer po starówce, zgubienie się w jego wąskich uliczkach oraz twierdze z zapierającymi dech w piersiach widokami z pewnością na długo zostaną w pamięci całej załogi. 

Zakupy i zaprowiantowanie. 

Oprócz typowo patetycznych doznań nie można pominąć milczeniem kwestii organizacyjnych, czyli zakupów. W pobliżu mariny Mandaliny znajdują dyskonty (np. Kaufland) oraz galeria handlowa (Dalmarę), gdzie można zaprowiantować się we wszystko co niezbędne. Nawet gdy ktoś zapomni okularów słonecznych, kąpielówek albo klapek można kupić to w bliskiej okolicy. 

Oczywiście powyższe ma najwięcej sensu, gdy wybieramy się na wakacje samochodem, co robi zdecydowana większość żeglarzy z Europy. Jednak gdy planujemy przylecieć do Chorwacji samolotem warto rozważyć czarter jachtu w okolicy Zadaru albo Splitu i Trogiru, kosztem tego, że kierunek wiatru będzie trzeba wziąć na klatę 😊 Chociaż z drugiej strony czarter jachtu w Szybeniku wraz z transferem z jednego z lotnisk też nie stanowi bardzo dużego problemu 🙂 

Z żeglarskim pozdrowieniem 
Grzegorz z YACHTIC.com 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

dwa × 5 =