8 aplikacji dla żeglarzy

Zapewne wielu z Was, o ile nie większość, posiada smartfona. Dziś telefon nie służy tylko do dzwonienia i pisania wiadomości, ale może zastąpić nam aparat komórkowy, nawigację GPS, a nawet laptopa. Z myślą o żeglarzach powstało mnóstwo przydatnych aplikacji, nie tylko tych, dzięki którym możemy sprawdzić pogodę. Dzięki specjalnym programom możemy zlokalizować burzę, odczytać mapę gwiazd, bez trudu rozpoznać nocne oświetlenie łodzi, a także monitorować ruch morski w okolicy wybranych portów. Wiele z nich jest darmowych, jednak za niektóre trzeba zapłacić kilkanaście złotych.

Pamiętajcie żeby dowiedzieć się czy wybrana aplikacja wymaga stałego połączenia z Internetem. Nie ma problemu, jeśli wyczarterowałeś łódź wraz z siecią WiFi. Jeśli jednak korzystasz tylko z internetu w telefonie, Twój operator może zaskoczyć Cię ogromnym rachunkiem za transfer danych. Radzimy na to uważać 😉

jacht na morzu

Jachty z WiFi

Kiedy już wybierzesz kraj i termin, zobacz czy konkretny jacht posiada możliwość dokupienia bezprzewodowego internetu. Dzięki temu będziesz mógł korzystać z aplikacji bez strachu o wysoki rachunek za telefon!

Zarezerwuj jacht z WiFi!

  1. MarineTraffic

MarineTraffic to mobilna mapa statków, dzięki której możemy sprawdzić pozycje konkretnych jednostek. Jak zapewniają producenci, aplikacja obejmuje większość portów i dróg morskich, dzięki podłączeniu do największej sieci odbiorników AIS. Informacje te stanowią nie tylko gratkę dla miłośników jednostek pływających i jachtingu, ale także przydatną pomoc, szczególnie jeśli chcemy ustalić zatłoczenie w konkretnych miejscach czy ogólne tendencje w pływaniu bo okreslonym akwenie. Na razie MarineTraffic dostępna jest tylko w języku angielskim i w sklepie Google Play kosztuje 15,31 zł.

Aplikacja żeglarska

  1. OruxMaps

Jedna z bardziej przydatnych aplikacji, jeśli na pokładzie naszego jachtu nie mamy wbudowanej nawigacji GPS. OruxMaps korzysta z wielu źródeł map, więc jest bardzo precyzyjna i możliwie jak najbardziej obiektywna. Twórca dodał do aplikacji możliwość dzielenia się swoją pozycją z przyjaciółmi – fajna sprawa jeśli płyniemy na kilka łódek z rodziną czy przyjaciółmi. Dodatkowo mamy tutaj możliwość zapisania konkretnych obszarów i korzystania z nich offline, co może być pomocne podczas rejsu bez WiFi na jachcie. To bardzo duża pomoc w zakresie nawigacji i precyzyjnego wyznaczania trasy rejsu – pływanie z tą palikacją jest po prostu wygodne i przyjemne. Mapy OruxMaps są darmowe, ale możemy też wspomóc twórcę, wybierając wersję płatną (8,12zł).

OruxMaps Donate

  1. Blitzortung Lightning Monitor

Blitzortung Lightning Monitor pomaga w lokalizacji burz i sztormów. Dzięki aplikacji możemy śledzić wizualizacje nadchodzących frontów w czasie rzeczywistym, a także otrzymywać ostrzeżenia pogodowe dla wybranych przez nas lokalizacji. To doskonałe wsparcie, szczególnie jeśli planujemy pokonanie dłuższego odcinka trasy rejsu, jednak nie jesteśmy pewni pogody i warunków atmosferycznych. Blitzortung w takich sytuacjach staje się nieocenioną pomocą, która zwiększa nasze bezpieczeństwo i minimalizuje ryzyko wpadnięcia na gwałtowne zmiany pogodowe. Aplikacja jest darmowa.

Blitzortung aplikacja

  1. Anchor Watch

Anchor Watch to, jak wskazuje nazwa, inteligentny monitoring kotwicy. Zaznaczamy w aplikacji, że wyrzuciliśmy właśnie kotwicę za burtę, a system stale monitoruje jej precyzyjne położenie względem nas. Jeśli nasza łódź za bardzo oddali się od kotwicy, aplikacja włączy specjalny alarm i wyśle do nas ostrzegawczą wiadomość SMS. Każdy kto kiedykolwiek miał mniejsze lub większe problemy z kotwiczeniem, wie jak bardzo pomocny może być taki system. Za „kotwicowy monitoring” przyjdzie nam zapłacić 10,85 zł.

Aplikacja Anchor

  1. Pierwsza pomoc w sytuacjach zagrożeń

Aplikacja Pierwsza w sytuacjach zagrożeń została przygotowana przez prawdziwych policjantów, ratowników medycznych,strażaków i oficerów ABW. Znajdziecie tutaj wszystko na temat pierwszej pomocy, a także dowiecie się jak reagować w nagłych przypadkach, takich jak niespodziewane wypadki czy ataki terrotystyczne. To kieszonkowe kompedium wiedzy na temat ratowania siebie i innych, które z powodzeniem możemy zaintalować na swoim smartfonie na czas rejsu i wykorzystać w sytuacji potencjalnego zagrożenia. Oprócz tego, program posiada wszystkie numery alarmowe, a także lokalizator. Funkcjonalności mogą sprawdzić się zarówno na lądzie, jak i na morzu. Sklep Google Play udostępnia tą pomocną aplikację za darmo.

Pierwsza pomoc w telefonie

  1. Światła statków

Aplikacja przyda się wszystkim tym, którzy albo kursu żeglarskiego nigdy nie odbyli, albo uciekło im z pamięci jak wyglądają światła sygnalizacji wzrokowej na morzu. W trybie “Nauka” możemy przeglądać różne statki i oświetlenie dla każdego z nich, a tryb „Trening” to forma quizu, dzięki któremu możemy sprawdzić swoją wiedzę. Każdy kto regularnie pływa jachtem, wie, że umiejętności z tego zakresu bywają bardzo pomocne, szczególnie kiedy przyjdzie nam pływać po zmroku. Aplikacja jest całkowicie darmowa.

Aplikacja światła statków

  1. Węzły 3D

Aplikacja Węzły 3D na pewno nie jest niezbędna, ale może się przydać, zwłaszcza jeśli np. chcemy nauczyć swoje dzieci podstawowych węzłów. Znajdziemy tutaj 101 węzłów żeglarskich przedstawionych w ciekawej, trójwymiarowej formie. Dostępne animacje możemy zatrzymywać i dopasowywać ich prędkość do własnych możliwości, aż krok po kroku nauczymy się wiązać węzeł poprawnie. To idealny sposób na przyswojenie najważniejsyzch węzłów, także w trakcie rejsu, kiedy mamy odrobinę więcej czasu i możliwości potrenowania własnych umiejętności. Aplikacja w Google Play kosztuje zaledwie 9 zł.

Węzły 3D

  1. Słownik terminów żeglarskich – Dictionary of Marine Terms

Ta darmowa aplikacja dostępna jest tylko w języku angielskim, ale właśnie w takiej wersji językowej może nam się najbardziej przydać podczas zagranicznych rejsów. Znajdziemy tu obszerną terminologię żeglarską, która umożliwi nam precyzyjne wyrażenie się, a przez to załatwienie wielu spraw i sprawną komunikacje z innymi żeglarzami. Na pewno ułatwi też komunikację w razie np. uszkodzenia jakiejś części naszego jachtu.

Terminy żeglarskie nauka

Dzięki udogodnieniom i funkcjonalnościom, które dają aplikacje dla żeglarzy, pływanie jachtem staje się znacznie przyjemniejsze, łatwiejsze, a często także bezpieczniejsze. Nowoczesne technologie i zaawansowane pomoce pomagają w nawigacji, komunikacji i innych aspektach pływania. Na korzystanie z nich decyduje się coraz więcej żeglarzy, którzy doecniają wygodę, komfort i możliwości, które oferują żeglarskie aplikacje na smartfony. Co lepsze, nie zawsze potrzebujemy mieć dostęp do sieci WiFi, aby móc ich bezproblemowo używać. Warto zaopatrzyć się w wspomniane wyżej appki i samodzielnie przetestować je podczas rejsu!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *