8 aplikacji dla żeglarzy

Zapewne wielu z Was, o ile nie większość, posiada smartfona. Dziś telefon nie służy tylko do dzwonienia i pisania wiadomości, ale może zastąpić nam aparat komórkowy, nawigację GPS, a nawet laptopa. Z myślą o żeglarzach powstało mnóstwo przydatnych aplikacji, nie tylko tych, dzięki którym możemy sprawdzić pogodę.

[AKTUALIZACJA 2019!] Na dole tekstu znajduje się aktualizacja listy aplikacji na 2019 rok – przeczytajcie koniecznie!

Dzięki specjalnym programom możemy zlokalizować burzę, odczytać mapę gwiazd, bez trudu rozpoznać nocne oświetlenie łodzi, a także monitorować ruch morski w okolicy wybranych portów. Wiele z nich jest darmowych, jednak za niektóre trzeba zapłacić kilkanaście złotych.

Pamiętajcie żeby dowiedzieć się czy wybrana aplikacja wymaga stałego połączenia z Internetem. Nie ma problemu, jeśli wyczarterowałeś łódź wraz z siecią WiFi. Jeśli jednak korzystasz tylko z internetu w telefonie, Twój operator może zaskoczyć Cię ogromnym rachunkiem za transfer danych. Radzimy na to uważać 😉

jacht na morzu

Jachty z WiFi

Kiedy już wybierzesz kraj i termin, zobacz czy konkretny jacht posiada możliwość dokupienia bezprzewodowego internetu. Dzięki temu będziesz mógł korzystać z aplikacji bez strachu o wysoki rachunek za telefon!

Zarezerwuj jacht z WiFi!

  1. MarineTraffic

MarineTraffic to mobilna mapa statków, dzięki której możemy sprawdzić pozycje konkretnych jednostek. Jak zapewniają producenci, aplikacja obejmuje większość portów i dróg morskich, dzięki podłączeniu do największej sieci odbiorników AIS. Informacje te stanowią nie tylko gratkę dla miłośników jednostek pływających i jachtingu, ale także przydatną pomoc, szczególnie jeśli chcemy ustalić zatłoczenie w konkretnych miejscach czy ogólne tendencje w pływaniu bo okreslonym akwenie. Na razie MarineTraffic dostępna jest tylko w języku angielskim i w sklepie Google Play kosztuje 15,31 zł.

Aplikacja żeglarska

  1. OruxMaps

Jedna z bardziej przydatnych aplikacji, jeśli na pokładzie naszego jachtu nie mamy wbudowanej nawigacji GPS. OruxMaps korzysta z wielu źródeł map, więc jest bardzo precyzyjna i możliwie jak najbardziej obiektywna. Twórca dodał do aplikacji możliwość dzielenia się swoją pozycją z przyjaciółmi – fajna sprawa jeśli płyniemy na kilka łódek z rodziną czy przyjaciółmi. Dodatkowo mamy tutaj możliwość zapisania konkretnych obszarów i korzystania z nich offline, co może być pomocne podczas rejsu bez WiFi na jachcie. To bardzo duża pomoc w zakresie nawigacji i precyzyjnego wyznaczania trasy rejsu – pływanie z tą palikacją jest po prostu wygodne i przyjemne. Mapy OruxMaps są darmowe, ale możemy też wspomóc twórcę, wybierając wersję płatną (8,12zł).

OruxMaps Donate

  1. Blitzortung Lightning Monitor

Blitzortung Lightning Monitor pomaga w lokalizacji burz i sztormów. Dzięki aplikacji możemy śledzić wizualizacje nadchodzących frontów w czasie rzeczywistym, a także otrzymywać ostrzeżenia pogodowe dla wybranych przez nas lokalizacji. To doskonałe wsparcie, szczególnie jeśli planujemy pokonanie dłuższego odcinka trasy rejsu, jednak nie jesteśmy pewni pogody i warunków atmosferycznych. Blitzortung w takich sytuacjach staje się nieocenioną pomocą, która zwiększa nasze bezpieczeństwo i minimalizuje ryzyko wpadnięcia na gwałtowne zmiany pogodowe. Aplikacja jest darmowa.

Blitzortung aplikacja

  1. Anchor Watch

Anchor Watch to, jak wskazuje nazwa, inteligentny monitoring kotwicy. Zaznaczamy w aplikacji, że wyrzuciliśmy właśnie kotwicę za burtę, a system stale monitoruje jej precyzyjne położenie względem nas. Jeśli nasza łódź za bardzo oddali się od kotwicy, aplikacja włączy specjalny alarm i wyśle do nas ostrzegawczą wiadomość SMS. Każdy kto kiedykolwiek miał mniejsze lub większe problemy z kotwiczeniem, wie jak bardzo pomocny może być taki system. Za „kotwicowy monitoring” przyjdzie nam zapłacić 10,85 zł.

Aplikacja Anchor

  1. Pierwsza pomoc w sytuacjach zagrożeń

Aplikacja Pierwsza w sytuacjach zagrożeń została przygotowana przez prawdziwych policjantów, ratowników medycznych,strażaków i oficerów ABW. Znajdziecie tutaj wszystko na temat pierwszej pomocy, a także dowiecie się jak reagować w nagłych przypadkach, takich jak niespodziewane wypadki czy ataki terrotystyczne. To kieszonkowe kompedium wiedzy na temat ratowania siebie i innych, które z powodzeniem możemy zaintalować na swoim smartfonie na czas rejsu i wykorzystać w sytuacji potencjalnego zagrożenia. Oprócz tego, program posiada wszystkie numery alarmowe, a także lokalizator. Funkcjonalności mogą sprawdzić się zarówno na lądzie, jak i na morzu. Sklep Google Play udostępnia tą pomocną aplikację za darmo.

Pierwsza pomoc w telefonie

  1. Światła statków

Aplikacja przyda się wszystkim tym, którzy albo kursu żeglarskiego nigdy nie odbyli, albo uciekło im z pamięci jak wyglądają światła sygnalizacji wzrokowej na morzu. W trybie „Nauka” możemy przeglądać różne statki i oświetlenie dla każdego z nich, a tryb „Trening” to forma quizu, dzięki któremu możemy sprawdzić swoją wiedzę. Każdy kto regularnie pływa jachtem, wie, że umiejętności z tego zakresu bywają bardzo pomocne, szczególnie kiedy przyjdzie nam pływać po zmroku. Aplikacja jest całkowicie darmowa.

Aplikacja światła statków

  1. Węzły 3D

Aplikacja Węzły 3D na pewno nie jest niezbędna, ale może się przydać, zwłaszcza jeśli np. chcemy nauczyć swoje dzieci podstawowych węzłów. Znajdziemy tutaj 101 węzłów żeglarskich przedstawionych w ciekawej, trójwymiarowej formie. Dostępne animacje możemy zatrzymywać i dopasowywać ich prędkość do własnych możliwości, aż krok po kroku nauczymy się wiązać węzeł poprawnie. To idealny sposób na przyswojenie najważniejsyzch węzłów, także w trakcie rejsu, kiedy mamy odrobinę więcej czasu i możliwości potrenowania własnych umiejętności. Aplikacja w Google Play kosztuje zaledwie 9 zł.

Węzły 3D

  1. Słownik terminów żeglarskich – Dictionary of Marine Terms

Ta darmowa aplikacja dostępna jest tylko w języku angielskim, ale właśnie w takiej wersji językowej może nam się najbardziej przydać podczas zagranicznych rejsów. Znajdziemy tu obszerną terminologię żeglarską, która umożliwi nam precyzyjne wyrażenie się, a przez to załatwienie wielu spraw i sprawną komunikacje z innymi żeglarzami. Na pewno ułatwi też komunikację w razie np. uszkodzenia jakiejś części naszego jachtu.

Terminy żeglarskie nauka

Dzięki udogodnieniom i funkcjonalnościom, które dają aplikacje dla żeglarzy, pływanie jachtem staje się znacznie przyjemniejsze, łatwiejsze, a często także bezpieczniejsze. Nowoczesne technologie i zaawansowane pomoce pomagają w nawigacji, komunikacji i innych aspektach pływania. Na korzystanie z nich decyduje się coraz więcej żeglarzy, którzy doecniają wygodę, komfort i możliwości, które oferują żeglarskie aplikacje na smartfony. Co lepsze, nie zawsze potrzebujemy mieć dostęp do sieci WiFi, aby móc ich bezproblemowo używać. Warto zaopatrzyć się w wspomniane wyżej appki i samodzielnie przetestować je podczas rejsu!


AKTUALIZACJA NA 2019 ROK

1. Navionics Boating Marine & Lakes

podglad aplikacji navionics boating

Absolutny „must have”, szybszy, poręczniejszy, aktualniejszy i bardziej wydajny od każdego jachtowego plotera map. Nie jest tani, ale możliwości ma olbrzymie, a przy tym jest bardzo łatwy w obsłudze i aktualizowany na bieżąco przez internet. To nie tylko świetne mapy Navionicsa, ale również numery telefonów i kanały VHF marin, automatyczne planowanie trasy, zdjęcia podejść i zatok, pływy, pogoda, wszystko, ostatnio dodano nawet dane z AIS. Używając tej aplikacji, zastanawiasz się, po co Ci ploter map na jachcie.

2. Anchor Alarm – Anchor Watch

podglad aplikacji anchor alarm

Alarm kotwiczny w telefonie. Świetna sprawa, prosta obsługa i olbrzymia wygoda. Pozwala na mapie zaznaczyć nam dowolnego kształtu obszar bezpieczny. Wady: nie obsługuje już powiadamiania przez SMS z powodu ograniczeń narzuconych przez Apple, pomimo tego bardzo praktyczny. Zużywa szybko baterię.

3. Anchor Watch

podglad aplikacji anchor watch

Jak wyżej. Strefę bezpieczną określa się jak w tradycyjnym alarmie kotwicznym poprzez określenie promienia, dosyć wygodny i pozwala sprawdzać położenie jachtu na drugim telefonie (jeden telefon na jachcie drugi na brzegu). Trochę mniej intuicyjna obsługa niż poprzedniego, ale można się przyzwyczaić.

Uwaga do alarmów kotwicznych w telefonie: niestety nie można im ufać w 100%. Potrafią się zawiesić, szybko wyczerpać baterię, przestają działać po restarcie telefonu, co w dobie nieustannych automatycznych aktualizacji systemu wcale nie jest takie rzadkie. Trzeba mieć to na uwadze.

4. MarineTraffic – Ship Tracking

podglad aplikacji marine traffic

Wciąż świetny. Jego przydatność w nawigacji jest raczej niewielka, ale zawsze można sprawdzić, co to za super jacht obok nas przepłynął.

5. mySea

podglad aplikacji navionics mysea

Niezbędny w Chorwacji, przydaje się w Grecji, reszta Świata nie istnieje w tej aplikacji. Rezerwacja marin, bojek i biletów do parków narodowych, informacje o kotwicowiskach. Działa niezbyt płynnie i zawalony jest reklamami. Niezbyt aktywna społeczność, co jest również słabą stroną tej apki.

6. Navily

podglad aplikacji navily

Przeznaczenie jak mySea, niezbędny na południu Francji i we Włoszech, chociaż na innych akwenach też się przydaje. Rezerwacja marin, informacje o kotwicowiskach, automatyczny dobór najlepszych kotwicowisk, zależnie od pogody. Bardzo aktywna społeczność (dotyczy to jednak głównie Francji i Włoch). Łatwy i przyjemny w obsłudze.

7. Windy.com

podglad aplikacji windy

Prognoza pogody, łatwa obsługa, bardzo przydatny, obrazowe animacje prądów powietrznych i przydatne meteogramy.

8. Météo Marine (Meteo Consult Marine)

podglad aplikacji meteconsultmarine

Prognoza pogody dla wybrzeża i nie tylko, kilka ciekawych sposobów prezentacji danych, bardzo przyjemna obsługa.

Uwaga do aplikacji z prognozami pogody: jest ich mnóstwo, każdy znajdzie coś dla siebie, warto testować. Wszystkie mają jedną wadę: prognoza pogody oparta jest w nich o globalne modele cyfrowe i nie zawsze się sprawdza. Trzeba śledzić lokalne komunikaty meteorologiczne oraz obserwować co się dzieje dookoła nas.

9. iMedJelly

podglad aplikacji medjelly

Zaskakująco przydatna aplikacja dla pływających po Morzu Śródziemnym. Gdzie nie ma niebezpiecznych meduz? Niestety pokazywanie meduz na mapie działa tylko w Hiszpanii, ale mamy tu bardzo przydatną encyklopedię meduz ze zdjęciami i sposobami postępowania w przypadku poparzenia, przez każdą z nich.

10. Google Maps

podglad aplikacji google maps

Na samym końcu, a chyba powinny być jako pierwsze, to oczywiście nie jest typowo żeglarska apka, jednak niezastąpiona na jachcie. Zdjęcia satelitarne pokazują dno na płytkich wodach, co często się przydaje. Możemy też sprawdzić, czy w jakiejś zatoce jest gdzie przybić pontonem, nie mówiąc już o sklepach, restauracjach, godzinach ich otwarcia, numerach telefonów i opiniach innych.

To oczywiście subiektywny wybór aplikacji dla żeglarzy i motorowodniaków pływających po popularnych akwenach czarterowych, w oparciu o urządzenia z systemem iOS. Na Androidzie można znaleźć te same aplikacje, choć różnią się szczegółami i działają czasami lepiej, a czasami gorzej od tych na iOS.
Aplikacje na telefony i tablety to tylko jedno z narzędzi, bardzo wygodne i wydajne, jednak nie możemy polegać tylko na nich, bo to po pierwsze niebezpieczne, a po drugie chodzi o to, żeby pływać po morzu, a nie „po internecie” 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

osiemnaście + 15 =