Czy żeglarstwo morskie jest dla mnie?

Przed podjęciem decyzji o formie spędzania wakacji warto wziąć pod uwagę wszystkie za i przeciw. Przede wszystkim jednak należy kierować się wewnętrznym głosem, rzeczywistym pragnieniem. Ten wewnętrzny głos podpowiada często, że chciałoby się przeżyć coś więcej, coś innego niż kolejne wakacje w kurorcie…

Wielu ludzi chciałoby wyruszyć w żeglarski rejs po falach, przeżyć coś, o czym zwykle tylko czytali – najlepiej w gronie rodziny, przyjaciół lub współpracowników. Wahają się jednak i pytają: „czy żeglarstwo morskie jest dla mnie?”.

Czy żeglarstwo morskie jest dla mnie?

Jeśli nie ignorujesz swego wewnętrznego głosu, który podpowiada Ci, że powinieneś tego spróbować,  to… z pewnością TAK! Żeglarstwo (zwane często jachtingiem) to świetny i bardzo popularny w wielu krajach sposób na pełen reset po miesiącach ciężkiej pracy. Piękne widoki, kontakt z naturą, słońce – po takim urlopie gwarantujemy 100% „powera” i pozytywnego nastawienia do życia oraz energię do pracy!

Czy muszę umieć żeglować/posiadać uprawnienia aby wyczarterować jacht?

Nie! Wystarczy tylko chęć, nie musisz mieć żadnego doświadczenia – możesz wynająć jacht wraz ze skipperem, który zaplanuje całą trasę, poprowadzi jacht, weźmie na siebie formalności (dotyczące np. opłat za postój w porcie), a także wskaże Ci miejsca warte odwiedzenia. Ty nie musisz posiadać ani wiedzy, ani umiejętności żeglarskich. Jeśli jednak chcesz sam poprowadzić jacht, musisz posiadać odpowiednie uprawnienia.

jacht w porcie nocą

Rejs ze skiperem czy bez?

To Ty decydujesz! Lubisz wyzwania i chcesz sam poprowadzić jacht? A może wolisz wypocząć wolny od jakichkolwiek obowiązków i by Twój jacht poprowadził skiper?

Zobacz dostępne jachty

Co należy zabrać ze sobą na jacht?

Ekwipunek zależny jest od charakteru rejsu i pory roku. Na rejsy letnie z pewnością należy zabrać strój kąpielowy, czapkę z daszkiem, krem z filtrem UV oraz obowiązkowo sztormiak! Na rejsy jesienne i zimowe z pewnością przydadzą się polary, ciepłe bluzy, kurtki przeciwdeszczowe i czapki zimowe. Przed rejsem najlepiej skontaktować się ze skipperem, który podpowie, co jeszcze może być niezbędne w konkretnym rejsie.

Jak przebiega odbieranie jachtu?

Osoba podpisująca umowę oraz armator sprawdzają wyposażenie jachtu według inwentarza. Bardzo ważne jest, aby sprawdzać wszystko powoli, bez pośpiechu i dokładnie. Jeśli zauważysz jakieś usterki lub braki, to koniecznie zgłoś to armatorowi. Powinien wpisać Twoje uwagi do umowy. Po odebraniu jachtu cała załoga obowiązkowo powinna zapoznać się z wyposażeniem jachtu, a w szczególności z miejscami, gdzie znajdują się środki ratunkowe, pirotechniczne oraz gaśnicze. Konieczne jest omówienie sposobu ich użycia, a także trening klarowania lin, cumowania, wiązania węzłów itd.

Jak postępować w przypadku awarii i zagrożenia? Czy jacht jest ubezpieczony?

Po pierwsze ustal przyczynę awarii i postaraj się zapobiec jej powiększaniu. Powiadom armatora, który telefonicznie powinien przekazać Ci instrukcję postępowania. Jeśli awaria wynikła z jego winy, to koniecznie zabezpiecz dowody, np. zrób zdjęcia. Jacht czarterowy jest ubezpieczony w zakresie OC oraz CASCO z udziałem własnym w wysokości równej kaucji.

Jeśli więc jeszcze się wahasz, to pamiętaj, że…

„Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj”… (Mark Twain)

  1. Mega fajny artykuł! Sporo przydatnej wiedzy i fajne zdjęcia. Na początek warto też zrobić kurs żeglarski i zdobyć patent.

  2. Żeglowanie wspólnie pisze:

    Mam jacht Neptun22 o 7 metrów dlugosci balastowo mieczowy szukam nieraz załoganta/ tke.
    Turystycznie pozeglowac od Lebabpo Ustka Kołobrzeg a we wrześniu może Szwecja.
    Jan
    784504904

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

8 + dwa =