Pościel i ręczniki na jachcie – czy są w cenie?

Rezerwując pokój w hotelu jesteś przyzwyczajony, że wszystko jest dla Ciebie przygotowane i nie musisz się o nic martwić. Pościel i ręczniki na jachcie to nie jest jednak reguła, przynajmniej nie wszędzie. Oprócz samego czarteru jachtu wnosisz również opłatę za sprzątanie, a jego zakres jest różny. Wszystko zależy od oferty operatora, ale głównie od kraju, w którym czarterujesz jacht.

W Grecji w cenie sprzątania końcowego zawierają się również pościel i ręczniki, czyli dokładnie tak samo, jak w hotelach. Przeważnie nie musisz się tym przejmować.

W Chorwacji w cenę wliczona jest pościel. Jeśli chcesz mieć również ręczniki musisz za to dodatkowo zapłacić (ok. 5,00€ za osobę).

We Włoszech i w Hiszpanii przeważnie ani pościel, ani ręczniki nie są wliczone w cenę. Koszt ich przygotowania waha się od 10,00€ do nawet 25,00€ za osobę. Zdarza się, że zestaw pościeli jest nie tylko dodatkowo płatny, ale bywa też obligatoryjny, szczególnie po 2019 roku. W takim przypadku należy uwzględnić ten wydatek przy kalkulacji kosztów wakacji.

Oczywiście może się zdarzyć, że u niektórych operatorów wystąpią odstępstwa od tych zasad, ale będą to tylko wyjątki potwierdzające regułę. Informacje na temat ręczników i pościeli zawsze znajdziesz w opisie każdego z jachtów oraz w dokumentach, które otrzymasz po rezerwacji.

posciel i reczniki na jachcie na relingach schnace


Pościel i ręczniki na jachcie – o czym warto pamiętać:

  1. Dla estetyki operatorzy często przygotowują zestaw identycznych ręczników. Dopóki wiszą one w kabinach nie stanowi to dużego problemu. Jednak gdy suszą się na relingach, albo są porozrzucane w kokpicie podczas kąpieli morskich, może pojawić się kłopot z ich rozpoznaniem. Dlatego na rejs warto przywieźć swoje ręczniki. Bardzo dobrze zdają tutaj egzamin ręczniki z mikrofibry. Zajmują niewiele miejsca w bagażu i bardzo szybko schną. Jeśli już zdarzy Wam się zapomnieć własnych ręczników alternatywnie możecie oznaczyć ręczniki przywiązując do nich wstążki, albo krawaty (sznurek). Takie oznaczenie pozwoli uniknąć niepożądanej zamiany podczas rejsu 😉
  2. Jeśli pościel jest dodatkowo płatna i zdecydujecie się jej nie zamawiać śpiąc np. w śpiworach przywieźcie również po jednym prześcieradle na kabinę. Będzie to dla Was bardziej higieniczne, a samo prześcieradło nie zabiera dużo miejsca w bagażu.
  3. Czy jesteś przyzwyczajony do tego, że zestaw pościeli to kołdra z poszewką, poduszka z poszewką oraz prześcieradło? Okazuje się, że nie w wszędzie jest tak samo. Np. w Grecji może zdarzyć się, że zamiast kołdry w poszewce dostaniesz prześcieradło i koc. Prześcieradło służy do przykrycia się, a jeśli będzie Ci za zimno możesz dodatkowo nakryć się kocem. Nie jest to efekt oszczędności albo pomyłki, ale „kultury spania” w niektórych częściach świata 😉
  4. Często operatorzy przygotowują pościel na pierwszy tydzień czarteru, a jeśli chciałbyś świeżą pościel na drugi trzeba za nią dodatkowo zapłacić. Niektórzy operatorzy, przy dłuższych czarterach dodają drugi komplet za darmo, ale nie jest to standardem.

Aby nie przedłużać życzę wam spokojnych nocy, w świeżej i pachnącej pościeli, i abyście zawsze kończyli rejsy z tym samym, swoim ręcznikiem, z którym rozpoczęliście wakacje 😉

Z żeglarskim pozdrowieniem
Grzegorz z YACHTIC.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

4 × 4 =