Split – przewodnik po Chorwacji

Split to wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju miasto znajdujące się w chorwackiej Dalmacji. Swój unikatowy charakter zawdzięcza historii, która sięga VI wieku p.n.e. Wtedy to, na terenie dzisiejszych przedmieść Splitu powstała grecka kolonia Aspalathos, która wkrótce później została podbita przez Rzymian. Ci przemianowali osadę na Spalatum (stąd dzisiejsza nazwa miasta) i wybudowali w niej zapierający dech w piersiach swoim rozmiarem pałac. Następnie, miasto trafiło pod panowanie Bizancjum, a niebawem po tym stało się ofiarą najazdu Słowian i Awarów. Mieszkańcy schronili się za murami królewskiego pałacu, który po latach przekształcił się w zalążek i serce współczesnego Splitu! Dziś, stanowi on fantastyczną atrakcję dla turystów. Załoga YACHTIC zabierze Was w podróż po jego wąskich uliczkach i najpiękniejszych zabytkach.

Pałac Dioklecjana

Pozostałości tej niebywałej budowli, wzniesionej niegdyś dla rzymskiego cesarza Dioklecjana, stanowią obecnie starówke Splitu. Wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO kompleks, otoczony jest murami, za którymi znajduje się ok. 220 zamieszkałych budynków! Do pałacu prowadzą 4 bramy: Złota, Srebrna, Brązowa i Żelazna (swoje nazwy zawdzięczają bogatym zdobieniom). Przekraczając je, wkraczamy w świat uroczych restauracji, kawiarenek i licznych stoisk z miejscowymi wyrobami. Na środku miasta, który wyznacza przecięcie dwóch głównych ulic pałacu, znajdziemy wspaniale zachowany perystyl, tj. dziedziniec i plac widowiskowy. Otoczony potężnymi kolumnami obiekt wieńczy tzw. westybul, czyli przedsionek nakryty kopułą, w którym ze względu na rewelacyjną akustykę często organizowane są koncerty. W pobliżu perystylu znajduje się również mauzoleum Dioklecjana, które zostało przekształcone w piękny kościół, będący mieszanką stylu gotyckiego, romańskiego, barokowego i renesansowego. W pałacu czekają na nas także tajemnicze podziemne komnaty i tradycyjny targ, który mieści się tuż za srebrną bramą.

Okolice pałacu

Wybierając się poza pałac, warto udać się w okolice Złotej Bramy, gdzie stoi uwielbiany przez turystów posąg biskupa Grzegorza z Ninu. Podobno dotknięcie palca jego stopy przynosi szczęście! Z kolei w okolicach Żelaznej Bramy napotkamy niesamowity, XV-wieczny zegar słoneczny oraz Narodni Trg. Jest to duży plac, wokół którego rozsiane są dziesiątki romantycznych kawiarni i restauracji. W okolicy umiejscowione są jeszcze dwa place, barokowy Trg Preporoda i neobarokowy Trg Republike. Zwiedzanie Splitu można zakończyć spacerem po miejscowej promenadzie zwanej Rivą, którą tętni życiem usytuowanych wzdłuż niej kawiarni i knajpek. Idealne miejsce by spożyć romantyczną kolację z widokiem na mieniący się w słońcu Adriatyk.

Split – czarter jachtów

Chcesz zwiedzić Split i jego przepiękne okolice? Wynajmij jacht i poznaj go zupełnie z innej strony!

Jachty w Splicie

Podsumowując, Split to obowiązkowy cel podróży, podczas zwiedzania Chorwacji. Miejsce, w którym łatwo można zachwycić się starożytną architekturą, i które kusi swoim zagadkowym charakterem.

  1. Kompas-poland.com.pl pisze:

    Spilit to idealne miejsce na odpoczynek dla całej rodziny. To nadmorskie miasto jest jednym z Chorwacji, które warto odwiedzić zwiedzając ten piękny i malowniczy kraj. Pamietajmy jednak, że w sezonie możemy mieć problem z parkowanie, a ceny parkingów są drogie. Lepiej zawczasu wybrać nocleg z darmowym parkingiem – może się okazać, że zapłacimy mniej niż za całodniowy parking w centrum miasta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

pięć × cztery =