Chorwacja – paszporty COVIDowe w 2022 roku?

Do niedawna, planując swój rejs, należało zwracać szczególną uwagę na zasady bezpieczeństwa, obowiązujące w kraju czarteru, a czasem również w krajach położonych na trasie. Czy Chorwacja paszporty COVIDowe nadal traktuje jako obowiązkowe ? Od kilku tygodni obostrzenia są sukcesywnie znoszone, głównie w krajach czerpiących duże zyski z turystyki, Chorwacja – mekka żeglarzy, jest jednym z nich. 

W trakcie zeszłorocznego sezonu najbardziej istotnymi informacjami były te dotyczące szczepień – które preparaty są uznawane i ile dawek należy przyjąć, aby być uznanym za osobę niestwarzającą zagrożenia. Obecnie Chorwacja w ogóle nie stosuje już tego kryterium wobec osób przybywających z krajów Unii Europejskiej lub Strefy Schengen. 

Co ciekawe, w zeszłym roku, kiedy Chorwacja była jednym z najbardziej liberalnych pod względem profilaktyki CoViD-19 krajów w Europie, sezon wakacyjny przyniósł temu krajowi rekordową (13,8 miliona) liczbę turystów i ogromne przychody, wyższe nawet niż w sezonie przed wybuchem pandemii. W tym roku, o ile sytuacja polityczna się uspokoi, można mieć nadzieje nawet na poprawienie tego wyniku. Wszyscy przecież tęsknimy za wypoczynkiem w “starym” stylu, bez obostrzeń i ograniczeń. 

Chorwacja – paszporty COVIDowe – można, ale nie trzeba 

Od 9 kwietnia w Chorwacji nie obowiązuje już nakaz okazywania dowodów na bycie zaszczepionym. Nie istnieje już także rozróżnienie pomiędzy osobami szczepionymi/niezaszczepionymi i związane z tym uprzywilejowanie tych pierwszych. Wszyscy są traktowani identycznie, zupełnie jak przed wybuchem pandemii. 

Chorwacja – paszporty COVIDowe a testy COVID 

Obowiązek wykonywania testów, przed wyruszeniem w podróż do Chorwacji, lub na miejscu, również nie jest już problemem. Co ważne, dotyczy to wszystkich, także osób o statusie ozdrowieńca. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj: https://www.gov.pl/web/chorwacja/wjazd-i-pobyt-w-chorwacji

chorwacja cieśnina wyspa HVAR regaty Chorwacja - paszporty COVIDowe

Kwarantanna

Władze Chorwacji zniosły także obowiązek kwarantanny dla przyjezdnych. W tej chwili nie ujawniono żadnych warunków, pod którymi mógłby być ew. przywrócony. Można mieć zatem nadzieje, że nawet w przypadku pogorszenia sytuacji pandemicznej w naszym kraju, urlop w Chorwacji spędzimy bez żadnych przeszkód. 

Maseczki

Nieoficjalny symbol walki z koronawirusem – maseczka zasłaniająca usta i nos – odszedł w Chorwacji do lamusa. Podobnie jak w innych europejskich krajach, jedynym miejscem, gdzie wciąż trzeba je nosić, są placówki ochrony zdrowia (szpitale, przychodnie, itd..). Dobrze jest więc mieć zawsze jedną sztukę przy sobie, na wszelki wypadek, ale na świeżym powietrzu, w restauracjach, sklepach, kinach czy atrakcjach turystycznych Chorwacji nikt nie będzie wymagał od nas jej noszenia. 

marina chorwacja Chorwacja - paszporty COVIDowe

Idealnie? Prawie. 

Niestety, od powyższych zasad istnieje jedno odstępstwo: dla osób, które przyjeżdżają z krajów spoza UE lub Strefy Schengen, dawne obostrzenia zostały częściowo utrzymane. Brak negatywnego wyniku testu PCR lub odpowiednich dawek szczepionki może zakończyć się przymusową kwarantanną. Szczegółowe i aktualne zasady znajdziesz na stronach internetowych Ministerstwa Spraw Zagranicznych Chorwacji lub własnego kraju. Nikt z nas nie jest ekspertem w tej dziedzinie, ale wydaje nam się, że okres najbardziej dotkliwych obostrzeń i uciążliwych procedur mamy już za sobą. 

Czy warto odwiedzić Chorwację w tym sezonie? Pytanie jest w zasadzie retoryczne. Ten kraj od lat cieszy się zasłużoną sławą żeglarskiego raju. Przez ostatnie 2 lata korzystanie z jego uroków było nieco utrudnione, ale teraz, po zniesieniu ograniczeń w ruchu transgranicznym i złagodzeniu lokalnych procedur, nie masz już żadnej dobrej wymówki, by nie spróbować rejsu w tym regionie 😊  Żeglowanie jest zawsze relaksujące, ale byś mógł w pełni wypocząć, warto wcześniej zadbać o odpowiednie zabezpieczenia, więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj: https://blog.yachtic.com/porady-dla-czarterujacych/covid-nie-powstrzyma-cie-przed-zeglowaniem/

Vidimo se u Hrvatskoj! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

dwa × 1 =