Chorwacja od 1.01.2023 wchodzi do strefy Euro

Od 1 stycznia 2023 roku Chorwacja wchodzi do strefy Euro. Kurs wymiany został ustalony na 7,53450 kuny za 1 euro. Jest to świetna wiadomość dla żeglarzy ze strefy Euro i nie tylko. Już nie będziecie musieli sobie zawracać głowy wymianą walut, a problem pozostałych po wakacjach Kun zniknie. Dodatkowo pytania takie jak: W jakiej walucie płatny jest depozyt, sprzątanie końcowe czy dodatki nie będą już miały miejsca.

Jest to udogodnienie również dla osób posługujących się na co dzień walutą inną niż Euro, ponieważ pozostałe po wakacjach pieniądze będziecie mogli wykorzystać w wielu innych krajach tj, Włochy, Hiszpania, Portugalia czy Grecja.

Pomijając same opłaty związane z czarterem, wybierając się do restauracji czy na drinka chyba każdemu łatwiej będzie przeanalizować ceny w Euro niż w Kunach. Porównanie cen z innymi europejskimi kurortami mniej kłopotliwe. 

Chorwacja zmienia walutę na Euro, a co z Kunami?

Masz jeszcze Kuny z ubiegłych wakacji i zastanawiasz się, czy nie przepadną? Nic takiego! Kuny będą w obiegu do końca 2023 roku. Z kolei już od  5 września bieżącego roku wszystkie punkty handlowe i usługowe będą musiały akceptować płatności zarówno w euro jak i w kunach. Na sklepowych półkach pojawią się wtedy ceny w obu walutach. Ten okres przejściowy potrwa do końca 2023 roku, po czym jedyną walutą będzie już tylko euro.

Czy są jakieś wady wejścia Chorwacji do strefy Euro? Jedyny minus jaki możemy sobie w tej chwili wyobrazić to ewentualny wzrost cen, jak to miało miejsce w niektórych krajach europejskich  po zmianie waluty na Euro. Jednak miejmy nadzieję, że w tym przypadku będzie inaczej. 

Z żeglarskim pozdrowieniem
Klaudia z YACHTIC.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

dziewięć − 5 =