Szybenik – przewodnik po Chorwacji

Szybenik to obowiązkowy cel podróży dla każdego, kto chce poznać najprawdziwszą kulturę i historię Chorwacji. To 50-tysięczne miasto, znajdujące się w środkowej Dalmacji, zostało bowiem założone przez rodowite ludy tych ziem (na przełomie XIX i X wieku), w przeciwieństwie do wielu innych ośrodków będących pozostałością po wpływach rzymskich czy weneckich w tym kraju.

Zabytkowe miasto

Aby opisać Szybenik w kilku słowach należałoby powiedzieć: zachwycająca sztuka, kilkusetletnia historia, malownicze twierdze i urzekające ogrody. Miasto to jest centrum artystycznym regionu, które pełni niezwykle ważną rolę w chorwackiej tradycji i kulturze. Jednym z najważniejszych obiektów, które się w nim znajduje jest katedra św. Jakuba, wpisana w 2000 r. na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Budowana przez ponad sto lat świątynia, jest niesamowitym połączeniem gotyku i renesansu. Oglądając ją z każdej strony, napotkamy dziesiątki płaskorzeźb i detali wykonanych, podobnie jak cała budowla, z kamienia. Katedrę wieńczy perłowa kopuła górująca nad Szybenikiem.

Do obiektów, które trzeba zobaczyć odwiedzając tą kolebkę chorwackiej kultury należą również imponująca twierdza św. Mikołaja i twierdza św. Anny, z której podziwiać można starówkę i rzekę Krka.

Spacerując po Szybeniku

Spacerując po Szybeniku, nieraz zgubimy się w jego wąskich, wyłożonych kamiennymi płytami uliczkach. Co rusz, mija się tu przepiękne kawiarnie i stoiska, w których można nabyć lokalne wino o aromacie gruszek, śliwek i owoców leśnych. W sercu miasta, na Placu Republiki Chorwackiej znajdziemy niesamowitą restaurację, która niegdyś była ratuszem miejskim. To wymarzone miejsce na romantyczny wieczór. W labiryncie alejek i schodów natrafić można również na kościół św. Wawrzyńca, a obok niego fenomenalny ogród przyklasztorny. Gdziekolwiek się nie udamy, wszędzie czekać na nas będzie cudowna architektura i chorwacka sztuka. Z kolei, na przełomie czerwca i lipca, w mieście ma miejsce coroczny Międzynarodowy Festiwal Dziecięcy, podczas którego zobaczyć można zespoły teatralne i muzyczne z całego świata.

Szybenik to z pewnością wyjątkowe miejsce na mapie Chorwacji. Świetnie nadaje się na długie spacery i wieczory we dwoje. To nie tylko miejsce pełne olśniewającej architektury czy atrakcji – to także miasto z duszą. Duszą, która warto poznać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

2 + osiemnaście =