Gdzie znajdę skipera, który poprowadzi jacht?

Jeśli zdecydowałeś się na wynajęcie jachtu, ale nie masz uprawnień do prowadzenia go, to pewnie zastanawiasz się gdzie najlepiej szukać profesjonalnego skipera. Odpowiedzi jest kilka.

Lokalny skiper

Najprostszym rozwiązaniem jest wynajęcie jachtu razem ze skiperem. Czarterując jacht zaznaczamy, że jesteśmy zainteresowani dodatkowo wynajęciem skipera i już. Skiper czeka na nas na miejscu.

Trzeba wiedzieć, że zwyczajowo oprócz opłaty za wynajęcie skipera ponosimy również koszty jego wyżywienia podczas rejsu. Musimy również pamiętać o tym, że skiper musi gdzieś spać i dlatego należy go uwzględnić w ilości miejsc do spania na jachcie.

Wynajęcie skipera razem z jachtem ma szereg zalet: skiper dobrze zna jacht i okolice w której on stacjonuje. Jest nieocenionym przewodnikiem po lokalnych atrakcjach turystycznych i restauracjach, doskonale wie, które mariny i sklepiki nam polecić. Podpowie nam również co ciekawego możemy robić w poszczególnych portach: gdzie możemy nurkować, gdzie wynająć rower itd. Rozwiązanie takie upraszcza też procedurę przejęcia i zwrotu jachtu, ponieważ zarządzający jachtem dobrze zna skipera.

Wśród wad takiego rozwiązania można wymienić wysoką cenę takich usług oraz ewentualną barierę językową (zawodowi skiperzy przeważnie mówią po angielsku, niemiecku i w lokalnym języku). Ponieważ skiper towarzyszy nam przez większość czasu dobrze jest móc się z nim swobodnie porozumiewać.

Cena takiego skipera to przeważnie 700 – 1100 EUR za tydzień + koszty wyżywienia.

jachty w porcie

Czarteruj jacht ze skiperem lub bez

W naszej bazie mamy jachty z załogą lub bez. To Ty decydujesz jaki jacht czarterujesz. Zarejestruj się, wybierz jacht i płyń.

Dowiedz się więcej

Polski skiper

Drugie rozwiązanie to szukanie skipera poprzez ogłoszenia i bazy internetowe oraz agencje czarterowe. Możemy znaleźć polskiego skipera, z większym lub mniejszym doświadczeniem, który będzie odpowiadał naszym potrzebom. Dobrze jest spotkać się ze skiperem jeszcze w Polsce przed podjęciem decyzji i sprawdzić czy skiper przypadł nam do gustu – czy zna się na rzeczy, czy robi dobre wrażenie i czy rozmowa się „klei” – w końcu spędzimy z nim całe doby żeglując. Dobrze omówić ze skiperem kwestie odpowiedzialności za ewentualne szkody, które mogą powstać podczas rejsu, a także uzgodnić szczegóły ubezpieczeń, zarówno załogi, jak i samego skipera oraz sprawę legalności pracy w danym kraju. Najlepszy czas na spotkanie to terminy przed otwarciem sezonu, ponieważ w „gorącym okresie” dobrzy skiperzy przebywają przeważnie na morzu.

Zaletą takiego rozwiązania są trochę niższe koszty oraz brak problemów z porozumiewaniem się w obcym języku. Jeżeli wyjaśnimy sobie na początku jakie są oczekiwania nasze i skipera oraz jak będzie wyglądała kwestia odpowiedzialności za ewentualne szkody to jest całkiem dobre i korzystne rozwiązanie. Taka relacja może też przerodzić się w przyjaźń, jeśli wszyscy się zintegrują.

Koszty takiego rozwiązania to około 500 – 700 EUR + koszty wyżywienia + koszty dojazdu skipera na miejsce.

Skiper wśród znajomych

Możemy również poszukać wśród znajomych osoby z uprawnieniami, która zechce z nami pojechać i poprowadzić wyczarterowany jacht. Zalety takiego rozwiązania można opisać krótko: znamy skipera, więc raczej na pewno dobrze się dogadamy. W takim przypadku kwestie ceny są bardzo umowne. Zwyczajowo pokrywa się koszty dojazdu i pobytu skipera na jachcie. Należy upewnić się czy osoba z którą macie płynąć ma odpowiednie doświadczenie i czy jest ubezpieczona. Na wstępie należy również wyjaśnić sobie kwestie odpowiedzialności za ewentualne szkody.

Zaletą jest w tym przypadku to, że płyniemy z kimś kogo znamy, a nie z obcą osobą. Niestety w przypadku problemów możemy narazić znajomość na szwank, chociaż nie zdarza się to zbyt często. Zwykle oznacza to dobrą zabawę i świetną komunikację w załodze.

Skiper  „za darmo”

W sezonie wakacyjnym znajdziemy również najróżniejszego sortu chętnych do prowadzenia jachtu w zamian za możliwość samego poprowadzenia jachtu i wyżywienia. Przeważnie są to studenci i różnego rodzaju „wolne ptaki”. Niewątpliwe jest to najtańsze rozwiązanie, ale co będzie gdy pojawią się problemy? Na to pytanie trudno odpowiedzieć, dlatego taki krok może okazać się ryzykowny.

Którego wybrać?

Jeżeli decydujesz się płynąć z własnym skiperem, sprawdź jakie ma doświadczenie, czy zna region w którym macie pływać, czy jest ubezpieczony i czy zna język angielski (lub język kraju, po którym macie pływać). Przed rejsem spotkaj się z nim i sprawdź jak się dogadujecie. Ustalcie na wstępie jakie są wasze oczekiwania oraz jak postąpicie kiedy pojawi się jakiś problem (np. uszkodzenie na jachcie z winy załoganta lub uszkodzenie jachtu z winy skipera).

Na koniec należy powiedzieć też, że z zasady żeglarze to ludzie otwarci, serdeczni i życzliwi, z dużym poczuciem humoru. Dlatego znalezienie odpowiedniego skipera nie jest, aż takie trudne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

jeden × 2 =