Uprawnienia wymagane do prowadzenia jachtu

Wydaje Ci się, że wakacje pod żaglami zarezerwowane są tylko dla tych, którzy odbyli pozytywnie zaliczyli kurs żeglarski? Nic bardziej mylnego. Każdy może wynająć (wyczarterować) jacht i nie jest to trudniejsze niż wynajęcie apartamentu na wakacje lub wypożyczenie przyczepy kempingowej, a stwarza mnóstwo nowych możliwości spędzenia wolnego czasu.

Uprawnienia wymagane będą dopiero do samego prowadzenia jachtu, tak jak w przypadku kierowania samochodem. Jeżeli nie masz takich uprawnień, to nic straconego. Możesz wynająć jacht ze skiperem, który będzie go prowadził, a jednocześnie pełnił rolę przewodnika po nadmorskich marinach. Jeśli chcesz poprowadzić jacht samodzielnie, to musisz posiadać minimum patent sternika jachtowego lub jachtowego sternika morskiego oraz uprawnienia do obsługi radiostacji VHF (tzw. SRC – Short Range Certificate).

Na niektórych akwenach (np. w Grecji) wymagany jest dodatkowo tzw. co-skiper, czyli pomocnik skipera, który również musi udokumentować swoje umiejętności.

Uprawnienia żeglarskie wydaje Polski Związek Żeglarski po spełnieniu określonych kryteriów odnośnie praktyki i zdaniu egzaminu. Można również wylegitymować się odpowiednimi uprawnieniami zagranicznymi.

Firmy czarterowe zastrzegają sobie prawo weryfikacji praktycznych umiejętności prowadzącego jacht, a w przypadku stwierdzenia ich braku mogą zażądać skorzystania przez klienta z usług zawodowego skipera. W praktyce zdarza się to jednak niezmiernie rzadko.

Jeżeli masz odpowiednie uprawnienia, to zanim zdecydujesz się na samodzielne prowadzenie jachtu, warto pierwsze rejsy czarterowe odbyć pod okiem kogoś bardziej doświadczonego. Praktyka, doświadczenie i tzw. opływanie jest bardzo istotnym elementem żeglarskich kompetencji i niejednokrotnie może uratować życie Twoje i Twojej załogi.

kobieta na jachcie

Który jacht chcesz poprowadzić?

Jeśli masz uprawienia żeglarskie, to bez obaw możesz wyczarterować dowolnie wybrany przez siebie jacht. Zobacz dostępne jednostki w dowolnej lokalizacji. To Ty jesteś kapitanem!

Znajdź jacht

Warto wiedzieć, że  wiele osób posiadających wymagane uprawnienia korzysta z usług skiperów zawodowych ponieważ chce wypocząć, mieć więcej czasu dla płynącej z nimi rodziny czy znajomych, a skiper na jachcie ma zawsze mnóstwo zajęć.

    • To dosyć złożony temat ponieważ sprawę należy rozpatrywać na kilku płaszczyznach: uprawnień do prowadzenia jachtu, legalności pracy i odpowiedzialności zawodowej. Sporo zależy od wielkości, statusu i bandery jachtu. Wiele przepisów w tej sprawie pozostaje też niejednoznacznych. Prosimy o kontakt mailowy z podaniem większej ilości szczegółów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

dwadzieścia + pięć =