Czy jachty czarterowe są ubezpieczone?

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak kosztowne są jachty, dlatego wiele osób ma obawy przed ich wynajmowaniem. Niepotrzebnie – jachty czarterowe, podobnie jak samochody, są ubezpieczone w zakresie odpowiedzialności cywilnej (OC), czyli od szkód, które wyrządzimy innym. Posiadają też ubezpieczenie Casco – czyli od szkód powstałych bezpośrednio na jachcie.

Ubezpieczenie jachtu

Bez wątpienia, gdy wynajmujemy jacht, trzeba o to ubezpieczenie zapytać. Powinniśmy się też dowiedzieć, czy ubezpieczenie obejmuje pływanie nocą, pływanie przy bardzo silnym wietrze i pływanie dalej niż 20 Mm od brzegu. Ogólna zasada jest taka, że tańsze jachty w dużych flotach czarterowych mają gorsze ubezpieczenia, a droższe jachty należące do indywidualnych właścicieli – lepsze.

Musimy również zdawać sobie sprawę z tego, że zazwyczaj ubezpieczenie dotyczy właściciela jachtu. Może więc dojść do sytuacji, że właściciel dostanie odszkodowanie, ale firma ubezpieczeniowa będzie dochodziła zwrotu pieniędzy od skipera, który doprowadził do uszkodzenia. Dlatego zanim wypłyniemy, musimy zadbać też o jego ubezpieczenie (warto też ubezpieczyć załogę – napiszemy o tym w kolejnym poście).

Ubezpieczenie kaucji

Koszty, jakie musi ponieść osoba wynajmująca jacht, to także kaucja (depozyt). W ubezpieczeniu Casco pewna kwota minimalna, najczęściej ok. 500-3500 EUR, nie podlega ubezpieczeniu. Wynajmujący jacht wpłaca kaucję w wysokości tej kwoty i w przypadku drobnych uszkodzeń to z niej są potrącane koszty naprawy. W praktyce zazwyczaj nie wpłaca się tej sumy gotówką – zostaje ona zabezpieczona na koncie karty kredytowej wynajmującego. Jeżeli zwrócimy jacht nieuszkodzony, z kompletnym wyposażeniem, kaucja zostanie nam zwrócona lub odblokowana na karcie.

Jakie mogą być owe „drobne uszkodzenia”? Nie chodzi o utopiony widelec czy o rozbitą szklankę. Najczęściej podczas rejsów dochodzi do otarcia burt, uszkodzenia pontonu, silnika, steru strumieniowego, potargania żagli czy zgubienia odbijaczy. Są to spore wydatki – możliwość ich wygenerowania może nam zepsuć całe wakacje. Dlatego warto… ubezpieczyć kaucję! Przykładowo dla kaucji 2000 EUR ubezpieczenie wynosi ok. 180 EUR i obniża naszą odpowiedzialność do kwoty 500 EUR.

Chęć ubezpieczenia kaucji trzeba zaznaczyć przy rezerwacji jachtu. Płaci się ją przy odbiorze mariny. Kaucję można ubezpieczyć również w Polsce, niezależnie od ubezpieczenia oferowanego przez bazę, z której wynajmujemy jacht. Ubezpieczenie takie jest przeważnie troszkę tańsze, a udział własny mniejszy. Przykładowo ubezpieczenie kaucji 2000 EUR kosztuje 175 EUR i ogranicza naszą odpowiedzialność do 100 EUR. Wadą tego rozwiązania jest jednak to, że kaucję i tak musimy wpłacić, a ewentualny zwrot potrąconych pieniędzy uzyskamy po powrocie do kraju i złożeniu odpowiedniego wniosku u ubezpieczyciela.

fajny widok na morze

Ubezpiecz swoją załogę ZA DARMO!

Wyczarteruj jacht przez portal YACHTIC i ciesz się pakietem ubezpieczeń GRATIS!

Zobacz szczegóły ubezpieczenia!

Ubezpieczenia to podstawa beztroskich wakacji – niezależnie od tego, gdzie i jak je spędzamy. Bo najlepiej się odpoczywa z wolną od problemów głową i świadomością, że odpowiednio się zatroszczyliśmy o nasze bezpieczeństwo i finanse. Jeśli przed urlopem dopełnimy wszelkich formalności, wrócimy z pięknymi wspomnieniami, a nie z długami i problemami, które skutecznie mogą zagłuszyć całą wakacyjną radość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

siedemnaście − 3 =