Co to jest kaucja i jak ją ubezpieczyć?

Wynajmując jacht musimy wpłacić kaucję (depozyt) na wypadek ewentualnych uszkodzeń, które powstaną podczas naszego korzystania z czarterowanego jachtu. Kaucję taką, w wysokości przeważnie od 500 do 3000 EUR, zależną od klasy, wielkości i roku jachtu, wpłacamy gotówką przed odbiorem jachtu w bazie lub poprzez tzw. blokadę na karcie kredytowej.

Niewątpliwie skorzystanie z karty kredytowej jest wygodniejsze i bezpieczniejsze, aniżeli wpłacanie kaucji gotówką. Trzeba pamiętać, że blokady kaucji można dokonać tylko na karcie kredytowej wypukłej, na której dostępne są środki co najmniej tak wysokie, jak wysokość kaucji. Przykładowo dla kaucji 1500 EUR na karcie muszą być dostępne środki w wysokości ok. 6500 zł, a dla kaucji 2500 EUR – ok. 11000 zł.

Jeżeli zwrócimy jacht bez żadnych uszkodzeń, szkód i z kompletnym wyposażeniem, to kaucja zostanie nam w całości zwrócona lub odblokowana na karcie.

Jeśli jednak niestety dojdzie do jakichkolwiek szkód, których koszt naprawy nie przekroczy wysokości kaucji, to odpowiednie kwoty będą z niej potrącone. Nie martwcie się jednak – raczej nikt nie potrąci nam stawki za przypadkowo utopiony widelec, czy rozbitą szklankę, jednak za poważniejsze szkody już tak.

Najczęstszymi uszkodzeniami są otarcia burt, uszkodzenia pontonu, silnika, steru strumieniowego, potarganie żagli i zgubienie odbijaczy. Ponieważ potrącenia z kaucji za poważne uszkodzenia mogą być dla naszego portfela bolesne – przykładowo wymiana steru strumieniowego związana z koniecznością wyciągnięcia jachtu z wody może kosztować ok. 2000 EUR – można skorzystać z tzw. ubezpieczenia kaucji.

Ubezpieczenia wpłacanej kaucji możemy dokonać czarterując wiele różnych jachtów.  Koszt takiego ubezpieczenia zależny jest od wysokości samej kaucji. Przykładowo dla kaucji 2000 EUR, ubezpieczenie wynosi ok. 180 EUR i obniża naszą odpowiedzialność do kwoty 500 EUR. Chęć ubezpieczenia kaucji można zaznaczyć przy rezerwacji jachtu, o ile jest ona dostępna, i zapłacić na miejscu przy odbiorze jachtu, wraz z innymi opłatami. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że nie musimy blokować wysokiej kwoty na karcie kredytowej lub wozić gotówki ze sobą. Dodatkowo jest to duże zabezpieczenie finansowe, dzięki któremu możemy mieć spokojną głowę i beztrosko cieszyć się urlopem na jachcie!

Należy jednak pamiętać, że ubezpieczenie kaucji nie pokrywa kosztów opóźnienia powrotu, ani kosztów, które wynikają z oddania jachtu w innym porcie, a także innych szkód, które opisane są w umowie, na przykład uszkodzeń wyrządzonych pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, a także rażącego zaniedbania czarterującego.

Kaucję można ubezpieczyć również w kraju, niezależnie od ubezpieczenia oferowanego przez bazę z której wynajmujemy jacht. Ubezpieczenie takie jest przeważnie troszkę tańsze, a udział własny mniejszy. Przykładowo ubezpieczenie kaucji 2000 EUR kosztuje 175 EUR i ogranicza naszą odpowiedzialność do 100 EUR. Wadą tego rozwiązania jest jednak to, że kaucję i tak musimy wpłacić, a ewentualny zwrot potrąconych pieniędzy uzyskamy dopiero po powrocie do kraju i złożeniu odpowiedniego wniosku u ubezpieczyciela.

port nocą

Pakiet ubezpieczeń

Aby w pełni cieszyć się wypoczynkiem podczas urlopu warto zadbać o tak istotną sprawę, jaką jest ubezpieczenie.

Więcej informacji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

4 × 3 =