Czarter jachtu bez kaucji

We wpisie Co to jest kaucja i jak ją ubezpieczyć poruszaliśmy już temat kaucji i jej ubezpieczania. W ostatnim czasie sporo pytacie o możliwości czarteru bez kaucji.

Czarter bez kaucji: czy to możliwe?

W ostatnim sezonie kilku operatorów czarterowych zaproponowało klientom nowe rozwiązanie czarter bez kaucji. Pytacie jak to możliwe i czy to prawda. Czy jest w tym jakiś haczyk? Czartery bez kaucji reklamowane są też jako czartery bez check-out’u. Jak to działa?

Dlaczego trzeba płacić kaucję

Każdy jacht czarterowy jest ubezpieczony, kwota kaucji odpowiada kwocie tzw. franszyzy, czyli wartości ewentualnej szkody do której ubezpieczenie nie jest wypłacane. Przykładowo: kwota franszyzy (równa kwocie kaucji) wynosi 2000EUR, jacht ubezpieczony jest na 200000EUR, a szkoda którą spowodowaliśmy podczas czarteru ma wartość 1500EUR – tracimy 1500 EUR z naszej kaucji, jeżeli szkoda będzie na kwotę 5000EUR, to my tracimy 2000EUR, a 3000EUR pokrywa ubezpieczenie itd. Franszyza ma za zadanie wyeliminować konieczność wypłaty odszkodowania w przypadku małych kwot, a jednocześnie stanowi udział własny pływającego na jachcie w ewentualnych uszkodzeniach. Kiedy tego udziału własnego nie ma (nie ma kaucji) użytkownik jachtu nie odpowiada finansowo za spowodowane przez siebie uszkodzenia.

Ubezpieczenie kaucji

Ponieważ kwoty kaucji są dosyć wysokie, z czasem wprowadzono możliwość dodatkowego ubezpieczania samej kaucji w celu zmniejszenia odpowiedzialności użytkownika. Początkowo miało to formę tzw. redukcji kaucji: czyli za pewną stałą, bezzwrotną opłatą (tak naprawdę stanowi ona składkę ubezpieczeniową) można zredukować kwotę kaucji np. z 2000EUR do 500EUR. I to kwota 500EUR stanowi wtedy górną granicę odpowiedzialności czarterującego. Niektóre firmy ubezpieczeniowe i operatorzy czarterowi poszli dalej i za dodatkową opłatą pozwalają nie wpłacać kaucji w ogóle, czyli czarterujący nie odpowiada finansowo za szkody.

Czartery bez kaucji

I tu dochodzimy to czarterów bez kaucji. Tak naprawdę kwota franszyzy jest dodatkowo ubezpieczana, a koszt składki ubezpieczeniowej wliczony jest w koszt czarteru, bądź obowiązkowo płatnego pakietu czarterowego zawierającego również inne koszty typu sprzątanie, gaz, pościel itp. Z punktu widzenia klienta jest to czarter bez kaucji. Ponieważ kaucja i tak jest ubezpieczona, to można maksymalnie uprościć procedurę check-out, ewentualne szkody i tak pokryje ubezpieczenie. I na tym polega czarter bez check-out’u.

Czy to dobre rozwiązanie?

Klientom czarterowym takie rozwiązanie bardzo się podoba. Nie muszą martwić się, że przypadkowe bądź niecelowe uszkodzenie jachtu spowoduje, że stracą kaucję i popsują sobie tym urlop. Niestety rozwiązanie to ma również wady. Szybki check-out, bądź jego brak nie pozwala na wychwycenie personelowi serwisu wszystkich usterek, dlatego następna załoga może dostać jacht z usterką o, której poprzednia nic nie powiedziała. Brak odpowiedzialności finansowej czarterującego powoduje również, że w mniejszym stopniu dba on o jacht. Dlatego niektóre firmy czarterowe wciąż opierają się przed wprowadzaniem takich rozwiązań. Duża konkurencja powoduje jednak, że ubezpieczenia kaucji i brak kaucji stają się coraz popularniejsze.

Czy nie płacąc kaucji naprawdę za nic nie odpowiadamy?

Nie do końca tak jest. Jeżeli jacht ulegnie uszkodzeniu w wyniku naszego rażącego niedbalstwa, to ubezpieczyciel może zażądać od nas pokrycia kosztów wypłaconego odszkodowania.  Ryzyko takie istnieje w przypadku znacznych szkód i dotyczy głównie osoby skipera. Dlatego skiper powinien być kompleksowo ubezpieczony przed takimi przypadkami. Pisaliśmy o tym tutaj.

marina

Wyczarteruj jacht

W yachtic.com możesz wyczarterować jacht z ubezpieczeniem kaucji. Wejdź i zobacz sam.

Znajdź jacht!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

7 − 5 =