Na czym polega czarter jachtu?

Jeśli nigdy jeszcze nie wypożyczaliście łodzi od armatora, to pewnie zastanawiacie się na czym polega i jak, krok po kroku, wygląda czarter jachtu. Zacznijmy jednak od początku.

Czarter to, mówiąc w skrócie, umowa pomiędzy czarterującym (czyli Tobą), a armatorem (czyli „opiekunem” jachtów w marinie). Owa umowa obejmuje wynajęcie konkretnego jachtu, w konkretnym czasie, z konkretnego miejsca za określoną kwotę. Czarterując jacht jesteś pewien, że wyruszysz w rejs dokładnie tym jachtem, który wybrałeś, i dokładnie z tym wyposażeniem, które rozpisane jest w specyfikacji jednostki.

Co to znaczy czarter jachtów?

Czyli od wstępnej rezerwacji do check-in’u

Czarter jachtu na YACHTIC zaczyna się od wstępnej rezerwacji. Po wypisaniu danych zyskujesz aż 5 dni na podjęcie ostatecznej decyzji i wpłatę zaliczki. Możesz to zrobić oczywiście natychmiastowo. Wówczas przelewasz określoną cześć kwoty, zaś pozostałą sumę pokrywasz zazwyczaj na kilka tygodni przed rejsem. Gdy nadchodzi dzień wypłynięcia stawiasz się wraz ze swoją załogą w wyznaczonym porcie. Jeśli wybrałeś opcję ze skiperem, to zapewne będzie on już na Was czekał. Razem zgłaszacie się do armatora lub bosmana i przejmujecie jacht. W czasie przejęcia jachtu dobrze jest sprawdzić cały sprzęt, wszelkie urządzenia i wyposażenie, w tym także żagiel, olinowanie czy kabestany. Zazwyczaj nie ma z tym problemów, jednak jak mówi stare powiedzenie: „przezorny zawsze ubezpieczony”. Po dokładnym sprawdzeniu jachtu udajemy się do biura wraz z armatorem, gdzie podpisujemy protokół odbioru, wpłacamy kaucję (oraz ewentualne ubezpieczenie kaucji) i otrzymujemy wszystkie niezbędne papiery dotyczące jachtu.

piękny widok

Czarter jachtu prosty jak nigdy dotąd

Znajdź jacht najlepszy dla Twojej załogi i dokonaj wstępnej rezerwacji ważnej aż przez 5 dni! Załóż konto i zgarnij dodatkowe 5% rabatu od ceny czarteru!

Zobacz dostępne jachty

Relaks na pokładzie wyczarterowanego jachtu

Po odebraniu jachtu i zakwaterowaniu się do koi nie pozostaje nic innego jak… poluzować cumy, wybrać kotwicę i ruszyć w rejs! Jeśli korzystacie z usług profesjonalnego skipera, to pamiętajcie, że przez ten tydzień, dwa czy trzy tygodnie będzie on Waszym kapitanem, a to oznacza, że cała załoga musi słuchać jego rozkazów. Od tego zależy Wasze bezpieczeństwo i komfort żeglugi. Jeśli jesteście nowicjuszami, to porozmawiajcie najpierw na temat podstawowych zasad bezpieczeństwa, takich jak „jedna ręka dla jachtu, druga dla siebie” czy skakanie do wody tylko podczas stania na kotwicy. Jacht i wszystkie znajdujące się na nim sprzęty są zazwyczaj bardzo solidne i trudno je uszkodzić, ale mimo wszystko uważajcie, by nie złamać żadnego plastikowego elementu czy nie zgubić małych części, takich jak szekle lub korba. Tego typu straty mogą sporo kosztować, co odbije się na naszej kaucji.

Koniec rejsu: powrót do mariny, zdanie jachtu i check-out

W większości krajów czartery jachtów trwają od soboty do soboty, dlatego też gdy przypływamy do portu naszym jachtem, zapewne nowa załoga już czeka, by wejść na pokład i znów wypłynąć tą samą łodzią. Godzina oddania jachtu jest zawsze ściśle określona, a jakikolwiek poślizg czasowy może się odbić sporą sumką. Każda firma czarterująca jacht jasno określa kwotę kary naliczanej w przypadku spóźnienia. Dlatego tez dobrze być na czas lub nawet wieczór przed oddaniem jachtu. Spakowanie bagaży przeddzień powrotu znacznie usprawni całą procedurę.

Po przybiciu do portu i zgłoszeniu się do armatora następuje check-out, czyli „wymeldowanie” i zdanie jachtu. W tym czasie jacht powinien być już pusty. Zazwyczaj w cenie czarteru zawiera się też obligatoryjną opłatę za sprzątanie, więc tę kwestię mamy najczęściej z głowy. Zdanie jachtu wygląda tak samo jak jego przejęcie, z tym, że zmieniają się stanowiska – tym razem to armator ogląda jacht i sprawdza, czy nic nie zostało uszkodzone. Jeśli nic nie uległo uszkodzeniu i wszystko działa jak należy, to armator podpisuje protokół odbioru i zwraca wpłaconą przez nas kaucję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

szesnaście − 3 =