5 porad na pierwszy czarter jachtu od Grzegorza

Pierwszy czarter jachtu to wielkie i bardzo emocjonujące wydarzenie! Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym żeglarzem, czy starym wygą, zachęcamy Cię do poznania najważniejszych zasad czy lekkiego odświeżenia, które umożliwią Ci bezpieczne przeżycie niezapomnianej przygody na wodzie!

Zacznij od dobrego planu!

Przymierzając się do pierwszego czarteru, dobrze wszystko zaplanuj. Od miejsca rozpoczęcia, po trasę i charakter rejsu (np. czy interesują was zabytki, czy może chcecie się rozkoszować urokami dzikiej przyrody). Dobrze, jeśli rejs nie będzie zbyt wymagający i odbędzie się w rejonie z dobrze rozbudowaną infrastrukturą żeglarską (na początek odpowiednia będzie środkowa Chorwacja albo zatoka Sarońska w Grecji). Zawsze znajdziesz schronienie w przypadku załamania się pogody. Ważną kwestią będzie tutaj również rodzaj jednostki. Jacht żaglowy, motorowy a może — jeśli czujesz się na siłach — katamaran? Pamiętaj, że najlepsze jachty rezerwowane są już na przełomie stycznia i lutego – to dobra praktyka, która pozwoli Ci wybrać spośród bardzo szerokiej oferty jachtów i przy tym w rozsądnych cenach.

Wybierz odpowiedni termin!

Nasze dotychczasowe doświadczenia wskazują na to, że najlepiej zarezerwować termin jeszcze przed rozpoczęciem sezonowego szczytu lub tuż po jego zakończeniu. W lipcu i sierpniu w portach jest mnóstwo turystów, zatoczki stają się przepełnione i coraz trudniej jest znaleźć odpowiednie miejsce do zacumowania. W wielu miejscach (na przykład w Chorwacji) w czerwcu lub wrześniu panują doskonałe warunki do żeglowania – utrzymuje się wówczas wysoka temperatura, która sprzyja wszystkim letnim aktywnościom, a turystów w tych miesiącach nie ma aż tak wielu, jak w szczycie sezonu.

Marina z jachtami

Wybieraj jachty młodsze, ale niekoniecznie najnowsze.

Młodsze jachty są lepiej wyposażone, a ich oprzyrządowanie i elektronika są znacznie łatwiejsze w obsłudze. Ponadto na młodszych jachtach jest mniejsze ryzyko wystąpienia usterek. A dlaczego nie zupełnie nowe? Wydawać by się mogło, że tam wszystko powinno działać bez zarzutu – niestety nie zawsze. Nowe jachty jeszcze się „docierają”, mogą wystąpić na nich problemy wynikające z procesu produkcji. Z czasem usterki są usuwane, a jacht będzie w „szczycie swojej formy”. Na starszych jachtach natomiast, np. 10-letnich mogą pojawić się problemy wynikające z ich zużycia. Jacht 2-5-letni to dobry pomysł. Tutaj ważny jest także wybór operatora jachtu.

Weź mniejszą jednostkę

Wybór, jakiego musisz dokonać to nie tylko miejsce czarteru, termin oraz wiek jachtu, ale także jego wielkość. Chciałoby się spędzać czas na dużej jednostce, gdzie komfort jest na najwyższym poziomie. O ile dla załogi to wspaniałe udogodnienie to dla skipera — szczególnie początkującego — nie koniecznie. Kosztem wygody zdecyduj się wybrać coś mniejszego (do ok. 40 stóp). Takim jachtem manewruje się łatwiej, wymaga trochę mniej uwagi i łatwiej go obsłużyć. Z czasem, gdy nabierzesz doświadczenia przesiądziesz się na większe jednostki. Gdy będziesz robić to stopniowo – nawet nie poczujesz różnicy. Nim się obejrzysz będziesz żeglował 55 stopowym jachtem, może przez ocean, kto wie? 🙂

Wyczarteruj jacht z YACHTIC.com!

Czy wiesz, że dzięki naszej wyszukiwarce możesz zorganizować niesamowite wakacje na jachcie w dobrej cenie?

Zobacz oferty!

Zabierz osobę z doświadczeniem.

Podczas swojego pierwszego rejsu warto mieć na pokładzie osobę z większym doświadczeniem. Nie mam tutaj na myśli, że to ona ma być kapitanem – absolutnie! Po prostu – dobrze, aby była. Łatwiej wtedy rozdysponować zadania i będzie mieć to pozytywny wpływ na morale załogi – będzie czuła się pewniej. Ponadto zawsze będziesz mieć z kim konsultować swoje działania. Gdyby takiej osoby zabrakło to dobrze, aby przynajmniej wśród załogi były osoby z mniejszym doświadczeniem (np. mazurskim), wbrew pozorom obsługa jachtów morskich jest bardzo podobna (węzły, praca na linach itp.). 
Na koniec — nie obawiaj się tego. Jachty morskie, co prawda są trochę większe niż śródlądowe, ale na wodzie nie ma to dużego znaczenia, a w marinach jest odpowiednio więcej miejsca na manewry — czasami znacznie więcej niż potrzeba.

Z żeglarskim pozdrowieniem
Grzegorz z YACHTIC.COM

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

osiemnaście + 5 =