Wybór jachtu, czy wybór operatora?

Czy wybierając jacht na nasze wymarzone wakacje kierować się tym, kto nim zarządza? Tak. Naprawdę warto zwrócić na to uwagę, chociaż nie jest to najważniejsze kryterium. Przede wszystkim szukajmy odpowiedniego dla nas jachtu, biorąc pod uwagę wielkość, rozkład kabin, wyposażenie i nasze osobiste preferencje.

No to co do tego ma operator?

Operator odpowiada za stan techniczny, czystość jachtu, procedury za i wyokrętowania oraz serwis w razie problemów technicznych w czasie rejsu. Operatorów różni wielkość ich floty oraz podejście do swojej pracy. Mamy małe, rodzinne firmy zarządzające kilkoma jachtami i wielkich operatorów zarządzających setkami jachtów na całym świecie. To trochę jak z hotelami: mamy małe rodzinne pensjonaty i wielkie sieciowe hotele. Jedne i drugie mają swoich klientów, których oczekiwania różnią się.

Jeżeli oczekujesz miłej, przyjacielskiej atmosfery podczas check-inu, to mały operator. Z zasady będzie bardziej się starał, potraktuje Cię jak przyjaciela i gościa w swoim domu. Musisz jednak mieć świadomość, że jego serwis może być mniej sprawny, a znalezienie zastępczego jachtu w przypadku awarii może potrwać dłużej. Mimo tego nie obawiajcie się korzystania z ich usług, potrafią naprawdę miło zaskoczyć, spotkamy tam głównie pasjonatów żeglarstwa, którzy z radością prowadzą swoją firmę.

Korzystając z usług dużego operatora musisz dostosować się do jego reguł i nie masz co liczyć na jego elastyczność. Kiedy jednak lubisz jak wszystko jest poukładane, sformalizowane i profesjonalne, to właśnie taki operator jest dla Ciebie. Dla klienta operator czarterowy, to przede wszystkim jego pracownicy. U dużych operatorów to biznes, więc ich pracownicy mają również takie podejście do klienta.

Pamiętaj o kulturowych różnicach

Pisząc o obsługujących nas w ciepłych krajach, nie sposób nie wspomnieć o kulturowych różnicach, które nas dzielą. Południowcy mają zdecydowanie luźniejsze podejście do obowiązków i czasu niż my. Spróbujmy to zaakceptować. Poganianie, awanturowanie i postawa roszczeniowa niczego nie zmienią, a tylko napsują nam krwi i zamiast cieszyć się okolicznościami, będziemy się denerwować, co niczego nie zmieni. Uwzględniajmy w swoich planach to, że na wszystko trzeba trochę więcej czasu niż nam się wydaje – to sprawi, że wyjazd będzie bardziej udany 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

20 − sześć =