Ubezpieczenie kaucji na jachcie czarterowym

Każdorazowo przy zaokrętowaniu jesteśmy zobligowani do pozostawienia kaucji na wypadek uszkodzeń powstałych na jachcie podczas rejsu. Kwoty te wahają się od 1000 do 3500 Euro i jest to maksymalna granica odpowiedzialności za wyczarterowany jacht. Jest ona zależna od wielkości i klasy jachtu. Nie ma co ukrywać – nie jest to mało, a jej utrata może być bolesna dla naszego portfela. W związku z powyższym ubezpieczenie kaucji na jachcie czarterowym okazuje się być bardzo dobrym rozwiązaniem. Co to jest i jakie są możliwości?… Poczytajcie 🙂

Formuła 1: Całkowite zniesienie kaucji

Zasada jest prosta: Podczas zaokrętowania zamiast wpłacać standardową kaucje opłacamy ubezpieczenie. Oprócz tego, że mamy maksimum bezpieczeństwa upraszcza to procedurę check-out czyli wyokrętowania. Odbiór jachtu przez firmę czarterową ogranicza się do sprawdzenia kompletności wyposażenia (ponton, silnik do pontonu, odbijacze, kotwica itp.), a ewentualne szkody jak zarysowanie burty lub potarganie żagla zostaną pokryte z ubezpieczenia. Wada: wobec braku odpowiedzialności finansowej nie wszyscy klienci należycie dbają o jacht, a my możemy być następną załogą!

Formuła 2: Redukcja kaucji

Jest to najpopularniejsze ubezpieczenie jakie oferują operatorzy jachtów. Przy zaokrętowaniu wpłacamy kwotę ubezpieczenia oraz kaucję, jednak nie w pełnym jej wymiarze, a znacznie zredukowaną (przykładowo zamiast 2000 EUR wpłacamy 200 EUR). Tutaj nasza odpowiedzialność ogranicza się do 200 EUR, czyli gdyby podczas wyokrętowania operator stwierdził szkodę, którą wyceni np. na 1000 EUR zostanie potrącone nam tylko to, co wpłaciliśmy.

Formuła 3: Klasyczne ubezpieczenie kaucji

Kaucję ubezpieczamy, ale pomimo tego i tak pozostawiamy u operatora depozyt w pełnym jego wymiarze. Co w przypadku wystąpienia szkody? Kaucja lub jej część zostaje potrącona, a następnie zgłaszamy się do ubezpieczyciela, a ten winien nam tą szkodę pokryć. Jest to dosyć kłopotliwe, a na odszkodowanie przyjdzie nam trochę poczekać (nawet kilka tygodni). Zaletą takiego ubezpieczenia są jego niższe koszty oraz to, że w ten sposób możemy ubezpieczyć kaucję na praktycznie każdym jachcie, ponieważ możemy to zrobić nawet w kraju przed wyjazdem, niezależnie od oferty operatora.

ubezpieczenie-kaucji-na-jachcie

Czy ubezpieczenie pokrywa wszystkie straty poniesione podczas rejsu?

Ubezpieczenie kaucji na jachcie pokrywa wszystkie szkody jakie powstały, jednak często, ubezpieczyciel zastrzega, że ubezpieczenie nie pokrywa zgubienia lub utraty części wyposażenia np. pontonu i silnika zaburtowego, odbijaczy oraz kotwicy. Niemniej zgubienie pontonu lub silnika należy do rzadkości, a zgubiony odbijacz to niewielki wydatek 🙂

Czy mogę sobie wybrać formułę ubezpieczenia kaucji na jachcie?

Niestety nie. Oferta ubezpieczenia zależy od rozwiązania przyjętego przez operatora i nie ma tu możliwości zmiany. Jeżeli dana formuła Ci zdecydowanie nie odpowiada, to trzeba poszukać innego jachtu lub skorzystać z klasycznego ubezpieczenia. W sekcji usług dodatkowych w opisie jachtu znajdziesz informacje jakie warunki ubezpieczenia są oferowane dla danego jachtu. W razie wątpliwości skontaktuj się z nami.

Jak znaleźć jacht z możliwością ubezpieczenia kaucji?

To proste. Korzystając z naszej wyszukiwarki zaznacz pole „możliwość ubezpieczenia kaucji” (taka parasolka ze znaczkiem €). W wynikach wyszukiwania wyświetlą ci się tylko te jachty, gdzie takie ubezpieczenie jest dostępne. Ofertę jachtów z możliwością ubezpieczenia kaucji możesz zobaczyć TUTAJ.

Czy ubezpieczenie kaucji na jachcie się opłaca?

Tak. Decydując się na ubezpieczenie ponosimy co prawda dodatkowy koszt ubezpieczenia w wysokości ok. 150 – 300EUR, ale pływamy spokojnie nie przejmując się ewentualną stratą kaucji, a na tym chyba polegają wakacje 🙂

Z żeglarskim pozdrowieniem,
Grzegorz z YACHTIC.com

  1. Ubezpieczyciel bedzie zwolniony ze swojego zobowiazania do wyplacenia odszkodowania, jesli wypadek przewidziany w umowie ubezpieczenia spowodowany zostal umyslnie lub jest wynikiem razacego zaniedbania. O ile nie zostanie to uzgodnione inaczej w polisie ubezpieczeniowej, ubezpieczenie kaucji nie bedzie znajdowac zastosowania wobec skipperow, ktorzy organizuja wlasne czarterowane rejsy dla zysku lub wykorzystuja jednostke plywajaca dla innych korzysci majatkowych.

  2. Czy możecie polecić jakieś firmy ubezpieczeniowe, które oferują takie ubezpieczenie w wariancie 3 (klasycznym). Nie wszystkie znane mi firmy coś takiego posiadają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

3 + 7 =