Ubezpieczenie kaucji czarterowej dla dociekliwych

Ubezpieczenie kaucji czarterowej to temat, który bardzo interesuje naszych klientów, dlatego dzisiaj dla tych najbardziej dociekliwych trochę szczegółów.

Czy ubezpieczenie zawsze zadziała?

Ubezpieczenie kaucji czarterowej, jak każde ubezpieczenie obwarowane jest pewnymi zastrzeżeniami. Zależnie od towarzystwa ubezpieczeniowego oraz wysokości składki możemy mieć do czynienia z pewnymi wyłączeniami. Ogólna zasada jest prosta: im wyższa stawka ubezpieczenia tym mniej włączeń, im składka niższa tym więcej obwarowań. Jednym zdaniem, ubezpieczenie nie zawsze zadziała.

Co może być nieubezpieczone?

Najczęściej ubezpieczenie nie obejmuje rażących zaniedbań skipera, czyli np. skiper będący pod wpływem alkoholu uszkadza inny jacht, ubezpieczenie nie zostanie wypłacone. W przypadku tanich ubezpieczeń zdarza się, że ubezpieczenie nie obejmuje np. utraty pontonu i silnika do pontonu, utraty kotwicy, uszkodzeń burt, uszkodzeń żagli, czyli wszystkich najbardziej prawdopodobnych usterek.  Dobre ubezpieczenia (najczęściej również najdroższe) obejmują wszystkie prawdopodobne zdarzenia. Dlatego warto przyjrzeć się warunkom ubezpieczenia kaucji czarterowej w momencie odbioru jachtu, bo może okazać się, że nie obejmują one tego co tak naprawdę może się nam przydarzyć.

Bądź tu mądry

Skąd wiedzieć jak jest w przypadku konkretnego jachtu i ubezpieczenia? Niestety trzeba przeczytać warunki ubezpieczenia podczas procedury przejmowania jachtu. Najprościej wprost zapytać: czego nie obejmuje ubezpieczenie.

Tak zwane czartery bez kaucji

Również w takim przypadku, kiedy nie wpłacamy kaucji, ponieważ ubezpieczenie wliczone jest w cenę czarteru lub pakietu czarterowego możemy być zmuszeni do pokrycia szkód w przypadku rażącego zaniedbania. Brak kaucji nie oznacza braku odpowiedzialności.

Rejsy komercyjne

Kiedy bierzemy udział w rejsie komercyjnym z wynajętym skiperem lub skiperem, który wynajmuje jacht i organizuje na nim odpłatny rejs, wtedy ubezpieczenie kaucji może nie zadziałać. Ubezpieczenie takie przewiduje bowiem najczęściej tylko rejsy niekomercyjne.
W przypadku rejsów komercyjnych, skiper powinien posiadać własne ubezpieczenie na wypadek utraty kaucji, jednocześnie musi prowadzić swoją działalność legalnie. Niestety częstą praktyką jest korzystanie z usług skiperów, którzy posiadają co prawda odpowiednie uprawnienia i praktykę żeglarską, ale nie pracują legalnie w kraju, w którym odbywa się czarter, ani nie są odpowiednio ubezpieczeni.

Pomimo wszystko to działa 🙂

Najważniejsze jednak jest to, że w praktyce ubezpieczenie kaucji działa :). Opisane przypadki są w pewien sposób szczególne. Z naszych doświadczeń oraz opinii naszych klientów jednoznacznie wynika, że ubezpieczenie kaucji jest uzasadnionym wydatkiem i świetnie zdaje egzamin rozwiązując 99% problemów związanych z potrąceniami z kaucji za jacht, zapewniając nam spokojne, bezstresowe wakacje.

  1. Szkoda, że tak mało konkretów, z tego wpisu mało co wynika. Przydałoby się porównanie najbardziej popularnych firm ubezpieczeniowych oferujących takie ubezpieczenie. Podanie cen czy wypisanie głównych wykluczeń to byłoby cos.

  2. Naszym celem nie była szczegółowa analiza ofert różnych ubezpieczycieli, tylko zwrócenie uwagi na pewne aspekty związane z ubezpieczeniem kaucji. Porównywanie ofert różnych ubezpieczycieli niespecjalnie ma sens, ponieważ w większości przypadków nie mamy swobodnego wyboru, tylko… korzystamy z ubezpieczyciela, który ubezpiecza dany jacht 🙂

    Wkrótce porównamy dla Was oferty ubezpieczenia kaucji dostępne poza ofertą operatorów czarterowych, które można wykupić w Polsce. Taki poradnik, mamy nadzieję, będzie dla Was pomocny, jednak trzeba pamiętać, że pomimo niższej ceny, cieszą się one mniejszym zainteresowaniem klientów, ponieważ nie zwalniają z konieczności wpłacenia kaucji, a formalności związane z uzyskaniem wypłaty odszkodowania pozostają po stronie klienta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

szesnaście − 9 =