Chorwacja – kraj wina

Każdy Chorwat wie, że Chorwacja to kraj doskonałych win. Ta opinia nie jest niestety popularna poza samą Chorwacją, a szkoda. Specyficzny warunki pogodowe i gruntowe przyczyniają się do powstawania doskonałych win, których odpowiedniki trudno znaleźć gdzie indziej. Żivieli! (chorw: na zdrowie)

Plavac Mali

Najpopularniejsze chyba chorwackie czerwone wino wytwarzane głównie na Peljesacu i Hvarze. Nazwa pochodzi od kształtu i koloru winogron – plavy to po chorwacku niebieski, a mali to wiadomo: mały, czyli małe niebieskie 🙂 Wino ma kolor purpurowy do ciemno czerwonego i jest średnio kwasowe. Zapach jest wyraźny i trwały, to typowy aromat owoców i śródziemnomorskich ziół i przypraw, takich jak śliwki, figi, migdały, tymianek i szałwia. Serwowany do ryb (tak czerwone wino do ryb!), risotta, krabów, małży, ośmiornic i kałamarnic. Najpopularniejsze winnice gdzie można spróbować Plavaca to Milos w Stonie, Palihnic na Peljesacu i Tomic w Jelsie.

Malvazja z Istrii

Najsłynniejsze wino półwyspu Istria. Występuje w odmianie czerwonej i białej, lecz niewątpliwie biała jest bardziej rozpowszechniona. To pachnące, wytrawne wino ma smak zdominowany przez jabłko, gruszki i śliwki. Istrianska malvazja została uznana za najlepsze chorwackie wino autochtoniczne. Aby jej spróbować najlepiej udać się do winnic Kozlovic w Momjan, Matosevic nad Limskim Kanałem i Coronica.w Umag.

Viska Vugava

Najsłynniejsze wino pięknej wyspy Vis. Ma naturalny złoty kolor, miły i delikatny zapach. Charakterystyczny jest jego pełny słodyczy smak. Najlepsze jest serwowane z małżami, rybą, sałatką z owoców morza i lekkich potraw mięsnych np. z drobiu. Najlepsi wytwórcy to winnice Lipanovic i Roki’s.

Teran

Wytrawne, czerwone wino produkowane na Istrii. To dosyć mocne wino w rubinowym kolorze wpadającym odrobinę w purpurę. Dzięki swojej pełni i wysokiej zawartości polifenoli uznawane jest za wino o dobrych właściwościach zdrowotnych. Świetne do dań mięsnych i dziczyzny, ale również do prsutu i sera. Godne polecenie winnice to Laguna w Porec i Zigante w Groznjan.

Vrbnicka zlahtina

Wytrawne białe wino z wyspy Krk. Jasnożółte, czasami słomkowe z delikatnym zapachem i charakterystycznym smakiem. Bardzo świeży smak zawdzięcza troszeczkę ostrzejszemu klimatowi północnego wybrzeża Chorwacji. Świetnie smakuje serwowane z owczym serem, rybami i białym mięsem. Najlepsze miejsce na spróbowanie tego wina to okolice Vbnik na wyspie Krk.

Jachty w Chorwacji

Delektuj się ulubionym winem na pokładzie najpiękniejszego jachtu. Sprawdź, jakie jachty możesz wynająć w Chorwacji!

Zobacz jachty w Chorwacji

Bogdanusa

Bogdanusa to białe, wytrawne wino produkowane głównie na Hvarze. Ma żółto-zielony kolor, przyjemny charakterystyczny aromat i harmonijny, świeży smak. Jest idealne na gorące letnie dni. Ze względu na swoją wyjątkowość było spożywane głównie w święta religijne, czemu zawdzięcza swoją nazwę (dane przez Boga). Serwowane głównie białymi mięsami i wysokiej klasy rybami. Aby spróbować tego danego przez Boga smaku najlepiej udać się do Svirce na Hvarze.

Babic

Solidne czerwone wino uprawiane głównie na kamienistych zboczach otaczających Szybenik i Primosten. Nazwa pochodzi od popularnego w Chorwacji nazwiska. Jest to oryginalny chorwacki szczep. Winorośl uprawiana jest na wydartych skałom tarasach otoczonych kamieniami i wypełnionych ziemią i drobnymi kamykami. Wino charakteryzuje wysoka zawartość tanin i alkoholu. Najlepsze do ciemnych mięs i dziczyzny.

Chorwackie wina są naprawdę doskonałe, a przy tym tańsze od bardziej znanych win z innych krajów. Warto ich próbować.

Tym, którzy chcą wypić dobre i tanie wino polecam odwiedzenie Velej Luki na Korculi, tam przy porcie pani nalewa z beczki dwa świetne wina: Korculansko i Peljesacko w cenie 8 kn za litr (4 zł) + 2 kn za butelkę jeżeli nie masz własnej 🙂

Na zdrowie!

Jacek

  1. Dobry artykuł. Ze swojej strony mogę polecić podróżowanie po Istrii tzw. winnymi szlakami, czyli specjalnie wyznaczonymi trasami, które zahaczają o lokalne winnice.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

2 × 4 =