Jakie dokumenty jachtu musisz mieć na pokładzie?

Jak już zapewne wiecie – czarter jachtu z wyszukiwarką YACHTIC.com to banalnie prosta i niezwykle szybka sprawa. Jednak przed wejściem na pokład wynajętego jachtu, powinniśmy koniecznie doinformować się w kilku naprawdę istotnych kwestiach. Jedną z nich jest bez wątpienia wiedza o dokumentach jachtu. Jakie dokumenty powinny zostać nam przekazane podczas czarteru? Jakie dokumenty koniecznie musimy mieć ze sobą?

Zestaw dokumentów, które dostajemy może być przeróżny, aczkolwiek zawsze powinien zawierać kilka najistotniejszych pozycji.

Najważniejsze dokumenty jachtu

Pierwszym niezbędnym dokumentem, który musimy mieć ze sobą na jachcie – jest certyfikat jachtowy (licencja jachtowa). Jest to dowód rejestracyjny jachtu, który zawiera najważniejsze informacje o jednostce, jej właścicielu i parametrach. Drugim najważniejszym dokumentem jest potwierdzenie ubezpieczenia jachtu w zakresie odpowiedzialności cywilnej. Trzecim dokumentem, a zarazem ostatnim z tych priorytetowych jest – lista załogi. Jest to lista wszystkich osób, które znajdują się na jachcie. W niektórych państwach jest to bardzo istotny dokument (np. w Chorwacji), aczkolwiek może zdarzyć się nam taka sytuacja, że będziemy pływać na wodach w państwie, które kompletnie bagatelizuje ten dokument. Tak czy inaczej, powinniśmy zadbać, aby lista załogi znalazła się w naszej teczce z dokumentami.

Pozostałe dokumenty

W teczce z dokumentami jachtu możemy znaleźć dużo więcej innych dokumentów. W zależności od tego, pod jaką banderą pływa jacht i w jakim jesteśmy kraju, to te dokumenty zawsze będą się trochę od siebie różnić. Wśród nich często znajduje się min. licencja radiowa, certyfikat bezpieczeństwa tratwy ratunkowej, karta bezpieczeństwa. Są to jednak dokumenty o dużo mniejszym znaczeniu, niż te opisane w pierwszym punkcie.

Warto wspomnieć o ważnym elemencie, jakim jest numer telefonu do operatora. Znajduje się przeważnie na pierwszej stronie dokumentów. Staje się użyteczny w sytuacji, kiedy na jachcie ma miejsce jakaś usterka, bądź wypadek. Używamy go również wtedy, gdy mamy jakiś problem z dokumentami jachtu.

Przed pierwszym rejsem na nieznanych wodach, koniecznie powinniśmy dowiedzieć się jak najwięcej o panujących tam prawach i zasadach. Więcej informacji odnośnie dokumentów niezbędnych na pokładzie znajdziecie na naszym kanale YouTube.

Korzystając z okazji, życzymy naszym Klientom samych sukcesów w nadchodzącym 2019 roku! Niech Nowy Rok obfituje w zawodowe sukcesy, przyniesie zadowolenie i satysfakcję z podjętych działań i wyzwań, a także wszelką pomyślność w życiu osobistym! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

dziewięć + 19 =