Ile kosztuje tygodniowy rejs po Chorwacji?

Chorwacja to jeden z głównych celów turystycznych Polaków od wielu lat, choć ceny pobytu i wyżywienia nie są już tak niskie jak kiedyś. Mimo tego, Chorwacja przyciąga nas pięknym, lazurowym morzem, kilometrami plaż, świetną kuchnią, uroczymi miasteczkami i gościnnością mieszkańców.

Całkowity koszt rejsu po Adriatyku zależy od mnóstwa czynników, między innymi od pory roku, ilości osób na jachcie, wielkości, wyposażenia i wieku jachtu, a także od tego, czy nocuje się tylko w marinach, czy raczej na bojach i kotwicy oraz czy posiłki przyrządza się samemu na jachcie czy jada się w restauracjach.

W tym wpisie przedstawimy Wam przybliżoną kalkulację dla wakacyjnego rejsu dla 8 osób (np. dwie rodziny) na 7 dni przy założeniu, że ma być wygodnie i komfortowo. Aby tak było, wybieramy stosunkowo nowy i dobrze wyposażony jacht żaglowy, a także korzystamy z usług profesjonalnego skipera, który zajmie się sterowaniem i pokaże nam najciekawsze miejsca warte zobaczenia. Można przyjąć, że koszty czarteru, skipera, opłat portowych, paliwa i tym podobnych, wyniosą w szczytowym sezonie ok. 5500 EUR za całą imprezę, bez wyżywienia.

Jeżeli śniadanie i lunch przygotowywać będziemy samodzielnie na jachcie, a wieczorne kolacje będziemy jadać w restauracjach nie będziemy za bardzo oszczędzać na innych rzeczach, na przykład pamiątkach, napojach i smakołykach, to będzie to kosztowało ok. 1900 EUR za tydzień. Po przeliczeniu na osobę wyjdzie nam więc ok. 925 EUR za tydzień za wszystko, z wyjątkiem dojazdu na miejsce. Ceny za produkty spożywcze w marketach są tylko trochę wyższe niż w Polsce. Przykładowo bochenek chleba kosztuje 8 kun (4,35 zł), 10 jajek – 16 kun (8,70 zł), mleko – 5,75 kun (3,13 zł), a za kilogramowy filet z kurczaka zapłacimy 49 kun (26,67 zł). Ceny za pizzę w restauracji wahają się od 35 kun do 100 kun, czyli mniej więcej 20-55 zł, a ryba z frytkami kosztuje ok. 100 kun (54 zł).

Decydując się na wyjazd poza ścisłym sezonem czyli w czerwcu lub we wrześniu, koszty czarteru wraz z dodatkami będą o około 1000 EUR niższe, czyli wyniosą ok. 4500 EUR. Jeżeli zrezygnujemy ze stołowania w restauracjach i będziemy gotować we własnym zakresie w dobrze wyposażonym jachtowym kambuzie, to na wyżywienie wydamy tylko ok. 900 EUR na całą załogę. W takiej skromniejszej wersji za jedną osobę zapłacimy ok. 700 EUR za tydzień, bez kosztów dojazdu.

Oczywiście płynąc poza sezonem, na starszym jachcie i wykorzystując maksymalnie ilość miejsc do spania, żywiąc się samemu zapłacimy dużo mniej, ale trudno tu będzie mówić o dużym komforcie.

Droższa będzie wyprawa katamaranem, ale też komfort będzie wyższy niż na jachcie jednokadłubowym. Rejs jachtem motorowym również będzie dużo droższy od podanego wyżej przykładu, głównie ze względu na wysokie koszty paliwa.

skok z jachtu do wody

Jachty w Chorwacji

Zobacz najpiękniejsze jachty pływające po chorwackich wodach.

Zarezerwuj jacht w Chorwacji!

    • Pisaliśmy już o tym trochę w innych postach – poszukaj! Ale dzięki za sugestie – zebranie wszystkich tych informacji może być dobrym pomysłem. Postaramy się niedługo stworzyć takie zestawienie 🙂 Pozdrawiamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

10 + piętnaście =