Czy do wynajęcia jachtu wymagane są jakieś uprawnienia?

Wiele osób chciałoby przeżyć prawdziwą przygodę żeglując po morskich falach, jednak nie mają uprawnień do prowadzenia jachtu. Co w takiej sytuacji? Otóż do wynajęcia (wyczarterowania) jachtu nie są wymagane żadne uprawnienia. Każdy może to zrobić, jednak w takim przypadku należy również wynająć osobę, która go poprowadzi, czyli skipera.

Skiper prowadzi jacht, dba o bezpieczeństwo załogi podczas żeglugi, pełni rolę przewodnika i nauczyciela. Zna miejsca warte zobaczenia, więc może nam zaproponować bardzo ciekawą trasę rejsu. Oprócz tego świetnie zna okoliczne mariny, więc może doradzić gdzie dobrze zjeść i gdzie zatrzymać się na nocleg, by miejsce odpowiadało naszym potrzebom.

Jeśli jednak chcesz prowadzić jacht samodzielnie, musisz posiadać minimum patent sternika jachtowego lub jachtowego sternika morskiego oraz uprawnienia do obsługi radiostacji VHF (tzw. SRC – Short Range Certificate).

Na niektórych akwenach (np. w Grecji), wymagany jest czasami dodatkowo tzw. co-skiper, czyli pomocnik skipera.

Uprawnienia żeglarskie wydaje Polski Związek Żeglarski po spełnieniu odpowiednich kryteriów odnośnie praktyki i po zaliczeniu egzaminu na konkretny stopień. Można również wylegitymować się odpowiednimi uprawnieniami zagranicznymi.

Czasem zdarza się, że firmy czarterowe zastrzegają sobie prawo do weryfikacji praktycznych umiejętności skipera, a w przypadku stwierdzenia ich braku, mogą zażądać skorzystania przez klienta z usług zawodowego skipera. W praktyce zdarza się to jednak niezmiernie rzadko.

Jeżeli posiadasz już odpowiednie uprawnienia, to zanim zdecydujesz się na samodzielne prowadzenie jachtu, warto odbyć pierwsze rejsy czarterowe pod okiem kogoś bardziej doświadczonego, ponieważ praktyka i tzw. opływanie jest bardzo istotnym elementem żeglarskich kompetencji. Samo zaliczenie kursu i egzaminu nie zawsze wystarcza, by świetnie poradzić sobie na morzu i w pełni poprawnie wykonywać manewry portowe. Dodatkowo w praktyce czasem zdarzają się nieprzewidziane sytuacje, na które mało doświadczony żeglarz może być nieprzygotowany.

Bardzo często zdarza się, że osoby posiadające wymagane uprawnienia, korzystają z usług zawodowych skiperów, ponieważ chcą wypocząć, mieć więcej czasu dla siebie i płynącej z nimi rodziny, czy znajomych. Skiper na jachcie ma zawsze mnóstwo obowiązków, musi dbać o „klar” i o bezpieczeństwo innych załogantów.

para w porcie

Rejs ze skiperem

Aby mieć spokojną głowę i czas na leniuchowanie, warto wynająć profesjonalnego skipera i nie martwić się już o nic 🙂

Wynajmij jacht ze skiperem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

7 − trzy =