Uzyskanie patentu żeglarskiego w Polsce

Dla wielu osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z jachtingiem, wizja zdobycia uprawnień do samodzielnego sterowania jachtem wydaje się niezwykle odległa. Odległa nie znaczy jednak niemożliwa! Jeśli pragniesz dokonać czarteru bez wynajmowania skippera i wziąć ster we własne ręce, koniecznie zapoznaj się z podstawowymi informacjami na ten temat!

Patenty żeglarskie

Uprawnienia do prowadzenia jachtu, które można uzyskać w Polsce wydawane są przez Polski Związek Żeglarski i dzielą się na kilka głównych kategorii. Pierwszą z nich jest ŻEGLARZ JACHTOWY, czyli najniższy z patentów wymaganych przez ustawodawcę do sterowania. Zdobyć można po ukończeniu 14 roku życia. Zdobycie uprawnień poprzedza egzamin teoretyczny i praktyczny. Dokument umożliwia nam sterowanie jachtem żaglowym z tzw. pomocniczym napędem mechanicznym (bądź bez) po wodach śródlądowych. Uprawnia także do prowadzenia jachtu (z ww. napędem lub bez) po morskich wodach wewnętrznych, a także po innych wodach w odległości 2 mil morskich od brzegu za dnia, jeśli długość kadłuba nie przekracza 12 m.

Kolejnym patentem jest JACHTOWY STERNIK MORSKI – do jego zdobycia wymagane jest ukończenie 18 lat i przebycie min. 2 rejsów morskich, których łączna długość musi wynosić najmniej 200 godzin. Następnie każdy kandydat musi pozytywnie zaliczyć egzamin teoretyczny i praktyczny. Uprawnienia, które posiada jachtowy sternik morski pozwalają mu na wszystko to, do czego upoważnia stopień niższy, z zaznaczeniem, iż może on pływać jachtem żaglowym z pomocniczym napędem motorowym, lub bez, o długości do 18 m po wodach morskich.

Najwyższy patent jaki można uzyskać w Polsce to patent KAPITANA JACHTOWEGO. Aby stać się jego posiadaczem należy spełnić kryteria: posiadać patent jachtowego sternika morskiego, (po jego uzyskaniu) odbyć 6 rejsów o długości min. 1200 godzin, w tym 400 jako sternik jachtu o długości kadłuba powyżej 7,5 m, a także jednego rejsu o długości ponad 100 godzin na jachcie, którego długość kadłuba przekracza 20 m. Do tego należy odbyć przynajmniej jeden rejs o długości ponad 100 godzin na wodach pływowych, w trakcie którego trzeba zawinąć do co najmniej 2 portów pływowych. Kapitan jachtowy może pływać po wodach śródlądowych i morskich praktycznie bez żadnych ograniczeń. Patent daje uprawnienia równorzędne do kapitana motorowodnego.

Które patenty uprawniają do sterowania jachtem w Chorwacji?

Patenty żeglarza jachtowego, jachtowego sternika morskiego i kapitana jachtowego, które uzyskać można w Polsce upoważniają do sterowania jachtem w Chorwacji na różnych zasadach, z którymi warto zapoznać się (najlepszym źródłem informacji jest strona Chorwackiego Ministerstwa Morza) zanim wybierzemy się w rejs w tamte strony. Na przykład same uprawnienia żeglarza jachtowego wystarczą nam, aby móc kierować jachtem nie przekraczającym długości 12 m, w odległości nie większej niż 1 Mm od brzegu. Dodatkowo, należy wziąć pod uwagę, iż większość jachtów wyposażonych jest w radiostacje UKF, co sprawia, że aby nimi sterować musimy posiadać odpowiedni certyfikat (Short Range Certificate). Istnieje jeszcze kilka istotnych obostrzeń, o których dowiedzieć się więcej można we wpisie Uprawnienia wymagane do prowadzenia jachtu oraz Żeglarz jachtowy w Chorwacji. Poza kwestią samych uprawnień, warto samemu zastanowić się czy nasza praktyka, opływanie i znajomość akwenu pozwalają nam na bezpieczne sterowanie jachtem – jeśli nie, dobrym wyborem będzie rejs pod okiem kogoś bardziej doświadczonego.

Weź ster w swoje ręce!

Zdobyłeś patent żeglarski? Nie zwlekaj – dokonaj czarteru jachtu w kilka chwil i ciesz się nieograniczoną wolnością.

Zarezerwuj jacht w Chorwacji!

Zdobycie uprawnień do sterowania jachtem nie jest zadaniem łatwym, jednak odpowiednia determinacja i zacięcie pomogą nam przebrnąć przez cały proces i cieszyć się przygodą jaką jest rejs z przyjaciółmi lub rodziną.

  1. Czy samodzielny czarter jachtu z uprawnieniami żeglarza jachtowego, może zostać uznany jako staż morski potrzebny do przystąpienia do egzaminu na jachtowego sternika morskiego?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *