Uzyskanie patentu żeglarskiego w Polsce

Dla wielu osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z jachtingiem, wizja zdobycia uprawnień do samodzielnego sterowania jachtem wydaje się niezwykle odległa. Odległa nie znaczy jednak niemożliwa! Jeśli pragniesz dokonać czarteru bez wynajmowania skippera i wziąć ster we własne ręce, koniecznie zapoznaj się z podstawowymi informacjami na ten temat!

Patenty żeglarskie

Uprawnienia do prowadzenia jachtu, które można uzyskać w Polsce wydawane są przez Polski Związek Żeglarski i dzielą się na kilka głównych kategorii. Pierwszą z nich jest ŻEGLARZ JACHTOWY, czyli najniższy z patentów wymaganych przez ustawodawcę do sterowania. Zdobyć można po ukończeniu 14 roku życia. Zdobycie uprawnień poprzedza egzamin teoretyczny i praktyczny. Dokument umożliwia nam sterowanie jachtem żaglowym z tzw. pomocniczym napędem mechanicznym (bądź bez) po wodach śródlądowych. Uprawnia także do prowadzenia jachtu (z ww. napędem lub bez) po morskich wodach wewnętrznych, a także po innych wodach w odległości 2 mil morskich od brzegu za dnia, jeśli długość kadłuba nie przekracza 12 m.

Kolejnym patentem jest JACHTOWY STERNIK MORSKI – do jego zdobycia wymagane jest ukończenie 18 lat i przebycie min. 2 rejsów morskich, których łączna długość musi wynosić najmniej 200 godzin. Następnie każdy kandydat musi pozytywnie zaliczyć egzamin teoretyczny i praktyczny. Uprawnienia, które posiada jachtowy sternik morski pozwalają mu na wszystko to, do czego upoważnia stopień niższy, z zaznaczeniem, iż może on pływać jachtem żaglowym z pomocniczym napędem motorowym, lub bez, o długości do 18 m po wodach morskich.

Najwyższy patent jaki można uzyskać w Polsce to patent KAPITANA JACHTOWEGO. Aby stać się jego posiadaczem należy spełnić kryteria: posiadać patent jachtowego sternika morskiego, (po jego uzyskaniu) odbyć 6 rejsów o długości min. 1200 godzin, w tym 400 jako sternik jachtu o długości kadłuba powyżej 7,5 m, a także jednego rejsu o długości ponad 100 godzin na jachcie, którego długość kadłuba przekracza 20 m. Do tego należy odbyć przynajmniej jeden rejs o długości ponad 100 godzin na wodach pływowych, w trakcie którego trzeba zawinąć do co najmniej 2 portów pływowych. Kapitan jachtowy może pływać po wodach śródlądowych i morskich praktycznie bez żadnych ograniczeń. Patent daje uprawnienia równorzędne do kapitana motorowodnego.

Które patenty uprawniają do sterowania jachtem w Chorwacji?

Patenty żeglarza jachtowego, jachtowego sternika morskiego i kapitana jachtowego, które uzyskać można w Polsce upoważniają do sterowania jachtem w Chorwacji na różnych zasadach, z którymi warto zapoznać się (najlepszym źródłem informacji jest strona Chorwackiego Ministerstwa Morza) zanim wybierzemy się w rejs w tamte strony. Na przykład same uprawnienia żeglarza jachtowego wystarczą nam, aby móc kierować jachtem nie przekraczającym długości 12 m, w odległości nie większej niż 1 Mm od brzegu. Dodatkowo, należy wziąć pod uwagę, iż większość jachtów wyposażonych jest w radiostacje UKF, co sprawia, że aby nimi sterować musimy posiadać odpowiedni certyfikat (Short Range Certificate). Istnieje jeszcze kilka istotnych obostrzeń, o których dowiedzieć się więcej można we wpisie Uprawnienia wymagane do prowadzenia jachtu oraz Żeglarz jachtowy w Chorwacji. Poza kwestią samych uprawnień, warto samemu zastanowić się czy nasza praktyka, opływanie i znajomość akwenu pozwalają nam na bezpieczne sterowanie jachtem – jeśli nie, dobrym wyborem będzie rejs pod okiem kogoś bardziej doświadczonego.

Weź ster w swoje ręce!

Zdobyłeś patent żeglarski? Nie zwlekaj – dokonaj czarteru jachtu w kilka chwil i ciesz się nieograniczoną wolnością.

Zarezerwuj jacht w Chorwacji!

Zdobycie uprawnień do sterowania jachtem nie jest zadaniem łatwym, jednak odpowiednia determinacja i zacięcie pomogą nam przebrnąć przez cały proces i cieszyć się przygodą jaką jest rejs z przyjaciółmi lub rodziną.

  1. Czy samodzielny czarter jachtu z uprawnieniami żeglarza jachtowego, może zostać uznany jako staż morski potrzebny do przystąpienia do egzaminu na jachtowego sternika morskiego?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

16 + dwa =