Żeglarz jachtowy w Chorwacji?

Czy może prowadzić jacht? To częste pytanie naszych klientów. Jaka jest prawda? Jakie uprawnienia wymagane są do prowadzenia jachtu czarterowego w Chorwacji?

Opinii na ten temat jest mnóstwo. Na co dzień wiele słyszymy dziwnych teorii o tym jak to wygląda, a w rzeczywistości sprawa jest dosyć prosta.

Zacznijmy od tego, że chorwackie ministerstwo odpowiedzialne za sprawy na morzu opracowało już parę lat temu listę uprawnień wymaganych do prowadzenia jachtów czarterowych. Na tej liście wyszczególnione są respektowane uprawnienia. Zgodnie z nią polski żeglarz jachtowy uprawniony jest do prowadzenia jachtów o długości do 12 m pod warunkiem będzie pływał w odległości do 1Mm od linii brzegowej lądu lub wysp. Jeżeli jacht wyposażony jest w radiostację UKF (zdecydowana większość jachtów czarterowych jest) powinien posiadać dodatkowo certyfikat operatora UKF krótkiego zasięgu (zwany też SRC – Sport Range Certificate). I to tyle. Koniec. Kropka.

Patent sternika motorowodnego traktowany jest na równi z patentem żeglarza.

Można analizować szczególne przypadki jak np. jachty czarterowane w Chorwacji, pływające pod banderą inną niż chorwacka (tak, są takie), ale jest ich nie wiele i w większości przypadków niewiele to zmienia. Od czasu opublikowania wspomnianej listy polskie uprawnienia zmieniły się, ale też nie ma to dużego wpływu na sprawę – uprawnienia polskiego żeglarza jachtowego i sternika motorowodnego są na niej jasno określone.

Operatorzy czarterowi różnie podchodzą do zagadnienia. Zdecydowana większość z nich jednak posługuje się ww. listą i respektuje jej ustalenia.

Jak już jesteśmy przy uprawnieniach, to warto wspomnieć o tym, że wydawane przez Chorwatów, a popularne wśród Polaków uprawnienia Voditjela Brodice są wystarczające do wyczarterowania jachtu w Chorwacji, ale można prowadzić jacht tylko dla własnych potrzeb, tzn: można płynąć z rodziną lub znajomymi. Dla skippera, który za prowadzenie jachtu bierze pieniądze, uprawnienia te nie są wystarczające.

Również popularne w Polsce uprawnienia ISSA nie są, wbrew powszechnej opinii, oficjalnie uznawane w Chorwacji.

W praktyce często zdarza się, że operator czarterowy zgadza się na wyczarterowanie jachtu w oparciu o niewystarczające uprawnienia. Jest to wynikiem niedbałości lub chęci wynajęcia jachtu za wszelką cenę. Najczęściej nie rodzi to żadnych przykrych konsekwencji. Do czasu. Prowadząc jacht z niewystarczającymi uprawnieniami jesteśmy narażeni nie tylko na mandat (rzadko, ale naprawdę to się zdarza), ale co znacznie gorsze, również na odmowę wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela kiedy stanie się coś złego, a to już bardzo poważna sprawa.

Odrębnym tematem są oczywiście faktyczne umiejętności i opływanie. Radzimy zachować dużą ostrożność i rozsądek, wybrać raczej mniejszy jacht, a najlepiej pierwszy rejs odbyć pod okiem bardziej doświadczonego kolegi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

6 + jeden =