Jakie są rodzaje jachtów?

Dziś chcemy poruszyć temat istotny z punktu widzenia „żeglarskich laików”. Wiele osób, które nie zetknęły się nigdy z żeglarstwem, wie jak wygląda i do czego służy typowy jacht. Nie wszyscy jednak znają różnice pomiędzy poszczególnymi typami, a jest ich całkiem sporo. Jachty dzielą się ze względu na wiele parametrów, takich jak typ napędu, materiał, z którego są wykonane czy rodzaj przeznaczenia. Osoby, które pasjonują się żeglarstwem często posiadają swoje własne, ściśle sprecyzowane preferencje w tym zakresie, które wynikają z przyzwyczajeń i potrzeb. Przygoda z jachtami to poznawanie żeglarskiego świata od podstaw, w tym zagadnień technicznych i użytkowych, co dostarcza wiele, przydatnej przy czarterze jachtu, wiedzy. Jako że baza jachtów, które możemy czarterować na stronie YACHTIC jest wyjątkowo obszerna, znając klasyfikacje i podziały jachtów, sami możemy wybrać jednostkę która najbardziej odpowiada naszym oczekiwaniom i potrzebom. Chcemy Wam trochę rozjaśnić ten temat i odpowiedzieć na pytanie „jakie są rodzaje jachtów?”.

Typy napędu

Podstawowym podziałem jachtów jest klasyfikacja ze względu na rodzaj napędu. Wyróżniamy jachty żaglowe i jachty motorowe. Jak nazwy wskazują, żaglowe napędzane są siłą wiatru złapanego w żagle i umiejętnym operowaniem nimi, a motorowe – siłą silnika mechanicznego przytwierdzonego do łodzi. Popularnie (choć czasem błędnie) nazywane „motorówki” dzielą się na wypornościowe i ślizgowe. Dzieli się je również ze względu na rodzaje źródła energii, które służą do ich napędzania – wyróżniamy tu kategorię spalinową, tj. napędzaną benzyną, metanolem lub olejem napędowym, oraz kategorię elektryczną czyli napędzaną za pomocą akumulatorów lub baterii słonecznych. Jednostki takie można także rozróżnić biorąc pod uwagę sposób zamontowania silnika – część z nich posiada silniki wbudowane na stałe, część z kolei posiada tzw. silniki przyczepne. Małe podsumowanie na temat różnych typów jachtów znajdziecie we wpisie Jacht żaglowy, motorowy, katamaran, a może gulet?.

Jakie sa rodzaje jachtow

Wody, po których pływają

Bardzo często jachty klasyfikuje się też ze względu na akwen ich użytkowania. Jachty pływające po jeziorach i rzekach nazywane są jachtami śródlądowymi, jachty poruszające się po morzach to jachty morskie (dzielące się zatokowe, przybrzeżne i pełnomorskie), zaś te, którymi żeglarze wyruszają w dalekie rejsy na pełnym oceanie to jachty oceaniczne.

Materiał, z których są wykonane

Jachty oczywiście różnią się materiałem, z których je zbudowano. Mimo, iż nie ma to przeważnie większego znaczenia dla osoby czarterującej, warto znać podstawową klasyfikację, w której najcześciej wymienia się jachty takie jak: drewniane, sklejkowe, metalowe (dotyczy głównie jachtów morskich), gumowe (tworzywa z plastomerem lub elastomerem), fornirowe (z łuszczyny szlachetnych rodzajów drewna) oraz  kompozytowe (wykonane z włókna szklanego, węglowego, borowego lub epoksydowe czy poliestrowe).

Typy jachtow

Do czego służą?

Kolejnym sposobem podziału jachtów jest rozróżnienie ze względu na ich przeznaczanie. Najczęściej spotyka się jachty turystyczne lub turystyczno-regatowe. Są one wygodne, komfortowe i dobrze wyposażone, a jednocześnie zapewniające bardzo dobrą prędkość podczas bardziej sportowego pływania. Oprócz tego spotyka się jachty regatowe (skonstruowane w środku i na zewnątrz tak, by osiągać jak najlepsze prędkości) oraz jachty szkoleniowe (wyposażenie wewnętrzne jest w tym przypadku sprawą drugorzędną – mają być po prostu bezpieczne i proste w „obsłudze”, by żeglujący mógł się jak najwięcej nauczyć).

Jakie sa typy jachtow

Wśród jachtów żaglowych wyróżniamy także jachty mieczowe, balastowe (kilowe), mieczowobalastowe i wielokadłubowe. Jachty wielokadłubowe katamarany, trimarany i quadramarany. Osobną kategorią są także gulety, czyli drewniane statki motorowe. Jeśli przeraziliście się na dźwięk tych słów, to nie martwcie się – zaraz wytłumaczymy o co chodzi!

Katamaran

Katamarany składają się z dwóch połączonych ze sobą kadłubów. Są bardzo szybkie ale i stabilne. Czarterując katamaran zyskujecie możliwość pływania bo bardzo płytkich miejscach, co szczególnie przyda się w przypadku stawania na kotwicy i odkrywania dziewiczych zatoczek. Przeciętne jachty z balastem nie są w stanie wpłynąć na takie płycizny ze względu na większe zanurzenie. Katamarany wyróżniają się również bardzo dużą powierzchnią i niesamowitą stabilnością, co czyni je idealnymi jednostkami dla osób, które obawiają sie ciągłego bujania i chybotania podczas rejsu. Więcej o katamaranach znajdziecie we wpisie: Czym wyróżniają się katamarany?.

Czarter katamaranów

Trimaran

Trimaran to innymi słowy trzykadłubowiec, czyli jacht żaglowy posiadający trzy kadłuby. Jeśli chodzi o prędkość, jaką osiągają trimarany, to jest ona nieco niższa niż w przypadku katamaranów, za to wnętrze tego typu jachtu jest zazwyczaj bardziej komfortowe. Minusem jest ich szerokość – tak duży rozmiar sprawia, że żeglarzom czasem trudno znaleźć wolne miejsce w porcie, a opłaty zazwyczaj są wyższe niż w przypadku jachtów jednokadłubowych.

Jacht trzykadłubowy

LoeReal 60 foot Waterworld trimaran, zdjęcie D. Ramey Logan

Gulet

Gulety to drewniane statki motorowe, których pierwowzorem były tradycyjne tureckie statki handlowe. Gulety, najprościej mówiąc, są ich luksusowymi replikami. Ich zaletą jest bardzo duży komfort podróżowania i znacznie większa, niż w przypadku klasycznych jachtów, powierzchnia – rozmiary guletów wahają się od kilkunastu do 30-kilku metrów. Są napędzane za pomocą żagli, jak i silników motorowych. Najczęściej spotkać można gulety napędzane jednak tylko za pomocą silnika. Jednostki te zazwyczaj występują w basenie morza Śródziemnego, szczególnie na wodach tureckich.

Turecki gulet

Oprócz powyższych podziałów możemy znaleźć jeszcze wiele innych, ale to temat na osobny wpis 🙂 Taka podstawowa dawka wiedzy powinna wystarczyć Wam na dobry początek. Zachęcamy do powrotu po więcej, bo na tematy żeglarskie możemy pisać i pisać!

Wybrałeś już swój typ?

Dobierz jacht idealny dla Twojej załogi, ustal termin i zarezerwuj go z gwarancja najniższej ceny na YACHTIC, a zyskasz ubezpieczenie załogi gratis!

Zobacz dostępne jachty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

trzy + 6 =