Czym wyróżniają się katamarany?

Co przychodzi Wam na myśl, kiedy słyszycie słowo „katamaran”? Nam od razu kojarzy się z ogromnym komfortem, mnóstwem przestrzeni na jachcie, a przede wszystkim z bezpieczeństwem i stabilnością. Czym różnią się katamarany od zwykłych jachtów żaglowych?

Żeglarze coraz częściej chcą czarterować katamarany, więc zapotrzebowanie na takie jednostki w firmach czarterowych ciągle wzrasta. Dlatego też warto pamiętać, że przy wyborze łodzi trzeba się spieszyć – wszystkie najlepsze jachty i katamarany są rezerwowane w pierwszej kolejności. Nie czekaj z rezerwacją czarteru do ostatniej chwili – postaw na First Minute i ciesz się największym wyborem i najniższymi cenami.

Popłyń w miejsca niedostępne dla jachtów balastowych

Ogromną zaletą, która pozwala im konkurować ze zwykłymi jachtami żaglowymi z balastem jest niewielkie zanurzenie, dzięki któremu bez problemu możemy podpłynąć znaczniej bliżej brzegu. To oznacza, że możemy wpłynąć do każdej, najpiękniejszej zatoczki i zakotwiczyć w niej, a także bez obaw żeglować po płytkich rejonach.

Przestrzenne wnętrze

Na pokładzie i pod pokładem katamaranu każdy znajdzie swoje miejsce. Przestrzeń jest na prawdę ogromna, a rozkład kabin bardzo komfortowy, dzięki czemu każdy, wedle uznania, będzie mógł zaznać trochę prywatności. Ci, którzy lubią nieustannie spędzać czas z innymi, są towarzyscy, na pewno będą zachwyceni ogromnym salonem w centralnym punkcie jachtu.

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Może się wydawać, że jest odwrotnie, zwłaszcza oglądając wyczynowe regaty, ale katamarany są bardzo stabilne i rzadko zaliczają wywrotki. Jeśli już do niej dojdzie – tego typu jachty nie toną! To, co będzie interesowało osoby z „delikatnym” żołądkiem, a także rodziców małych dzieci to fakt, że katamarany dużo mniej się kołyszą, a przechyły są znacznie mniej odczuwalne. Katamarany płyną nie przechylając się na wietrze, co najwyżej unoszą się w górę i opadają w dół na falach, w przeciwieństwie do jachtów jednokadłubowych, które przechylają się też na boki. Dzięki temu na katamaranie trudniej o chorobę morską 😉

To jeszcze nie wszystko, czyli inne ważne zalety

Katamarany pomimo dużych rozmiarów są bardzo łatwe w manewrowaniu, a to za sprawą m.in. dwóch silników. Ich prowadzenie nie różni się znacząco od prowadzenia klasycznych jachtów żaglowych, jednak reakcja na ster i zachowanie katamaranu ma swoją specyfikę, którą bez trudu wyczuje już po chwili każdy skiper. Warto też dodać, że na katamaranie dużo łatwiej o odpowiednią cyrkulację powietrza, co przyda się zarówno podczas upałów, jak i podczas ewentualnych deszczów.

Wszystko ładnie, pięknie, ale…

Były zalety – czas na wady. Największą z nich jest… cena. Jednak jeśli zdecydujesz się na rezerwację jak najwcześniej, w promocji lub specjalnej ofercie First Minute, to różnica między katamaranem a jachtem żaglowym będzie niewielka. Wybierając dużą jednostkę musimy się też często liczyć z większymi kosztami za cumowanie, a to z powodu zajmowania dwóch miejsc postojowych. Może się też zdarzyć, że konieczna będzie wcześniejsza rezerwacja miejsca, zwłaszcza w popularnych marinach.

Jeśli chodzi o prowadzenie, to cumowanie katamaranem w ciasnej marinie podczas silnego wiatru może być wyzwaniem, ze względu na silny dryf. Nie trzeba się jednak o to martwić, jeśli wynajmuje się jacht z profesjonalnym skiperem.

Czarter katamaranów

Czartery katamaranów na najpiękniejszych akwenach Europy, m.in. w Chorwacji, Grecji, Hiszpanii, we Włoszech.

Zarezerwuj katamaran!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

5 × jeden =