Wsparliśmy 53 Odrzański Spływ Wiosenny 

Za nami kolejny, 53 Odrzański Spływ Wiosenny, który jest sprawdzianem umiejętności i żeglarską rywalizacją drużyn Śląskiej Chorągwi ZHP. Tegoroczną rywalizację wygrała 10 Harcerska Drużyna Żeglarska z Katowic, w której mieliśmy swojego dzielnego przedstawiciela. Akcentem kończącym Spływ była uroczysta defilada wodna wszystkich drużyn uczestniczących w wiosennej żeglarskiej rywalizacji oraz apele na Górze Świętej Anny.

YACHTIC wparła tegoroczny spływ, nie tylko osobowo. Rywalizacja harcerzy, ich determinacja i upór w dążeniu do osiągnięcia celu, a także pokazania swojej drużyny w jak najlepszym świetle przekonały nas, by w tym roku ufundować nagrody dla drużyn Odrzańskiego Spływu Wiosennego.

Warto było. Kilkuset harcerzy, wodniaków ze Śląskiej Chorągwi ZHP zakończyło spływ bezpiecznie, a ich obecność na uroczystym apelu na Górze Świętej Anny przy pomniku czynu Powstańczego zrobiła na nas spore wrażenie.

Kto najlepszy?

Tegoroczną rywalizację wygrała zaprzyjaźniona z nami 10 Harcerska Drużyna Żeglarska z Katowic. Kolejne miejsca zajęła 6 Harcerska Drużyna Żeglarska oraz 32 Harcerska Drużyna Wodna. 

W tym roku wodniacy płynęli aż dziewięcioma szlakami: Odrą, Rudą, Kanałem Gliwickim, Ruptawką, Piotrówką, Bierawką, Kanałem Kędzierzyńskim, Stradunią oraz Kłodnicą.

Co to jest OSW?

Odrzański Spływ Wiosenny to swego rodzaju zlot gwieździsty. Na miejsce głównego biwaku dociera się wybierając jeden z wielu szlaków. Proponowane szlaki mają różne stopnie trudności, tak by każdy miał szansę się sprawdzić i by rywalizacja była wyrównana. Impreza jest skierowana do wszystkich harcerzy zainteresowanych turystyką wodną.

Cele OSW, które są nam bliskie

Jak mówi Robert Przybysławski, komodor główny (kierownik), Odrzański Spływ Wiosenny ma na celu upamiętnienie walk Ślązaków o tożsamość, a apel u stóp pomnika czynu Powstańczego na Górze Świętej Anny, to upamiętnienie przede wszystkim III Powstania Śląskiego.

Podczas spływu harcerze mają szansę poznać się ze sobą, wymienić doświadczeniami. Wodniacy poznają śląską przyrodę, poznają wody Górnego Śląska, zwiedzają budowle hydrotechniczne i zakłady związane z gospodarką wodną regionu.

Warto podkreślić, że spływ organizowany jest od 1962 roku. Dodatkowo zlot drużyn Śląskiej Chorągwi ZHP płynących w łodziach i kajakach różnymi dopływami Odry, jest największą w kraju doroczną imprezą harcerskiego środowiska wodnego, w której obecnie bierze udział kilkuset harcerzy z naszego województwa.

Dlatego w przyszłym roku również planujemy pojawić się zarówno w szeregach drużyny podczas spływu, jak i w szeregach fundatorów nagród.

Do zobaczenia za rok!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

pięć + 7 =