Powolny powrót do normalności?

Kraje europejskie stopniowo wracają do funkcjonowania w nowej „post-epidemicznej” rzeczywistości, co daje wszystkim żeglarzom i wielbicielom jachtingu szansę na spędzenie wolnego czasu w swój ulubiony sposób, czyli na wodzie 🙂 Każdego dnia pojawiają się nowe informacje i zdejmowane są kolejne ograniczenia. Wszystko wskazuje na to, że po pierwszym lipca część najpopularniejszych akwenów czarterowych Europy będzie dostępna dla żeglarzy. Zwraca się również uwagę, że spędzenie wakacji na jachcie jest w obecnej sytuacji świetną alternatywą dla urlopu spędzonego w zatłoczonym hotelu, czy na plaży.

Sytuacja w Europie

Najbardziej obiecująco wygląda obecnie sytuacja w Chorwacji. Już dzisiaj można wjechać do Chorwacji na podstawie dokumentu potwierdzającego wykupiony i opłacony czarter jachtu, bez obowiązku odbywania kwarantanny. [Aktualizacja 22.05.2020 – Chorwacja podjęła decyzję o całkowitym otwarciu granic z dniem 15.06, czyli od tego dnia każdy swobodnie będzie mógł wjechać do Chorwacji bez konieczności przechodzenia kwarantanny] Linie lotnicze stopniowo przywracają połączenia z Chorwacją, a samochodem można przejechać bez utrudnień przez Słowenię i Austrię. Dla klientów z Polski problemem pozostaje przejazd przez Czechy (wg nieoficjalnych informacji ograniczenia mają zostać zniesione 25.5 obecnie możliwy jest jednak tranzyt przez Niemcy) oraz konieczność odbycia kwarantanny po powrocie do kraju. Naciski ze strony Unii Europejskiej, która zakłada przywrócenie swobody podróżowania po Europie najdalej w połowie czerwca, najprawdopodobniej przyczynią się jednak do zniesienia tych ograniczeń wkrótce.

Szybko zmienia się również sytuacja we Włoszech, gdzie z początkiem czerwca również nie będzie już żadnych ograniczeń dla żeglarzy.

W przypadku Grecji obostrzenia są również stopniowo znoszone, a pełna odmrożenie ruchu turystycznego ma nastąpić z początkiem lipca. [Aktualizacja 22.05.2020 – Grecja podjęła decyzję o całkowitym odmrożeniu ruchu turystycznego z dniem 15.06 – wjazd do Grecji będzie możliwy dla obywateli Państw w których sytuacja epidemiologiczna została opanowana (jest wśród nich również Polska), do końca czerwca loty międzynarodowe będzie przyjmowało tylko lotnisko w Atenach. Od 1.07 nastąpi uruchomienie ruchu międzynarodowego na pozostałych lotniskach]

Trochę gorzej wygląda sytuacja we Francji i Hiszpanii gdzie zniesienie ograniczeń przewidywane jest dopiero w drugiej połowie lipca.

Połączenia lotnicze

Odrębnym tematem pozostaje tempo przywracania połączeń lotniczych, jednak większość linii lotniczych przywraca połączenia z popularnymi destynacjami na południu Europy również z początkiem lipca.

Możliwość wyjazdu nie oznacza, że na miejscu wszystko będzie „jak zawsze” — część ograniczeń o charakterze sanitarnym nadal będzie obowiązywać. Jak będzie to wyglądało w praktyce i jak długo potrwa, zobaczymy z czasem. Najważniejsze jednak jest, że dziś wszystko wskazuje na to, że nie musimy w tym roku rezygnować z wakacji na wodzie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *