Najpiękniejsze mariny i zakątki Portugalii, które trzeba zobaczyć!

Przejrzyste wody Oceanu Atlantyckiego, bezkresne plaże, dzika roślinność i niesamowite pasma górskie… Czarter jachtów w Portugalii nie jest aż tak popularny, jak w przypadku Półwyspu Apenińskiego oraz Bałkańskiego, natomiast krajobraz tamtejszego wybrzeża jest równie ekscytujący. Dodajmy do tego kuchnię słynącą z ryb, owoców morza i wina, a także melancholijne nuty fado — to trzeba przeżyć!

Najlepsze warunki do jachtingu

República Portuguesa wyróżnia się wyjątkowo dogodnymi warunkami na czarter jachtów. Jest usytuowana w strefie klimatu śródziemnomorskiego — pogoda szczególnie dopisuje na południu kraju, zwłaszcza w rejonie Algarve. Nie bez powodu mówi się o tym miejscu “raj na ziemi”, a tamtejsze plaże nazywa się najpiękniejszymi w Europie. Latem średnia temperatur w południowej Portugalii wynosi 31°C. Na szczęście upały są mniej odczuwalne dzięki chłodnym wiatrom zachodnim. Sezon letni na wybrzeżu zaczyna się już na początku kwietnia i trwa aż do końca października!

Czarter jachtów w Portugalii — kierunek Lizbona!

Portugalskie wybrzeże pełne jest marin, portów i tawern. Żeglarskie tradycje są tam wyjątkowo żywe. Stamtąd wywodzą się przecież Vasco da Gama, Ferdynand Magellan oraz Henryk Żeglarz. Lizbona — stolica tego pięknego kraju, to miasto znane z żółtych tramwajów, zabytkowej architektury oraz fantastycznego jedzenia. Najpopularniejszym miejscem na czarter jachtów w Portugalii są Port Lizbona oraz Marina de Belem. Dzięki temu, że obie te przystanie znajdują się w centrum miasta, łatwo dotrzeć z nich do najstarszej dzielnicy Lizbony — Alfamy, a także innych zabytków, takich jak Wieża Belem, Klasztor Hieronimitów czy Katedra Se.

Zabytkowe Porto dla fanów dobrego wina

Czarter jachtów w Portugalii nie może odbyć się bez odwiedzin Porto — położonego na północy kraju miasta, słynącego między innymi ze wzmacnianych win. Wino Porto dojrzewa w winnicach, ciągnących się wzdłuż brzegów rzeki Duero. Tworzą one region winiarski Alto Douro. Sama rzeka swój bieg kończy w mieście, łącząc się tam z Oceanem Atlantyckim. Co warto zobaczyć podczas wizyty w tym historycznym miejscu? Przede wszystkim dzielnicę Ribeirę, czyli najstarszą część Porto, położoną przy Duero. Ribeira w języku portugalskim oznacza zresztą nadbrzeże. Można tam podziwiać wyjątkową architekturę, a zwłaszcza kolorowe fasady budynków, często pokryte azulejos. Miejsce to wpisane jest na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO, a spacer tam to prawdziwa przyjemność.

Czarter jachtów w Portugalii — rajskie Algarve

Praia da Marinha została okrzyknięta przez prestiżowy przewodnik Michelin jedną z 10 najpiękniejszych plaż w Europie — i nie bez powodu. Krajobraz regionu Algarve można określić trzema kolorami: błękitnym, złotym i czerwonym. Ta ostatnia barwa pochodzi właśnie od skał, klifów oraz jaskiń, które tworzą tam niepowtarzalne widoki. Wyjątkowo czysta woda sprzyja również nurkowaniu, a także uprawianiu innych sportów wodnych. Najpopularniejszym miastem w Algarve jest zdecydowanie Faro. Znajduje się tam port lotniczy, a także urokliwy port jachtowy. W mieście tym można odwiedzić również Muzeum Morskie, w którym znajdują się liczne modele statków (w tym nawet z XV wieku).

Czarter jachtów w Portugalii to świetny pomysł na spędzenie wakacji. Klimatyczne miasteczka i spokojny rejs po wodach Adriatyku to wymarzona podróż, zwłaszcza dla tych, którzy cenią sobie poznawanie odmiennych kultur i tradycji. Fani plażowego wypoczynku oraz wodnych sportów również doskonale odnajdą się w słonecznej República Portuguesa. Jeśli więc masz ochotę pożeglować w innym kierunku niż Chorwacja czy Włochy, to Portugalia jest z pewnością idealnym wyborem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

cztery × 1 =