Hiszpańskie Baleary – co warto wiedzieć?

Baleary to hiszpańska grupa wysp w zachodniej części Morza Śródziemnego, którą tworzą Majorka, Minorka, Ibiza, Formentera i Cabrera. Wszystkie wyspy są bardzo różnorodne, choć łączy je kilka cech: przeźroczysta, turkusowa woda, najpiękniejsze plaże i wspaniałe zabytki warte zobaczenia. Hiszpania to obecnie trzeci najchętniej odwiedzany kraj, zaraz po Francji i USA. Chcesz się dowiedzieć, dlaczego? Czytaj dalej!

Głównym budulcem wysp są skały wapienne i dolomity, dzięki którym krajobraz wysp jest tak wyjątkowy. Baleary wyróżniają się licznymi wąwozami, jaskiniami oraz pięknymi zatoczkami, które skrywają rajskie plaże. Najpopularniejsze kurorty to Majorka i Ibiza. Naturalne walory wysp sprawiły, że stanowią one ulubione miejsce wypoczynku celebrytów, polityków i koronowanych głów, co podnosi ich rangę i zwiększa popularność.

Na Balearach panuje łagodny i ciepły klimat śródziemnomorski. Temperatury latem zwykle wynoszą ponad 30°C, zaś zimą rzadko spadają poniżej 5°C. Wiosna zaczyna się tam w lutym i trwa do kwietnia. Hiszpańskie lato zaczyna się już w maju, i jest to najcieplejszy i najbardziej słoneczny okres na wyspach. W tym czasie praktycznie nie uświadczymy deszczów. To idealna pora dla plażowiczów i żeglarzy lubiących się wygrzewać. Jesień zaczyna się później niż w Polsce, jednak jest to bardzo ciepły okres, a morze jest wtedy bardzo nagrzane. Zimą temperatura sprzyja żegludze. Morskie fale są bardziej przyjazne zimą, niż jesienią.

Językiem urzędowym jest hiszpański, a walutą – euro. Aby wjechać do kraju należy wylegitymować się dowodem osobistym lub paszportem. Jeśli chodzi o kierowców, to mogą oni prowadzić samochód legitymując się polskim prawem jazdy.

Jeśli planujesz wyruszyć na Baleary, to musisz pamiętać, że obowiązuje tam siesta, czyli popołudniowa przerwa . Pomiędzy godziną 14:00, a 16:00 większość sklepów, punktów usługowych i a także restauracji i barów może być nieczynna. W kurortach turystycznych często odchodzi się od tej tradycji, by nie „utrudniać” życia przyjezdnym.

Jak dostać się na Baleary? Najłatwiej dostać się samolotem, jednak znalezienie taniego biletu może zająć trochę czasu. Jeśli planujesz swój wyjazd z wyprzedzeniem i masz możliwość zarezerwowania biletu wcześniej, to zrób to bez wahania.

Podziwianie lądu z perspektywy morza daje Ci dużą przewagę nad turystami, którzy nie wynajęli jachtu, jednak aby w pełni poznać wyspy, warto wypożyczyć rower. Wypożyczenie roweru kosztuje ok 10 euro (ok. 42 zł) za dzień, czyli tyle, ile w wielkich europejskich stolicach, np. w Berlinie.

Jeśli wolisz poznawać inne kultury poprzez kubki smakowe, to na Balearach będziesz w raju! Połączenie rybackich i rolniczych tradycji stworzyło tu kulinarne tradycje, które rozpieszczają każde podniebienie. Obfitość świeżych ryb i owoców morza, w połączeniu z naturalnie uprawianymi warzywami tworzą niepowtarzalny wachlarz smaków. Obowiązkowym punktem w menu są sopes mallorquines, czyli zupy majorkańskie, a także tonyina a l’eivissenca, czyli świeży tuńczyk przyrządzany w warzywnym sosie, z dodatkiem nasion sosny i białego wina.

Jacht na wodzie

Chętni na rejs?

Zrobiliśmy Wam „smaka” na Baleary? 🙂 Jeśli tak, to sprawdźcie jaki jacht możecie wyczarterować w tym regionie!

Zobacz dostępne jachty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

osiemnaście + 9 =