Ferie zimowe: Wyspy Kanaryjskie zamiast nart

Ferie zimowe to czas zmęczenia okresem jesienno-zimowym, kiedy większość z nas poszukuje najlepszych sposobów na odpoczynek i relaks. Do najpopularniejszych należą wyjazdy do górskich kurortów na narty. Załoga YACHTIC proponuje Wam natomiast alternatywę w postaci… rejsu jachtem na Wyspach Kanaryjskich! Ten stosunkowo mało eksploatowany kierunek kusi wieloma zaletami: łatwym dojazdem, wysokimi temperaturami, przystępnymi cenami i masą atrakcji. Dziś postaramy się Was przekonać do tego pomysłu!

Wyspy Kanaryjskie to należący do Hiszpanii archipelag wysp, położony na północny-zachód od wybrzeży Afryki, na Oceanie Atlantyckim. W jego skład wchodzi 7 głównych wysp: Teneryfa, Lanzarote, Fuerteventura, La Palma, Gran Canaria, La Gomera i El Hierro, oraz 6 mniejszych wysp. Wyspy są znanym kierunkiem podróży już od czasów starożytności – odwiedzali je już Grecy i Rzymianie, którzy zwykli nazywać je Wyspami Szczęśliwymi.

Rajska pogoda

Powodem, dla którego Wyspy Kanaryjskie to idealne miejsce na zimowy wyjazd jest pogoda. Panuje tu specyficzny klimat oceaniczno-subtropikalny: lato jest upalne, a zimy ciepłe i suche. Średnie temperatury wynoszą +18 °C zimą i +24 °C latem (najcieplej jest w lipcu i sierpniu – upały sięgają 30 °C). Temperatura wody waha się od +18 °C w najzimniejszym okresie do +22 °C w szczycie lata. Liczba słonecznych dni w ciągu roku wynosi ok. 340 – stąd określenie “wyspy wiecznej wiosny”. Sezon trwa tutaj na okrągło, za co odpowiada w dużej mierze pustynny, afrykański wiatr sirocco. Te warunki i wpływ wulkanów na tym terenie znacznie przyczyniły się do rozwoju bujnej roślinności i przepięknego krajobrazu, z którego Wyspy Kanaryjskie słyną na cały świat.

Dojazd na miejsce

Dojazd na Wyspy Kanaryjskie jest relatywnie łatwy. Linie takie jak Ryanair czy Wizzair oferują sporo lotów bezpośrednich na Teneryfę, Gran Canarię, Lanzarote i Fuerteventurę. Poza tym, znajdziemy sporo lotów z przesiadkami, np. w Barcelonie. Na każdej z siedmiu głównych Wysp znajdziemy port lotniczy. Największa – Teneryfa – posiada aż dwa lotniska po jednym na północy i południu wyspy. Ceny biletów w tanich liniach zaczynają się od 300 zł w dwie strony.

Wyspy Kanaryjskie

Warunki żeglarskie

Wyspy Kanaryjskie panują specyficzne warunki żeglarskie – w końcu to nie Morze Śródziemne, lecz otwarty Ocean Atlantycki! Dominuje tu pasat wiejący z północnego-wschodu, nazywany również wiatrem elizejskim (wieje wzdłuż głównych wysp archipelagu). Największym wyzwaniem dla żeglarzy są tutejsze wiatry tunelowe i strefy akceleracji. Warto zwracać także uwagę na ostrzeżenia o wysokim stanie morza – wysoka fala może stanowić realne zagrożenie dla pływających na jachtach. Wybierając jacht w tym regionie, dobrze jest postawić na dzielność morską i odpowiednie wyposażenie. Flota czarterowa to często te same jednostki, które możemy zarezerwować w Basenie Morza Śródziemnego, gdyż wielu operatorów przerzuca je w ten region na czas jesienno-zimowy. Na Wyspach Kanaryjskich jest sporo dobrze osłoniętych marin, ale pomimo tego trzeba liczyć się z koniecznością dłuższych przelotów. Na każdej wyspie znajdziemy większą marinę, w której możemy się zatrzymać: jedną najpopularniejszych jest dobrze osłonięta Marina Santa Cruz de Teneriffe na Teneryfie i Marina Rubicon na Lanzarote, oferują one cały zakres usług i bezpieczne wejście.

Rozwiń żagle na ferie!

Wybierz się na słoneczne Wyspy Kanaryjskie. Znajdź idealny jacht dla siebie i swojej załogi.

Zobacz dostępne jachty na Wyspach Kanaryjskich!

Lokalne atrakcje

Najpopularniejszymi wyspami są Gran Canaria i Teneryfa, na których dominują zadbane, czyste plaże, błękitne morze i ekskluzywne kurorty. To idealne miejsce dla osób, które chcą spędzić urlop z rodziną, a także dla wszystkich poszukujących bogatej oferty życia nocnego. Nieco spokojniej jest na Lanzarote i Fuerteventurze, gdzie możemy godzinami wylegiwać się na plażach, a także skosztować słynnych lokalnych win. Mniejsze La Gomera, La palma i El Hierro (nazywana “końcem świata”) to z kolei rzadziej uczęszczane miejsca, w których można podziwiać niesamowitą przyrodę i pozostałości wulkaniczne. Na mapie atrakcji na Wyspach Kanaryjskich są m.in. Park Narodowy Timanfaya na Lanzarote, Stare Miasto w San Cristóbal de La Laguna, Vegueta w Las Palmas de Gran Canaria czy piramidy schodkowe w Güímarze na Teneryfie. Poza naturą i historią, archipelag świetnie nadaje się do uprawiania wielu aktywności, takich jak np. surfing i windsurfing.

Czarter jachtu na Wyspach Kanaryjskich może być bardzo przyjemną odmianą wobec tradycyjnych pomysłów na spędzanie ferii zimowych. To miejsce, w którym czekają na nas zachwycające widoki, wspaniała kultura i cała moc wrażeń 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

12 + 7 =