Sporady – przewodnik po Grecji

Wąskie uliczki, biało-niebieskie domki, krystalicznie czyste wody, górzysty i nadmorski krajobraz w jednym – to właśnie uroki Grecji, które rozkochały w sobie miliony osób na całym świecie. Powodem, dla którego co roku odwiedzają one ten przepiękny kraj jest jego niepowtarzalna, jedyna w swoim rodzaju atmosfera.

Znajdziemy tam również miejsce, gdzie wszystkie te elementy skupione są na zaledwie kilku wyspach – chodzi tu o Sporady, archipelag na Morzu Egejskim, który dzielimy na Sporady Północne i Południowe. Te „porozrzucane” wysepki to wspaniały kierunek wakacyjnych podróży – dziś załoga YACHTIC opowie Wam o najpiękniejszych miejscach, które warto odwiedzić, będąc właśnie w tym regionie.

Wyspa w cieniu góry

Mowa tu o Skiathos – 48 km2 lądu, na którym znajdziemy aż 60 plaż! Brzmi jak raj? To jeszcze nie wszystko. Podobnie jak na większości wysp tego archipelagu, na Skiathos znajdują się także wspaniałe zabytki w postaci wiekowych kościołów, w tym Panagia Evangelistria, monastyr z przełomu XVIII i XIX wieku, który dumnie stoi blisko największego szczytu wyspy tj. Karaflizanaki. Innym zachwycającym kościołem jest Agios Nikolaos, czyli kościół św. Mikołaja. To na jego cześć miejscowi rybacy 6 grudnia spacerują po wyspie z oświetlonymi lampionami łodziami. Sama budowla znajduje się w miasteczku-stolicy wyspy, Skiathos.

Jest to cudowne miasto portowe, pełne kolorowych okiennic, wąskich, kamienistych uliczek i malutkich kawiarni oraz tawern. Krajobraz Skiathos to w dużej mierze teren górzysty pokryty lasem – przedzierając się przez niego trafimy tu na Kastro, czyli opuszczone bizantyjskie miasteczko obronne czy Panagia Kounistras, klasztor słynący z produkcji miejscowego wina. Jeśli jednak zamiast zwiedzania wolimy wygrzewać się w słońcu, czekają na nas piaszczyste plaże, takie jak Koukounaries. To dla takich walorów wyspa ta jest również cenionym celem podróży wakacyjnych dla celebrytów, takich jak Kate Hudson czy Russel Crowe.

Czarter jachtu na Skiathos

Wynajmij jacht i odkrywaj Sporady z zupełnie innej perspektywy!

Zobacz ofertę jachtów w Skiathos

Szmaragd Morza Egejskiego

Zaledwie 5 km od Skiathos znajdziemy wyspę określaną mianem “szmaragdu Morza Egejskiego” czyli słynne Skopelos, o długości 45 km i szerokości wahającej się od 10 do 12 km. Widoki tutaj przypominają Skynthos, ze względu na lasy iglaste i piaszczyste plaże, jednak tylko tutaj znajdziemy słynne w całej Grecji sady śliwek i brzoskwiń czy niesamowitą kapliczkę św. Jana, która znajduje się na szczycie wielkiej skały i niegdyś stanowiła miejsce romantycznych ślubów.

Przygodę ze zwiedzaniem tej wyspy rozpoczynamy jednak od miasteczka portowego Skopelos, które usiane jest białymi domkami, wąskimi uliczkami i cudownymi detalami, jak przepiękne balkony upiększone zwisającymi kwiatami czy malutkie kościółki. Tych na wyspie można znaleźć podobno aż 360 (łącznie z kapliczkami). Inną atrakcją są ruiny weneckiego zamku, w których dziś znajdziemy restaurację. Tutaj również na turystów czekają wspaniałe plaże, takie jak Plaża Kasztanowa, która, podobnie jak cała wyspa Skopelos oraz Skiathos, stanowiła miejsce kręcenia zdjęć do kultowego filmu “Mamma Mia”. Wszyscy fani tego musicalu znajdą tu wiele smaczków i lokacji znanych z kinowego hitu.

Pozostając w tonie “Mamma Mia” można powiedzieć, że Sporady to tak piękny archipelag, że aż chce się śpiewać. Jeśli wciąż poszukujecie miejsca na tegoroczny wypoczynek, nie wahajcie się dłużej i dajcie szansę tym czarującym wyspom. Moc wrażeń i pełen relaks gwarantowane!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

dziesięć + czternaście =