Najtrudniejsze porty do dokowania na Morzu Egejskim

Grecja przyciąga fanów jachtingu doskonałą pogodą, turkusowym morzem i tysiącami wysp, z których każda ma coś do zaoferowania. Jednak żeglowanie po Morzu Egejskim, zwłaszcza w okolicy Cyklad nie należy do najłatwiejszych. Zróżnicowana topografia tego obszaru, duża ilość wysp w niewielkiej odległości od siebie sprawia, że różne typy wiatrów zderzają się ze sobą, wzajemnie się wspierając lub blokując. Pogoda bywa tu bardzo zmienna. Dokowanie zwłaszcza w nieznanym miejscu może być bardzo stresujące dlatego warto wiedzieć jakie niebezpieczeństwa i niewygody możemy tam zastać oraz zaplanować kilka alternatywnych opcji. Oto 5 najtrudniejszych do dokowania portów na Morzu Egejskim.

Serifos (Livadi)

Liczba miejsc: ok. 40

Serifos to średniej wielkości wyspa z archipelagu Cyklad. Słynie głównie z przepięknych plaż i wspaniałej kuchni. Płynąc na Serifos, musimy szczególnie uważać na meltemi – silny północny wiatr wiejący w sezonie letnim. Główny port znajduje się na końcu długiej i dosyć wąskiej zatoki, co utrudnia manewrowanie, zwłaszcza w sezonie, gdy na wodach jest po prostu tłoczno. Port jest niewielki, a kotwice zarzuca się niemal „na wejściu”. W niektórych miejscach są muringi, ale i tak lepiej zarzucić kotwicę, bo jest tam zwykle bardzo wietrznie. Dobrą alternatywą dla głównego portu jest przepiękna zatoka Kalo Ambeli na południu wyspy. Jest to jednak opcja na dziko – można zarzucić kotwicę i zacumować na kamieniach.

Hydra

Liczba miejsc: ok. 50, ale można zobaczyć nawet 150 jachtów

Jest to przepiękna wyspa należąca do archipelagu wysp sarońskich. Znana jest z neoklasycystycznej zabudowy, pięknych monastyrów i naturalnych źródeł. Wyspa ta jest bardzo ważnym centrum kultury, znajduje się tu filia akademia sztuk pięknych, teatr Hydrama, a jesienią odbywa się festiwal uwielbianej w Grecji muzyki Rebetico. Hydra jest jedna z popularniejszych greckich wysp nie tylko dlatego, że ma wiele do zaoferowania, ale dosyć łatwo się na nią dostać. Port na Hydrze ogólnie rzecz biorąc, jest jednym z lepszych jednak musimy uważać na zachodnie wiatry i duże fale. Największym wyzwaniem jest znalezienie miejsca — wiele jachtów po prostu cumuje do innych jachtów. Hydra słynie z takiego postoju „na dokładkę”. Chaos przy odcumowywaniu była niewyobrażalny, często trzeba prosić o pomoc nurków (50 €). Alternatywą może być zatoka Mandrake, ok. 20 min spacerem od głównego portu. Przy plaży znajduje się tawerna, w której warto spędzić chociaż jeden wieczór.

Spetses

Liczba miejsc: ok. 30

To niewielka wyspa znajdująca się w Zatoce Agolidzkiej. Jest ważna przede wszystkim dla samych Greków – miało tu miejsce wiele wydarzeń z czasów wojny o niepodległość. Problemy z dokowaniem? Spetses słynie z „portowej mafii” i powszechnej korupcji. Znalezienie miejsca z dostępem do wody i prądu jest raczej niemożliwe. W porcie znajduje się stacja wodna co jest zdecydowanym plusem. Około 30 miejsc można znaleźć na kei hotelu Posidonio – jest to opcja darmowa, jednak nie oferuje żadnej infrastruktury (i zawsze są tam wysokie fale). Wielu żeglarzy po prostu zarzuca kotwicę i cumuje do Bikini Baru. Kolejną alternatywą jest Porto Cheli na Peloponezie. W przyszłym roku zostanie oddana do użytku nowa marina.

Donoussa

Liczba miejsc: ok. 4

Donoussa to mało znaną wyspa cykladzka „schowana” za Naxos. Warto ją odwiedzić, jeśli chcemy cieszyć się spokojem i dziką przyrodą. Centralna pozycja wyspy i brak osłonięcia przed wiatrem i sprawiają, że warunki do dokowania mogą być bardzo trudne, a port praktycznie nie funkcjonuje. Najlepiej stanąć na kotwicy w którejś zatoczce i wybrać się na brzeg pontonem. Godne polecania są Kalotaritissa ze świetną tawerną oraz Ormos Dendron (zatoka drzew) z plaża i campingiem dla nudystów.

Odpowiednie zaplanowanie przystanków na trasie naszego rejsu to przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa, ale również komfortu. To prawda, że infrastruktura w Grecji pozostawia wiele do życzenia — w wielu miejscach nie zapłacimy kartą, a niektóre są po prostu bardzo zatłoczone. Jednak jeśli wszystko dobrze zaplanujemy, po rejsie pozostaną nam naprawdę dobre wspomnienia. Takie, których prawdopodobnie nie znajdziesz nigdzie indziej!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

czternaście + 8 =