Najtrudniejsze porty do dokowania na Morzu Egejskim

Grecja przyciąga fanów jachtingu doskonałą pogodą, turkusowym morzem i tysiącami wysp, z których każda ma coś do zaoferowania. Jednak żeglowanie po Morzu Egejskim, zwłaszcza w okolicy Cyklad nie należy do najłatwiejszych. Zróżnicowana topografia tego obszaru, duża ilość wysp w niewielkiej odległości od siebie sprawia, że różne typy wiatrów zderzają się ze sobą, wzajemnie się wspierając lub blokując. Pogoda bywa tu bardzo zmienna. Dokowanie zwłaszcza w nieznanym miejscu może być bardzo stresujące dlatego warto wiedzieć jakie niebezpieczeństwa i niewygody możemy tam zastać oraz zaplanować kilka alternatywnych opcji. Oto 5 najtrudniejszych do dokowania portów na Morzu Egejskim.

Serifos (Livadi)

Liczba miejsc: ok. 40

Serifos to średniej wielkości wyspa z archipelagu Cyklad. Słynie głównie z przepięknych plaż i wspaniałej kuchni. Płynąc na Serifos, musimy szczególnie uważać na meltemi – silny północny wiatr wiejący w sezonie letnim. Główny port znajduje się na końcu długiej i dosyć wąskiej zatoki, co utrudnia manewrowanie, zwłaszcza w sezonie, gdy na wodach jest po prostu tłoczno. Port jest niewielki, a kotwice zarzuca się niemal „na wejściu”. W niektórych miejscach są muringi, ale i tak lepiej zarzucić kotwicę, bo jest tam zwykle bardzo wietrznie. Dobrą alternatywą dla głównego portu jest przepiękna zatoka Kalo Ambeli na południu wyspy. Jest to jednak opcja na dziko – można zarzucić kotwicę i zacumować na kamieniach.

Hydra

Liczba miejsc: ok. 50, ale można zobaczyć nawet 150 jachtów

Jest to przepiękna wyspa należąca do archipelagu wysp sarońskich. Znana jest z neoklasycystycznej zabudowy, pięknych monastyrów i naturalnych źródeł. Wyspa ta jest bardzo ważnym centrum kultury, znajduje się tu filia akademia sztuk pięknych, teatr Hydrama, a jesienią odbywa się festiwal uwielbianej w Grecji muzyki Rebetico. Hydra jest jedna z popularniejszych greckich wysp nie tylko dlatego, że ma wiele do zaoferowania, ale dosyć łatwo się na nią dostać. Port na Hydrze ogólnie rzecz biorąc, jest jednym z lepszych jednak musimy uważać na zachodnie wiatry i duże fale. Największym wyzwaniem jest znalezienie miejsca — wiele jachtów po prostu cumuje do innych jachtów. Hydra słynie z takiego postoju „na dokładkę”. Chaos przy odcumowywaniu była niewyobrażalny, często trzeba prosić o pomoc nurków (50 €). Alternatywą może być zatoka Mandrake, ok. 20 min spacerem od głównego portu. Przy plaży znajduje się tawerna, w której warto spędzić chociaż jeden wieczór.

Spetses

Liczba miejsc: ok. 30

To niewielka wyspa znajdująca się w Zatoce Agolidzkiej. Jest ważna przede wszystkim dla samych Greków – miało tu miejsce wiele wydarzeń z czasów wojny o niepodległość. Problemy z dokowaniem? Spetses słynie z „portowej mafii” i powszechnej korupcji. Znalezienie miejsca z dostępem do wody i prądu jest raczej niemożliwe. W porcie znajduje się stacja wodna co jest zdecydowanym plusem. Około 30 miejsc można znaleźć na kei hotelu Posidonio – jest to opcja darmowa, jednak nie oferuje żadnej infrastruktury (i zawsze są tam wysokie fale). Wielu żeglarzy po prostu zarzuca kotwicę i cumuje do Bikini Baru. Kolejną alternatywą jest Porto Cheli na Peloponezie. W przyszłym roku zostanie oddana do użytku nowa marina.

Donoussa

Liczba miejsc: ok. 4

Donoussa to mało znaną wyspa cykladzka „schowana” za Naxos. Warto ją odwiedzić, jeśli chcemy cieszyć się spokojem i dziką przyrodą. Centralna pozycja wyspy i brak osłonięcia przed wiatrem i sprawiają, że warunki do dokowania mogą być bardzo trudne, a port praktycznie nie funkcjonuje. Najlepiej stanąć na kotwicy w którejś zatoczce i wybrać się na brzeg pontonem. Godne polecania są Kalotaritissa ze świetną tawerną oraz Ormos Dendron (zatoka drzew) z plaża i campingiem dla nudystów.

Odpowiednie zaplanowanie przystanków na trasie naszego rejsu to przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa, ale również komfortu. To prawda, że infrastruktura w Grecji pozostawia wiele do życzenia — w wielu miejscach nie zapłacimy kartą, a niektóre są po prostu bardzo zatłoczone. Jednak jeśli wszystko dobrze zaplanujemy, po rejsie pozostaną nam naprawdę dobre wspomnienia. Takie, których prawdopodobnie nie znajdziesz nigdzie indziej!


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *