Port w Hydrze — wszystko, co musi wiedzieć żeglarz

Grecja oczarowuje turystów od setek lat. To ojczyzna kultury, sztuki i filozofii europejskiej — nie jest więc żadnym zaskoczeniem, że wielu z nas cały czas szuka tam nowych miejsc i wraca do tych już poznanych. Do jednego z greckich portów żeglarze wracają wyjątkowo często, a chodzi o popularny port w Hydrze!

Hydra to niewielka wyspa w Zatoce Sarońskiej. Ma ok. 60 kilometrów kwadratowych, a na stałe zamieszkuje ją niecałe 3 tysiące ludzi. W sezonie turystycznym jest za to pełna życia, do tego stopnia, że nocleg na wyspie najlepiej zarezerwować z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem!

Hydra dla żeglarzy 

Port na wyspie Hydra ma charakterystyczny kształt podkowy i jest dość niewielki, przez co w sezonie bardzo trudno znaleźć w nim miejsce. Zachwyca charakterystyczną zabudową — piętrzące się budynki sprawiają wrażenie widowni w wielkim amfiteatrze. Większość budowli pochodzi z XIX wieku, co dodaje całości niepowtarzalnego klimatu.

Port w Hydrze to miejsce kultowe, ale momentami budzące skrajne uczucia, których powodem jest uprawiany tu sposób „parkowania” jachtów. Port jest naprawdę niewielki podobnie jak pirs, dlatego jednostki układają się „na tratwę”, w bardzo ciasnej konfiguracji. Z zewnątrz wygląda to ciekawie, jednak wielu żeglarzy bardzo nie lubi tej formy postoju ze względu na trudności z manewrami i nagminne wzajemne blokowanie się jachtów.

Postój w Hydrze

Postój w Hydrze nieodłącznie wiążą się z decyzją czy próbujemy swoich sił w porcie, co wiąże się często z dodatkowym stresem. Parkowanie „na tratwę” wymaga sporych umiejętności i opanowania, niestety nie tylko od nas, ale również od innych sterników. Wymaga to niezwykłej precyzji, bez której łatwo o uszkodzenie jednostki.

Należy również pamiętać, że dotarcie na pirs będzie wymagało przejścia przez inne, oddzielające nas od niego, jachty. Analogicznie powinniśmy udostępnić możliwość przejścia przez nasz pokład załogom z dalszych rzędów. W takich warunkach trudno o prywatność i kameralną atmosferę.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Przed decyzją o zawinięciu do portu w Hydrze warto dowiedzieć się, jak obecnie wygląda sytuacja na miejscu (można ją uzyskać na przykład od społeczności żeglarskiej na Facebooku). Są dni, w których nie ma co tracić czasu na próbę zacumowania w nim — należy wtedy zrewidować swój plan podróży.  Warto także wiedzieć, że na całej wyspie (nie licząc drobnych wyjątków dla służb ratunkowych i pojazdów dostawczych) obowiązuje zakaz poruszania się pojazdami mechanicznymi. Jesteśmy zdani na własne nogi lub osiołki — ten nietypowy sposób podróżowania się jest oczywiście dodatkową atrakcją dla dzieci.

Czy jesteście gotowi na „parkowanie na tratwę”, na osiołki i na niezwykłą architekturę? Jeśli odpowiedzieliście trzy razy tak, to zdecydowanie powinniście odwiedzić ten malowniczy zakątek Grecji. Wyspa Hydra jest na Was gotowa i mamy nadzieję, że Wy, dzięki naszemu artykułowi, też!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

19 − 13 =