Greckie Cyklady – tylko dla doświadczonych?

Żeglowałeś kiedyś po Cykladach? Jeśli tak, to z pewnością pozostał Ci w głowie obraz śnieżnobiałych domów i błękitu bezkresnego morza i nieba. Do tego malownicze uliczki pełne aromatycznych, egzotycznych kwiatów.

Cyklady to raj dla żeglarzy (uważa się, że zwłaszcza tych bardziej doświadczonych) w południowo-zachodniej części Morza Egejskiego. Archipelag ten składa się z wielu wysp i wysepek, które razem tworzą niesamowicie zróżnicowany rejon Grecji. Każda z wysp jest unikatowa, inna od drugiej, dlatego podczas rejsu po Cykladach na pewno się nie znudzisz! Sama nazwa „Cyklady” oznacza „koła”/”pierścienie”, co świetle odzwierciedla sposób, w jaki wyspy otaczają Delos – miasto pełne antycznych zabytków.

Warunki żeglarskie na Cykladach uzależnione są od meltemi, czyli występującego tutaj północno/północno-zachodniego wiatru. Meltemi pojawia się w czerwcu, ale największa siłę nabiera na przełomie lipca i sierpnia, kiedy to osiąga 5-6°B, a czasem nawet 8-9°B.

Takie wietrzne warunki sprawiają, że na Cyklady najczęściej wybierają się doświadczeni żeglarze, ale wybierając się na rejs z doświadczonym skiperem nie masz się o co martwić! Wystarczy regularnie sprawdzać prognozy pogody, by zachować pełne bezpieczeństwo załogi. Poza tym skiper to osoba odpowiedzialna za bezpieczeństwo wszystkich osób na jachcie, dlatego z pewnością nie narazi żadnego z załogantów. Jeśli wiatr będzie za mocny, a załoga mało doświadczona, to na pewno podejmie decyzję, by tego dnia nie oddalać się za daleko od brzegu, lub nawet w ogóle nie wypływać z mariny.

Santorini

Greckie Cyklady

Cyklady to 23 duże wyspy i około 200 mniejszych, z których każda jest unikalna i wyjątkowa.

Zobacz dostępne jachty w Cykladach

Rejsy po Cykladach najczęściej zaczynają się w Atenach, do których najłatwiej (i często najtaniej!) dotrzeć samolotem. Jeśli rejs zaczyna się na jednej z wysp, najwygodniej jest dotrzeć na nią promem z Aten.

Wyspy, o które warto zahaczyć podczas rejsu to z pewnością Santorini – skalisty czubek wulkanu zanurzonego w morzu, Mykonos – imprezowe miasto tętniące życiem całą dobę, Paros – słynące z marmurowego miasta i Złotej Plaży, a także Milos – kolorową, wulkaniczną wyspę ukształtowaną przez lawę.

Grecja fascynuje swoimi pięknymi krajobrazami, sztuką, kuchnią, klimatem, a także ludźmi, którzy tam żyją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

9 + 11 =