Jaka jest pogoda w Czarnogórze?

Zastanawiasz się nad czarterem jachtu? Może bierzesz pod uwagę Czarnogórę? Zanim zarezerwujesz jacht, powinieneś przeanalizować tamtejszy klimat i pogodę. Muszą nie tylko spełniać Twoje oczekiwania, ale również być adekwatne do posiadanego doświadczenia, umiejętności i zdolności żeglarskich. Dzięki wiedzy na temat warunków atmosferycznych wybierzesz najdogodniejszy dla siebie termin urlopu!

Czarnogóra to piękny kraj, jednak nieco niedoceniany — turyści o wiele chętniej wybierają Chorwację, Włochy czy Grecję. Tamtejsza branża turystyczna prężnie się rozwija, porty są coraz lepiej wyposażone, gospodarka kwitnie, a to z roku na rok skłania więcej osób do odwiedzenia Czarnogóry. Kraj ten przyciąga turystów ze względu na cudowne, różnorodne plaże, krystaliczną wodę, zachwycające widoki i dobre warunki pogodowe w sezonie do uprawiania jachtingu.

Jaki jest klimat w Czarnogórze?

Klimat w Czarnogórze jest zróżnicowany — ma to związek z ukształtowaniem terenu i odległością do morza. Czarnogóra leży na obszarze trzech stref klimatycznych, które różnią się między sobą ze względu na wysokość temperatury i ilość opadów. Północ i wschód należą do strefy kontynentalnej, co oznacza, że latem można spodziewać się temperatury w granicach 27°C, zaś zimą około 5°C, opadów deszczu, a nawet śniegu! Regiony nad Morzem Adriatyckim należą do strefy śródziemnomorskiej, co oznacza długie, ciepłe i praktycznie bezopadowe lato. Najupalniejszym miesiącem jest sierpień, kiedy można spodziewać się temperatury między 28°C a 35°C! Zimą jest wietrznie i czasem deszczowo, a temperatura kształtuje się na poziomie około 10°C. Klimat górski (subalpejski) występuje w górach Dynarskich. Tam pogoda jest znacznie łagodniejsza, bo latem oscyluje w granicach 24°C.

Czarnogóra warunki pogodowe

Jaka jest pogoda w Czarnogórze?

Sezon w Czarnogórze można podzielić na trzy okresy. Pierwszy z nich trwa od kwietnia do maja. W kwietniu średnia temperatura kształtuje się na poziomie 22°C, a wody 10°C, więc nie sprzyja jeszcze kąpielom. Dzień trwa w okolicach 16h. Maj jest już nieco cieplejszy, bo średnia temperatura wynosi około 24°C, a morza, podobnie jak w poprzednim miesiącu — średnio 10°C. Słońcem można się cieszyć dłużej, bo około 9h. Te miesiące będą idealne dla osób, które nie przepadają za upałami i zgiełkiem turystów.
Następnie mamy szczyt sezonu, czyli okres od czerwca do sierpnia. W tych miesiącach można liczyć na naprawdę ciepłe dni — temperaturę między 30°C a 35°C. Woda również staje się przyjemniejsza, bo jej temperatura wynosi około 12°C, jednak dla ciepłolubnych turystów będzie za zimna, aby zdecydować się na kąpiel. Słońce gości na niebie w tym okresie najdłużej, bo 15h – 16h dziennie.

Kolejny okres urlopowy obejmuje wrzesień i październik — są to miesiące, w których temperatura powietrza jest dalej przyjemna, gdyż wynosi kolejno 24°C i 20°C, a wody średnio 8°C – 9°C. Można liczyć na 11 – 14 słonecznych godzin w ciągu dnia. Jest to dobry czas na czarter jachtu, jeśli zależy nam na dobrej pogodzie i korzystnej cenie.

Montenegro pogoda

Temperatura w Czarnogórze?

Od listopada do lutego można zaobserwować znaczne spadki temperatury — będzie oscylowała w granicach 8°C a 11°C. Temperatura morza wynosi wtedy około 4°C – 7°C. Najzimniejszym miesiącem w roku jest styczeń. Najbardziej deszczowe są listopad, grudzień, styczeń i luty. W lipcu i sierpniu opady są rzadkością, dlatego te miesiące to pewniak.

Warunki wiatrowe w Czarnogórze zbliżone są do tych w Chorwacji (możesz przeczytać o tym tutaj), chociaż zjawiska pogodowe mają tutaj troszeczkę „łagodniejszy” i bardziej przewidywalny charakter.

Wyczarteruj jacht w Czarnogórze

Szukasz alternatywnego, atrakcyjnego i przepięknego miejsca na rejs jachtem? Koniecznie zobacz oferty czarteru w Czarnogórze!

Zobacz jachty w Czarnogórze!

Pogoda w Czarnogórze przypadnie do gustu zarówno żeglarzom, jak i turystom. Bardzo przyjemna temperatura, długie, słoneczne dni i niewielkie opady w szczycie sezonu sprawiają, że jest to wymarzony kierunek podróży. Jednak przed urlopem, zwłaszcza jeśli wybieramy się na niego wiosną, jesienią czy nawet zimą, należy realnie ocenić swoje umiejętności żeglarskie, bo najważniejsze jest oczywiście bezpieczeństwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

3 × 3 =