Jaka jest pogoda w Chorwacji?

Przed podjęciem decyzji o czarterze jachtu w konkretnym kraju i regionie, ważne jest, aby zapoznać się z panująca na miejscu pogodą. Ta informacja jest cenna ze względu na ocenę, czy nasze doświadczenie i umiejętności pozwolą nam bez problemu żeglować w danych warunkach. Pomaga także wybrać najlepszy czas na czarter.

Chorwacja jest jednym z najpopularniejszych kierunków żeglarskich w Europie. Przyjazne warunki i duża liczba słonecznych dni w roku przyciągają tu miłośników jachtingu z całego świata. Jak kształtuje się chorwacki klimat, temperatura, wiatry i opady w okresie sezonu i poza nim?

Jaki jest klimat w Chorwacji?

W Chorwacji występują zasadniczo dwie strefy klimatyczne. W głębi kraju panuje umiarkowany klimat kontynentalny spotykany, który oznacza deszczowe lato oraz zimne i suche zimy. Wiatr Bura sprawia, że zimy na północy Chorwacji są chłodniejsze niż na południu, i znacznie częściej pojawiają się tam opady śniegu. Na wybrzeżu panuje klimat śródziemnomorski — większość dni jest ciepłych i suchych, jednak temperatura w trakcie jednej pory roku potrafi różnić się nawet o 20°C. Latem, w lipcu i sierpniu panują przeważnie wysokie upały. Zima jest łagodna, występują opady deszczu, jednak liczba słonecznych dni od listopada do stycznia wciąż jest duża. Chorwackie wiatry stwarzają dobre warunki żeglarskie szczególnie wiosną i jesienią. Zimą z kolei przybierają na sile, czyniąc je trudniejszymi, natomiast latem zdarzają się czasami dłuższe okresy ciszy, co rekompensują jednak świetne warunki do kąpieli i plażowania.

Temperatura morza w Chorwacji

Jaka jest temperatura w Chorwacji?

Sezon w Chorwacji dzieli się na trzy okresy. Pierwszy trwa od kwietnia do czerwca. W kwietniu średnia temperatura wynosi 13°C, ale potrafi dojść nawet do 17°C w cieplejsze dni. Temperatura morza wynosi 15°C, do raczej uniemożliwia przyjemne kąpiele w morzu. Dzień trwa w okolicach 13 – 14 h. Maj to czas, kiedy większość kurortów przebudza się do życia, a liczba turystów znacznie się zwiększa. Temperatura rośnie do ok. 21°C, natomiast temperatura morza dochodzi do 18°C. Dzień wydłuża się do ponad 15 h. W czerwcu możemy już napotkać wysokie temperatury, od 22°C do aż 27°C, a morze zachęca do pływania przyjemnymi 21°C. Słońce wciąż świeci ponad 15 h dziennie!

Drugi okres, tj. lipiec i sierpień to czas wzmożonych upałów. Temperatury sięgają 28°C – w lipcu mogą spaść do ok. 16°C, natomiast w sierpniu nie są niższe niż 21°C, a mogą sięgać nawet 35°C. Temperatura morza dochodzi do zawrotnych 24°C, a promienie słońca przyświecają turystom ponad 14 h dziennie. Te warunki przyciągają w tym czasie największą liczbę turystów.

Ostatnim okresem jest wrzesień i październik. Wrzesień kusi wciąż wysokimi temperaturami, dochodzącymi do 24°C (chociaż sporadycznie zdarzają się spadki do nawet 13°C). Temperatura morza utrzymuje się na poziomie bardzo przyjemnych 23°C. W październiku dzień skraca się do niecałych 11 h, a temperatura spada do 18°C (w najcieplejszych dniach wynosi 22°C). Temperatura w morzu wynosi 20°C. Zarówno wrzesień, jak i październik świetnie nadają się na czarter jachtu, szczególnie ze względu na akceptowalne temperatury i niskie ceny.

Czas od listopada do grudnia to znaczne spadki temperatury. W najcieplejsze dni uświadczymy odpowiednio 14°C i 10°C, jednak temperatura może spaść nawet do kilku stopni. Temperatura morza wynosi od 15°C do 17°C, pojawiają się także opady deszczu. Najzimniejszym miesiącem jest styczeń, kiedy temperatura waha się do 1 – 8 °C oraz występują się nieco silniejsze wiatry. Trend utrzymuje się w lutym i marcu, z nieznacznym wzrostem temperatury do kilku, maksymalnie 12°C, oraz nieznacznym spadkiem opadów.

Pogoda w Chorwacji

Jakie są opady w Chorwacji?

Od maja do października opady na wybrzeżu są rzadkością, szczególnie w lipcu i sierpniu, kiedy nie pada prawie w ogóle. Jeżeli już występuje deszczowa pogoda, to koncentruje się raczej w krótkim czasie, np. jednego bardzo ulewnego dnia. Opady zwiększają się w okresie październik — styczeń, ze szczytowym punktem w listopadzie. Mimo to, wybierając się nad Adriatyk w tym czasie, wciąż mamy szansę na dobrą, słoneczną pogodę.

Wyczarteruj jacht w Chorwacji

Poznaj bogatą ofertę czarteru jachtów w Chorwacji i zorganizuj wakacje na wodzie online!

Zobacz jachty w Chorwacji!

Chorwacka pogoda jest bardzo przyjazna dla żeglarzy i turystów. Wysokie temperatury, długie dni, niewielkie i rzadkie opady przez większość część roku sprawiają, że to doskonałe miejsce na czarter jachtu. Trzeba pamiętać jednak, że zdarzają się jednak chwilowe, trudniejsze warunki do pływania, które wymagają ostrożności i doświadczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

siedemnaście + 1 =