Warunki żeglarskie w Chorwacji – część II

W pierwszej części wpisu, poznaliśmy już ogólne warunki żeglarskie i klimat panujący na Adriatyku. Jak się okazuje, nie jest on szczególnie niebezpieczny, czy nieprzewidywalny, zwłaszcza w najlepszych do żeglowania okresach. To nie wyklucza jednak możliwości zaistnienia niekorzystnych warunków, takich jak np. silne i gwałtowne wiatry. Druga część będzie poświęcona kolejnym wiatrom, oraz sposobom na sprawdzanie aktualnych i szczegółowych prognoz pogody.

Wiatry na Adriatyku ciąg dalszy…

Jugo – nazywany również Sirocco, równie popularny co Bora, jednak zasadniczo różniący się od niego. Wieje z południowego wschodu i charakteryzuje się raczej stałą siłą (w sezonie osiąga zazwyczaj do 7 Bft). Jest to wiatr ciepły i wilgotny, występujący wiosną w rejonie północnego Adriatyku. Przynosi zamglenie, parną i duszną pogodę, często deszcz. Rozwiewa się powoli, ale potrafi być bardzo dokuczliwy z racji powstawania wysokiej fali. Jugo przynosi znad Sahary drobiny piasku, które osiadają na jachtach tworząc brudno-żółty osad.

Lebic – znany także jako Garbin. Można przewidzieć jego nadejście po nagłym spadku ciśnienia i mgle na horyzoncie. To południowo-zachodni wiatr sztormowy. Jego siła to 8 Bft, i więcej, co sprawia, że powoduje wysokie fale, oraz obfite opady. Chociaż z reguły trwa ok. 2 godziny, jest niebezpieczny dla żeglarzy i portów, które nie są dobrze osłonięte.

Neverin – kolejny silny wiatr, którego nadejście zwiastuje duże nagromadzenie ciemnych i długie porywy wiatru. Siła Nevery to ok. 6-8 Bft, jednak czasami osiąga nawet 10 Bft. Towarzyszą mu ulewy deszczu i wyładowania atmosferyczne, które trwają nieprzerwanie w miarę osłabiania się wiatru.

Prognoza pogody

Wybierając się na jacht do Chorwacji, powinniśmy na bieżąco sprawdzać stan pogody, gdyż ta lubi się dynamicznie zmieniać. Informacji na ten temat najlepiej szukać w internecie. Popularnym i sprawdzonym serwisem jest http://prognoza.hr/prognoze_e.php?id=jadran_e, gdzie można znaleźć oficjalną prognozę pogody w 4 językach (chorwackim, angielskim, niemieckim i włoskim), która aktualizowana jest o 06:00, 12:00 i 18:00. Niestety, w sezonie zdarzają się opóźnienia, lub brak tłumaczeń na któryś z języków. Pomocne są także aplikacje na smartfony, takie jak Weather Pro czy AccuWeather. Kiedy internet zawiedzie, zawsze pozostaje radio UKF – do najpopularniejszych kanałów należą Radio Rijeka (UKF 24), Radio Split (UKF 07, 21, 23, 28, 81) oraz Radio Dubrovnik (UKF 04, 07 i 85). Możemy posiłkować się również oficjalnymi prognozami, wywieszanymi w marinach (zawsze możemy poprosić o kopię dla siebie). Więcej na temat dokładnego sprawdzania prognozy pogody, znajdziecie w naszym wpisie Prognoza pogody w Chorwacji.

Podsumowując, żeglowanie w Chorwacji nie należy do najtrudniejszych, jednak zdecydowanie nie należy bagatelizować panujących tu warunków. Pamiętajmy o tym, że pogoda może się tu gwałtownie zmieniać, zwłaszcza jeżeli żeglujemy poza najcieplejszymi miesiącami. Dobre przygotowanie na wszelkie ewentualności, trochę żeglarskiej rozwagi i regularne monitorowanie prognoz pogody pozwoli nam uniknąć kłopotów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

4 + 17 =