Prognoza pogody w Chorwacji

Informacje pogodowe są niezbędnym elementem planowania rejsu. Ponieważ chorwacka pogoda lubi czasami zmieniać się bardzo szybko, dlatego ważne jest aby skiper śledził na bieżąco prognozę pogody, porównywał ją ze stanem faktycznym i brał ją pod uwagę podczas całego rejsu.

Prognoza online

Obecnie najwygodniejszym sposobem sprawdzenia prognozy pogody jest skorzystanie z serwisów internetowych. Podstawowym źródłem informacji jest oficjalna prognoza pogody publikowana pod adresem: https://meteo.hr. Prognoza dostępna jest w języku chorwackim, angielskim, niemieckim i włoskim. Aktualizowana jest o godz. 06.00, 12.00, 18.00. W praktyce pojawia się troszeczkę później, szczególnie po sezonie. W pierwszej kolejności aktualizowana jest wersja chorwacka, później pozostałe. Często zdarza się, że wieczorna prognoza nie zostaje przetłumaczona. Co ważne jest to prognoza pogody uwzględniająca lokalne, chorwackie warunki i obejmuje najbliższą dobę. Na tej samej stronie można znaleźć również prognozy pogody dla okresu 3 i 7 kolejnych dni.

Dodatkowymi serwisami, w których można śledzić prognozę pogody są m.in:

Możemy skorzystać również z aplikacji na smartfony takich jak na przykład Weather Pro czy AccuWeather.

Ww. internetowe serwisy pogodowe dają nam pewien obraz sytuacji, chociaż ich globalne modele nie uwzględniają zjawisk typowo lokalnych i traktować je należy raczej jako dodatek, niż podstawowe źródło informacji. Jednak analizując informacje z powyższych serwisów, przy odrobinie doświadczenia, możemy dosyć dokładnie przewidzieć co się będzie działo 🙂

Przez radio

Kiedy nie mamy dostępu do internetu, to aktualne prognozy pogody w języku chorwackim i angielskim podawane są też przez radio UKF.

  • Radio Rijeka: godzina 07.35, 16.35 i 21.35 na kanale UKF 24
  • Radio Split: godzina 07.45, 14.45, i 21.45 na kanałach UKF 07, 21, 23, 28 i 81
  • Radio Dubrovnik: godzina 08.25, 15.20 i 23.30 na kanałach UKF 04, 07, i 85

Dla osób słabo znających języki obce wskazówka: nagrajcie komunikat z radia np. smartfonem, będziecie mogli go kilkakrotnie odsłuchać i łatwiej będzie Wam go zrozumieć.

W marinie

Kolejnym źródłem informacji o pogodzie są wywieszone w marinach i portach wydrukowane prognozy pogody. Są to te same, oficjalne, prognozy o których wspomnieliśmy na początku artykułu. W biurze można poprosić o kopię takiej prognozy na kartce, nikt nie odmawia.

Doświadczenie innych

Cennym źródłem informacji o pogodzie są również obsługujący jachty przy pirsach marineros oraz kasjerzy pobierający opłaty, na przykład za boje. Ich przewidywania oparte są na ich własnym doświadczeniu związanym z pracą na morzu.

Życzę Wam zawsze pięknej pogody,
Jacek z YACHTIC

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

4 + piętnaście =