Świętuj w Chorwacji – atrakcje i festiwale w Chorwacji

Jeśli planujesz letni wypoczynek w Chorwacji, na pewno masz już wypisane atrakcje, które koniecznie chcesz „zaliczyć”. Także opływając tę krainę jachtem, na pewno są miejsca, które chcesz zobaczyć. Bez względu na to, czy jesteś turystą lądowym czy morskim, koniecznie weź pod uwagę lokalne święta. To one pozwalają poczuć prawdziwego ducha Chorwacji.

Đakovački vezovi (Đakovo)

Festiwal ludowy odbywający się w tym roku w czerwcu aż do 3 lipca, kiedy to niemal w całym mieście odbywają się koncerty i parady. Dominuje feeria barw, tradycyjne ludowe stroje, lokalne specjały, sztuka i muzyka. Festiwal można streścić trzema słowami: folklor, gastronomia, hodowla koni. O ile pierwsze dwa są raczej oczywiste, trzeci wymaga wyjaśnienia. Począwszy od 1967 roku w centrum Slawonii (którym jest właśnie Đakovo) spotykają się jeźdźcy, by w tradycyjnych zaprzęgach ślubnych przypominać o lokalnych rytuałach. Co więcej, znajduje się tu jedna z najbardziej znanych na świecie i najstarszych w Europie (1506 r.) stadnin.

Sinjska Alka (Sinj)

Wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO coroczny turniej rycerski co roku przyciąga rzesze turystów. O popularności i tradycji wydarzenia może świadczyć fakt, że odbywa się ono w tym roku już po raz 301, dla upamiętnienia zwycięstwa mieszkańców nad wojskiem tureckim w 1715 roku. Po uroczystym pochodzie, rycerze(członkowie Stowarzyszenia Rycerzy Alka) nie walczą ze sobą, ale galopując rywalizują o pierścień, tzw. alkę. Konno starają się trafić trzymetrowymi lancami w środek żelaznych obręczy zawieszonych na linach. To nie lada wyzwanie przy prędkości minimum 45 km/h, nie wstając z siodła. Na cześć zwycięzcy oddaje się honorową salwę z murów miejskich.

Letnie Festiwale (Zagrzeb, Dubrownik, Split, Krk)

Chorwacja tętni życiem – także tym kulturalnym. Lato upływa pod znakiem całego wachlarza atrakcji za sprawą festiwali, zbliżających pokolenia i łączących różne sztuki prezentowane w malowniczych zakątkach miast. Zagrzeb zaprasza spragnionych kolorów i ruchu, kusząc wydarzeniami plastycznymi, muzycznymi, performerskimi. Ulice tętnią życiem, a uwagę przykuwają na przykład zawody niemowlaków czy kelnerów. Split wypełniają cyrkowcy, muzycy, komicy stand up i zespoły taneczne, w Dubrowniku natkniemy się na muzykę klasyczną i przedstawienia teatralne prezentowane do późnych godzin nocnych.

Chorwacja tętni muzyką (Pag, Pula)

Pomyli się ten, kto po Chorwacji oczekuje tylko przywiązania do tradycji i folkloru. Świadczyć kogą o tym liczne festiwale współczesnej muzyki. Na uwagę zasługuje Hideout (wyspa Pag), pięciodniowy festiwal muzyki elektronicznej, która nieść będzie się po plaży Zrće i wodzie, na łodziach i w basenach. Muzyka house, techno, jazz czy soul w labiryncie komnat i korytarzy XIX-wiecznego fortu rozbrzmiewać będzie na półwyspie Istria, a także na plażach i imprezowych statkach w ramach Dimensions Festival. Fortowe klimaty Puli także towarzyszyć będą jednemu z największych festiwali muzyki dubstep, bassline, drum’n’bass i grime (Outlook).

Nie sposób opisać wszystkich wydarzeń, które odbywają się w letnich miesiącach w Chorwacji. Napisaliśmy zaledwie o kilku, ale to wierzchołek góry lodowej. Nie brakuje tu imprez muzycznych, historycznych, kulturalnych czy kulinarnych, a więc – dla każdego coś dobrego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

12 + jeden =