Chorwacja na fali, czyli kilka faktów na temat minionego sezonu

Z danych biur podróży i ubezpieczycieli wynika, że coraz więcej Polaków wyjeżdża na wczasy poza szczytem sezonu wakacyjnego. We wrześniu ubiegłego roku na urlop za granicą zdecydowało się o 17% osób więcej, niż w poprzednich latach.

W czerwcu 2016 roku Chorwacja odnotowała 1.73 miliona przyjazdu zagranicznych turystów, którzy wykupili 8,36 mln noclegów. Dla porównania, w ubiegłym roku liczba ta wynosiła 1.2 miliona oraz w sumie 8,1 noclegów.

– Tak wysokich wzrostów nigdy nie notowaliśmy – podkreśla Bojan Baketa, dyrektor Narodowego Ośrodka Informacji Turystycznej Republiki Chorwacji. – Tegoroczne wyniki turystyczne są dla naszego kraju fantastyczne. Zaczęło się już wiosną. Polscy i brytyjscy turyści uratowali okres przedsezonowy – dodaje dyrektor.

Do pierwszej piątki zagranicznych turystów, którzy najchętniej odwiedzają Chorwację nalezą: Niemcy, Słoweńcy, Austriacy, Czesi i Polacy.

W czerwcu tego roku na chorwackich plażach wypoczywało przeszło 98,6 tys. Polaków, którzy wykupili łącznie 543,2 tys. noclegów. Rok temu było to odpowiednio 84,3 tys. oraz 428,7 tys. To wzrost o 17% i 26%!

98% polskich turystów przyjeżdża na wybrzeże Adriatyku. Najczęściej odwiedzanym miejscem jest środkowa Dalmacja i regiony Zadar, Szybenik oraz Dubrownik – zauważa Baketa.

Podróż na własną rękę

Jak podaje portal wp.pl, tylko 1/3 turystów decyduje się korzystanie z biura podróży wybierając wakacje w Chorwacji. Większość robi to na własną rękę. Korzyści za tym przemawiających jest wiele:

  • dobra infrastruktura drogowa,
  • uproszczone procedury przekraczania granic,
  • siedem przejść granicznych,
  • dobre połączenia lotnicze.

Do tego lazurowa woda, tysiące wysp i wysepek, plaże i zabytkowe miasteczka – to tylko niektóre atrakcje tego rejonu, a na smakoszy kulinarnych czeka prawdziwie podniebna uczta!

Rezerwacja online

Serwis eholiday opublikował raport, z którego wynika, internauci dokonali w ciągu trzech wakacyjnych miesięcy „ok. 8,5 tys. rezerwacji na łączną kwotę 4,6 mln zł (to wzrost o ponad 200% w porównaniu z rokiem ubiegłym r/r). Średnia długość rezerwowanego pobytu to 2,77 dnia, a średnia wartość rezerwacji wyniosła w analizowanym okresie 547 zł. Zmieniają się też nawyki dotyczące korzystania i rezerwowana noclegów na urządzeniach mobilnych. Z komputera stacjonarnego korzystało 72% internautów, ale – co warte podkreślenia – już niemal co trzeci turysta (28%) rezerwował nocleg za pomocą smartfona lub tabletu”(źródło: blog.eholiday.pl).

Jachty w Chorwacji

Statystyki mówią same za siebie: Chorwacja to kraj, który warto odwiedzić. Zaplanuj już dziś przyszłoroczne wakacje i zarezerwuj jacht online!

Zarezerwuj jacht w Chorwacji!

Hotel, camping a może jacht?

Według szacunków Narodowego Ośrodka Informacji Turystycznej Republiki Chorwacji ponad 70% polskich turystów nocuje w prywatnych kwaterach. Kolejna grupa wybiera tamtejszy camping, który w Polsce ma bardzo dobrą opinię (20%).
Żeglarstwo nie jest już elitarnym sportem dla nielicznych. W Chorwacji bardzo modną formą spędzania wakacji jest jachting czyli rejs morski, który nie różni się wiele od wyprawy lądowej.

Obecna forma żeglarstwa to komfort podróży po najdalszych zakątkach świata, cisza, spokój i luksus samodzielnego organizowania sobie czasu. By wybrać taką formę wakacji, nie trzeba mieć uprawnień żeglarskich, żeby wynająć jacht. Niemal wszystkie serwisy oferujące czarter jachtów posiadają w swej ofercie możliwość wynajęcia zawodowego skipera, lub można zaprosić w podróż doświadczonego żeglarza i samodzielnie wypłynąć w rejs.

Wakacje na rejsie mają wiele zalet: spokój, cisza, z dala od zatłoczonych uliczek i turystów, możliwość pływania pod miasta do miasta, od wyspy do zatoczki. To my decydujemy o tym co, gdzie i kiedy a nie pilot wycieczki. Codziennie inne miejsce, inny port , inne miasto i możliwość nocowania tam gdzie nas oczy poniosą. Jachtem możemy docierać do miejsc do których rzadko zapuszczają się turyści „lądowi”.

Dzięki za uwagę,

Kasia!

    • Dlatego własnie polecamy wszystkim opcję First Minute, nieważne, czy rezerwujesz jacht, hotel czy pensjonat – dzięki temu zyskujesz pewność, że zabookujesz to, co najlepsze 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

20 + 2 =