10 faktów o Chorwacji, których pewnie nie znałeś

Każdy, kto odwiedził już Chorwację, pewnie sporo o niej wie. Mimo to, postaraliśmy się sięgnąć do kilku źródeł w poszukiwaniu ciekawych faktów, które mogły Wam umknąć! Czytajcie poniżej 😉

 1. W Chorwacji morze gra na organach.
  Mowa o morskich organach w Zadarze, które składają się z 35 polietylenowych rur (zakończonych gwizdkami) ukrytych pod kamiennymi schodami nad brzegiem Adriatyku. Woda wtłaczana do rur przez morskie fale wydobywa niezwykły dźwięk. Zachód słońca w Zadarze docenił znany reżyser, Alfer Hitchcock, określając go „najlepszym zachodem słońca na świecie”.
 2. Chorwackie słońce świeci przez 2,715 godzin w ciągu roku! To dlatego sezon turystyczny jest tutaj przedłużony i na dobrą pogodę można liczyć już w maju. Wyjeżdżając do Chorwacji lepiej zaopatrzyć się w krem z filtrem UV, nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne.
 3. Nikola Tesla, znany na całym świecie inżynier, urodził się właśnie w Chorwacji, w Smiljanie. Dzięki niemu możemy korzystać dziś z wynalazków, takich jak: silnik elektryczny, prądnica prądu przemiennego, autotransformator, dynamo rowerowe, radio, elektrownia wodna, bateria słoneczna czy transformator Tesli.
 4. Chorwacja posiada aż 8 obiektów wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
  Są to m.in. Bazylika Eufrazjusza w Poreču, Krajobraz kulturowy wyspy Hvar, Katedra św. Jakuba w Szybeniku, Stare Miasto w Trogirze, Park Narodowy Jezior Plitwickich. Warto zobaczyć każdy z nich, chociażby po to, by zobaczyć, dlaczego zakwalifikowano obiekty na listę UNESCO.
 5. W Chorwacji znaleziono bardzo dużo szczątek Neandertalczyków. Niektórzy badacze wskazują na liczne podobieństwa do współczesnych ludzi. Ślady Neandertalczyków odnaleziono również w Hiszpanii, Francji, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Belgii, Izraelu, Iraku, Portugalii, Rumunii, Czechach oraz Polsce. W Chorwacji można odwiedzić interaktywne Muzeum Człowieka Neandertalskiego.
 6. Chorwackie plaże są bardzo zmienne.
  Ich kształt i kolor może zmieniać się pod wpływem silnych wiatrów. Prawie jak nasze polskie ruchome wydmy 😉
 7. Amfiteatr w Chorwacji jest jednym z trzech na całym świecie, które dotrwały do dzisiejszych czasów. Amfiteatr w Puli (Pulska Arena) pochodzi z II wieku p.n.e., a współcześnie słynie z organizacji przeróżnych koncertów muzycznych. Jest jednym z trzech najlepiej zachowanych amfiteatrów na świecie, tuż obok tego w Rzymie i w Tunezji.
 8. Dalmatyńczyki swoje korzenie mają w Chorwacji.
  Ta niezwykła rasa psów gończych wyróżnia się rzadko spotykanym umaszczeniem. Pewnie wielu z Was kojarzy dalmatyńczyki z animowanym filmem Disneya, ale teraz możecie powiązać je też z Chorwacją i Dalmacją.
 9. Chorwacja składa się z aż 1246 wysp i wysepek, między którymi możesz żeglować. 651 z nich to wyspy bezludne, 389 to wyspy w całości pokryte skałami, a 78 to rafy. Linia brzegowa Chorwacji jest unikatowa i wyróżniana na całym świecie.
 10. Chorwacki Dubrownik odegrał ważną rolę w serialu Gra o tron.
  Serialowa Królewska Przystań i miasto Qarth to nic innego jak słynny chorwacki Dubrownik. Pamiętacie Dom Nieumarłych,  w których Daenerys szukała swoich smoków? To Baszta Minceta, część fortyfikacji Dubrownika. Oprócz tego, sceny do serialu kręcono w Anglii, Irlandii, Szkocji, a nawet w Maroko.
widok w Chorwacji

Poznaj niesamowitą Chorwację podczas rejsu

Poczuj klimat chorwackich marin! Wyczarteruj jacht i zobacz wyjątkowe miejsca.

Sprawdź dostępne jachty w Chorwacji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

20 + osiem =