Żeglarskie ubezpieczenie na wakacje

Wyjeżdżając na wakacje za granicę, bez względu na to czy wybieramy czarter jachtu na południu Europy, trekking w Szkocji czy tydzień lenistwa na Majorce, warto zadbać, by nic nie zepsuło nam letniego wyjazdu. Nim oddamy się urlopowej beztrosce, sprawmy, by wakacje za granicą były po prostu bezpieczne. Na straży spokojnego snu stać będą karta EKUZ i ubezpieczenie turystyczne.

Wszyscy chcemy w pełni cieszyć się wakacyjnym wyjazdem. Jak wszędzie jednak, także na urlopie, może przydarzyć nam się nieszczęśliwy wypadek, zmuszający nas do skorzystania z pomocy służb ratunkowych. Równie częste są zwykłe wizyty u lekarza związane ze zmianą klimatu, a co za tym idzie drobnymi infekcjami. By uniknąć niepotrzebnych stresów z pomocą przychodzą nam wtedy opcje ubezpieczenia – polecamy Waszej uwadze połączenie dwóch usług, zapewniające kompleksową dbałość o Wasze losy za granicą.

Karta EKUZ

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to bezpłatna imienna karta wydawana przez lokalne oddziały NFZ w związku z wyjazdem zagranicznym osób zgłoszonych w kraju do ubezpieczenia zdrowotnego. Działa analogicznie jak w Polsce, rozszerzając obszar działania na teren innych państw członkowskich UE/EFTA, jednak wyłącznie w przypadku korzystania z placówek działających w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej danego państwa. Dzięki niej mamy potwierdzone prawo do korzystania na koszt NFZ z niezbędnych świadczeń zdrowotnych. Wypełniony wniosek (dostępny w oddziałach NFZ lub do pobrania na stronie NFZ) składa się bezpośrednio, listownie lub elektronicznie w NFZ. W zależności od okresu w roku i sposobu składania wniosku, kartę można otrzymać „od ręki” lub oczekiwać na nią nawet do dwóch, trzech tygodni. Jest ważna do 6 miesięcy, w zależności od tego, kto się o nią ubiega – przykładowo bezrobotni otrzymują ją jedynie na 30 dni.

EKUZ nie zastępuje polisy podróżnej

Niestety, EKUZ często nie wystarcza. Warto wziąć pod uwagę, że nawet posiadając ją, należy być przygotowanym na dodatkowe wydatki związane np. z opłatami za pomoc leczenia rodzinnego czy dentysty (Chorwacja, Włochy). EKUZ nie pokrywa również kosztów międzynarodowego transportu sanitarnego do Polski, dlatego też urzędnicy podpowiadają, jak uniknąć rozczarowań i konieczności dopłat. Rozwiązaniem jest wykupienie dodatkowego prywatnego ubezpieczenia, które pokrywa nierefundowane koszty, a które w różnych konfiguracjach oferuje każdy organizator wypoczynku letniego. W YACHTIC dokonasz tego podczas rezerwacji jachtu.

Ubezpieczenie turystyczne

W zależności od planowanej formy wypoczynku dostępnych jest wiele różnych wariantów ubezpieczenia turystycznego. Ich cena jest niewielka w stosunku do potencjalnych kosztów leczenia i opieki służb. Okazuje się bowiem, że oprócz świadczeń typowo medycznych, uwzględnia ono koszta transportu – z zagranicy do kraju, ale też z miejsca wypadku do ambulatorium lub szpitala czy między placówkami medycznymi, a także np. koszta organizacji akcji ratunkowych i poszukiwawczych. Bez ubezpieczenia turystycznego będziemy musieli pokryć je sami! Ale to nie wszystko, dodatkowo już w standardowych pakietach ubezpieczeniowych mamy także ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych
wypadków i w związku z tym trwałego uszczerbku na zdrowiu czy ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego. Wspomnieliśmy także o specjalnych ubezpieczeniach skierowanych do osób czynnie uprawiających sporty – dla nich dedykowane są specjalne opcje dotyczące sportów wysokiego ryzyka.

Warto przypominać o konieczności łączenia EKUZ z ubezpieczeniem turystycznym, bo – jak pokazuje doświadczenie – często wydaje się, że w przedurlopowym zamieszaniu zapominamy o tych jakże istotnych zabezpieczeniach i/lub ograniczamy się tylko do jednej z tych form. Szczęśliwie organizatorzy wypoczynku, w tym także YACHTIC przypominają swoim klientom o konieczności zadbania o komfort wypoczynku nie tylko na pokładzie. Bo lepiej zapobiegać niż leczyć i spędzać czas wśród fal Adriatyku czy Atlantyku niż tracić bezcenny urlop i nerwy na papierologie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

3 + cztery =