Nie ma już dostępnych jachtów?

Przez lata na pytanie „Czy można czekać do ostatniej chwili z rezerwacją jachtu na wakacje?” odpowiadałem, że jeśli nie masz ściśle sprecyzowanych wymagań co do jachtu i miejsca rozpoczęcia rejsu – poczekaj. Zawsze coś będzie stało w marinie czekając na potencjalnych klientów, a w ostatniej chwili można trafić na naprawdę świetne okazje. 

Rok 2021 pokazał, że nie zawsze tak musi być. W czerwcu nie dało się znaleźć dostępnego jachtu na lipiec, w lipcu – na sierpień, a szukając w sierpniu na wrzesień wybór był już bardzo niewielki. Gdy tylko pojawiła się jakaś oferta, od razu znikała. Jeśli komuś udało się znaleźć dostępną łódź, nawet na miesiąc przed rejsem, może uważać się za wielkiego szczęściarza. W sezonie 2021 w Chorwacji wszystkie jachty były na wodzie. Nie większość, nie prawie wszystkie – po prostu wszystkie.

Skąd taka sytuacja? Powodów jest kilka.

Co się odwlecze, to nie uciecze

Wiele czarterów z 2020 roku zostało przeniesionych na 2021. Nim operatorzy wystawili ofertę na następny sezon, kalendarze ich rezerwacji były już w pewnej części wypełnione. Ponadto, wielu klientów posiadało vouchery za niezrealizowane czartery z 2020 roku, które chcieli jak najszybciej wykorzystać i to zrobili. 

Wykorzystywanie szans

Kolejnym powodem był wzrost popularności turystyki żeglarskiej, która w 2021 przeżywała oblężenie. Po ciężkim 2020 roku, wszyscy złapaliśmy trochę oddechu i postanowiliśmy to wykorzystać bardziej niż zwykle, a liberalne podejście Chorwacji do restrykcji tym bardziej skłaniało klientów do tego kierunku. 

Jacht na próbę 

Dodatkowo, jachting w dobie pandemii uchodzi za jedną z bezpieczniejszych form spędzania wolnego czasu. Stał się doskonałą alternatywą dla wakacji, np. w hotelu. Z tego powodu odnotowaliśmy bardzo duży wzrost liczby czarterów ze skiperem. Klientami tutaj były osoby, które wcześniej z żeglarstwem nie miały nic wspólnego. Jak pokazują nasze doświadczenia, ten rodzaj rekreacji przypadł im do gustu i wracają.  

Co będzie w roku 2022? Trudno przewidzieć, ale jeśli komuś w zeszłym roku powiedziałem, że może czekać do ostatniej chwili, serdecznie go za to przepraszam. Dzisiaj sam staję przed podobnym dylematem i zdecyduję się zarezerwować jacht z dużym wyprzedzeniem. Czy to opłaci się finansowo? Nie wiem, ale przynajmniej będę mieć pewność, że spędzę wakacje na wodzie J. 
 
Z żeglarskim pozdrowieniem, 
Grzegorz z YACHTIC.com 

(Zdjęcie autorstwa Wendy Wei z Pexels)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

siedemnaście − dziewięć =