Motorowe czy żaglowe – jaki typ jachtu najlepiej wybrać do czarteru?

Bach! Jacht uderza w fale. Jestem w kambuzie, czyli jachtowej kuchni. Stoję z czajnikiem nad kubkami z kawą. Właściwie już nie nad kawą, tylko pół metra od niej. Uginam kolana, usiłuję dopasować się do rytmu kołysania. W jednej ręce czajnik, drugą trzymam się uchwytu pod sufitem. Kiedy tak rzuca, nawet pod pokładem stosuję zasadę: Jedna ręka dla jachtu. 

Po tygodniowym rejsie, na którym trochę pokołysze, dowiecie się, że macie mięśnie, o których nie wiedzieliście, że istnieją. Kiedy na jachcie buja, wszystkie mięśnie pracują. Często też trzeba zakręcić kabestanem, a to by wybrać żagle, a to by je postawić czy później zrzucić. 

Żeglarstwo to sport. A rejs jachtem żaglowym to aktywny wypoczynek.

Właściwości nautyczne jachtu żaglowego, a dokładnie środek ciężkości umiejscowiony w kilu i stabilizacja kursu dzięki żaglom, pozwalają jachtom żaglowym na żeglowanie w trudniejszych warunkach pogodowych. Ponadto, kiedy jest wiatr to po opłaceniu czarteru i kosztami postoju w marinie nie poniesiemy większych kosztów. Napęd daje nam natura. Dodaje też wyprawie adrenaliny.

***

Kawa zrobiona. Czajnik pusty, bezpiecznie leży w szafce. Teraz odsuwam suwklapę i zaglądam do kokpitu. Jacek ociera ręką wodę z twarzy. Właśnie został zbryzgany falą przelatującą nad pokładem. Odwraca się do Bernarda, który steruje i woła: „Ach! Tak lubię! Zrób mi tak jeszcze raz!” Krzyczę, że kawa gotowa i zaraz ich zmienię. Schodzę do mesy. Tadzio pół leży. Minę ma niewyraźną. – „To nie dla mnie”. – mówi – „Następnym razem bierzemy motorowy, już dawno bylibyśmy w marinie”.  Tadzio jest sybarytą. Lubi dobre restauracje i stabilne wylegiwanie się na pokładzie. Rzeczywiście, kiedy pojechaliśmy z nim następnym razem, wybraliśmy jacht motorowy. 

Jacht motorowy to komfort i prędkość.

Tadzio wygodnie rozsiada się na stanowisku sternika, odpala silniki i po chwili rozkoszuje się ich mocą: “Ruszamy panowie” śmieje się i nasuwa na oczy okulary niczym pilot z „Top Gun”. Wypływamy z mariny, ja z Bernardem elegancko rozpłaszczeni na wygodnych kanapach w kokpicie. Cieszymy się drinkami z wetbaru i upalną pogodą. Gdybyśmy byli na jachcie żaglowym nie byłoby tej frajdy, tylko czekanie, aż zawieje. Chociaż jacht wygląda miejscami jak odrzutowiec, wszystko jest proste, intuicyjne. Sprzyja relaksowi. W ciągu tygodnia Tadzio przewiózł nas po najciekawszych zakątkach Riwiery Makarskiej. Żeby zwiedzić te same miejsca jachtem żaglowym, potrzebowalibyśmy co najmniej dwóch tygodni. Był też czas na wylegiwanie się na jachcie i nurkowanie. Nie narzekaliśmy na brak adrenaliny. Tę na jachtach motorowych daje szybkość. Najprzyjemniej jest przy spokojnym morzu, kiedy niemal ślizgamy się po wodzie — to wrażenia, których nie daje żeglowanie.

Na jachcie motorowym znajdziecie więcej miejsca na wypoczynek i wygodniejsze miejsca do opalania. Takim jachtem przyjemnie jest zakotwiczyć uroczej zatoczce. Ponurkować w krystalicznie czystej wodzie, a potem szybko popłynąć do restauracji na kolację. Jacht motorowy jest też wygodniejszy do uprawiania wędkarstwa morskiego, Nie ma masztu, żagli i olinowania (sztagu, want i achtersztagu). Jest niższy – nie trzeba też tak uważać pod mostami. Ma też mniejsze zanurzenie, ale uwaga! Zanurzenie rośnie wraz z prędkością. Najniżej znajduje się napęd, trzeba bardzo uważać, by go nie uszkodzić. To serce jachtu motorowego. Coś, co pozwala na prędkość 15 kt (węzłów) na jednostkach wypornościowych i nawet ponad 30 kt na motorowych jachtach ślizgowych. I tu jest minus, o którym należy pamiętać. Jacht motorowy osiągający takie prędkości potrafi spalać prawie 150 litrów oleju napędowego na godzinę. Dlatego czarterując jacht motorowy, trzeba pamiętać o kosztach paliwa. 

Co wybrać motorowy czy żaglowy? 

Kiedy planujemy aktywnie spędzić czas i nie śpieszy nam się, by od razu poznać wszystkie atrakcje w okolicy, polecam jacht żaglowy. Trzeba pamiętać, że ma większe zanurzenie, półtora do nawet trzech metrów. Jednokadłubowe jachty żaglowe są najpopularniejsze i przez to konkurencja wśród armatorów jest największa, co w konsekwencji daje niższą cenę czarteru. Dobrze się sprawdza, kiedy morze jest wzburzone. Maksymalna prędkość, z jaką poniesie nas wiatr to 5 do 7 węzłów, a kiedy by osiągnąć cel musimy halsować, płynąc na wiatr, czas naszej podróży się wydłuży dwukrotnie i zaznamy trochę ćwiczeń fizycznych. Amatorom szybkości i komfortu polecam jachty motorowe. Można szybko zmienić otoczenie bez względu na kierunek wiatru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

cztery + jedenaście =