„Instrukcja obsługi skipera”, czyli jak się zachować podczas rejsu ze skiperem

Czarter jachtu ze skiperem to wariant wybierany najczęściej przez osoby, które nie posiadają uprawnień do sterowania jachtem, ale również te, które chcą spędzić swoje wakacje wyłącznie na relaksie i wypoczynku, nie martwiąc się o nawigacje czy kwestie techniczne pływania. Rezerwacja jachtu ze skiperem jest bardzo łatwa, jednak warto przed tym dowiedzieć się czegoś na temat charakteru jego pracy i zasad, które panują na jachcie. Za co odpowiedzialny jest skiper? Jak powinny wyglądać relacje z nim? Kim właściwie jest skiper?

Za co odpowiada skiper?

Skiper to osoba, którą wynajmujemy do sterowania i obsługi jachtu w trakcie rejsu. Jego praca wiąże się z wieloma obowiązkami i dotyczy przede wszystkim zapewnienia wszystkim członkom załogi bezpieczeństwa. Poza tym odpowiada za obsługę techniczną jachtu i oczywiście sterowanie nim w trakcie pływania. Jego zadaniem jest dostarczenie załogi w miejsce, w które chce się udać, np. do konkretnej mariny czy zatoki. Skiper spełnia więc oczekiwania załogi, jednak muszą być one realne do wykonania i nie zagrażać bezpieczeństwu. Warto wiedzieć, że choć jego zakres odpowiedzialności jest bardzo szeroki, to nie obejmuje wszystkiego. Jeśli bezmyślnie lub nawet nieumyślnie popsujemy coś na jachcie wskutek niezastosowania się do jego wskazówek, odpowiedzialność spada na nas. Jako osoba z doświadczeniem i wiedzą na temat miejsca, w którym pływa, skiper często też proponuje trasę rejsu w oparciu o życzenia załogi, służy radą co do atrakcji wartych zobaczenia, czy sprawdzonych restauracji i knajpek.

Mężczyzna na jachcie

Obowiązki załogi wobec skipera

Jeśli nigdy wcześniej nie pływaliśmy ze skiperem, dobrze jest poznać kilka zasad. Przede wszystkim skiper jest tylko jeden, podczas gdy załoga liczy przynajmniej kilka osób. Czasem więc siłą rzeczy potrzebuje naszej pomocy np. podczas manewrów, których nie sposób wykonać w pojedynkę. Jeśli zależy nam na kompletnej bezczynności i zupełnym nie przejmowaniu się obowiązkami pokładowymi, możemy rozważyć wynajęcie profesjonalnej załogi, a więc skipera z pomocnikiem, lub kilkoma pomocnikami, którzy zadbają o wszystko za nas. Dopóki jednak pływamy z samym skiperem, powinniśmy go słuchać i wykonywać jego polecenia bez wdawania się w niepotrzebną dyskusję, mając na uwadzę, że wszystko co robi, robi dla naszego bezpieczeństwa (nawet jeśli czasami wydaje się nam to bezzasadne!). Pamiętać należy o tym, że zwyczaj nakazuje zadbanie o komfort skipera w równym stopniu, co o komfort załogi. Z racji dużej ilości innych obowiązków na jachcie skiper nie bierze również udziału w wachtach kambuzowych — posiłki dla niego przygotowuje załoga, kiedy gotuje także dla siebie. Również zwyczajowo skiper nie ponosi żadnych kosztów rejsu — nie dorzuca się więc do wspólnej zrzutki na mariny i jedzenie. Kiedy załoga udaje się na posiłek do restauracji płaci również rachunek skipera.

Wyczarteruj jacht ze skiperem

Poznaj nasze oferty czarteru jachtów ze skiperem i ciesz się pełnym relaksem podczas swoich wymarzonych wakacji na wodzie!

Dowiedz się więcej!

Zrozumienie roli skipera na rejsie i wcześniejsze ustalenie jasnych zasad współpracy z nim pozwala nam zachować jasną sytuację i uniknąć pewnych niezręczności. To po prostu kwestia poznania dobrych zwyczajów, których celem jest tylko i wyłącznie zapewnienie nam jak największego bezpieczeństwa na wodzie. Skiperzy są najczęściej osobami bardzo otwartymi, przyjaznymi i wesołymi, a ich udział w rejsie wychodzi nam tylko na plus. Możemy dzięki nim zobaczyć więcej ciekawych miejsc oraz skupić się na wypoczynku i zabawie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

1 × 1 =