Dojazd do Chorwacji – samolotem, czy samochodem?

Wyjazd na wakacje do Chorwacji zawsze wiąże się z tym samym dylematem: Jak dojechać na miejsce. Są trzy najpopularniejsze rozwiązania. Lot samolotem, przejazd autokarem lub własnym samochodem. Jako, że czarter planujemy z dużym wyprzedzeniem już teraz warto przyjrzeć się temu zagadnieniu.

Lot samolotem

Powodami dla którego loty cieszą się mniejszą popularnością są koszty, bo nie zawsze można znaleźć bilety w rozsądnej cenie oraz w dogodnym terminie (czartery najczęściej rozpoczynają się i kończą w soboty). Gdy jednak planujesz wakacje typu „sail and stay” może okazać się to doskonałym rozwiązaniem i za rozsądne pieniądze. W inne dni tygodnia niż sobota można znaleźć ciekawe oferty tanich linii lotniczych. Najpopularniejsze lotniska znajdują się w Puli (płw. Istria), w Zadarze, w Splicie i Dubrovniku, dzięki czemu dotarcie do najpopularniejszych marin nie stanowi większego problemu.  Z lotniska do portu można dostać się taksówką lub wynajętym samochodem. Operatorzy jachtów często oferują również usługę transferu z lotniska – odbiera Was kierowca i przewozi niemal pod sam jacht. Nie da się nie wspomnieć tutaj o oszczędności czasu. Lot z Polski do Chorwacji trwa około dwóch godzin.

Podróż samochodem

Ten sposób dotarcia na miejsce cieszy się największą popularnością. Dojazd z Polski do Chorwacji zajmuje od 10 do 18 godzin (zależne od wybranej trasy i miejsca startowego oraz docelowego). Aby podróż przebiegła komfortowo i bezpiecznie najlepiej jechać w składzie min. dwóch kierowców, którzy będą się zmieniać. Drugą istotną sprawą jest dokonać dokładnego przeglądu samochodu przed wyjazdem – awaria podczas podróży to może być bardzo poważny problem. Ponadto pamiętaj aby mieć koło zapasowe, apteczkę, trójkąt, zestaw żarówek i kamizelki odblaskowe (dla wszystkich pasażerów!).
Jest kilka wariantów dotarcia na miejsce, np. czy decydujemy się na jazdę autostradami czy nie.

Zarezerwuj jacht na 2018 rok!

Piękna i słoneczna Chorwacja czeka właśnie na Ciebie! Wybierz swój jacht i dokonaj czarteru na przyszłoroczne wakacje.

Zobacz oferty jachtów w Chorwacji

W pierwszym przypadku do kosztów wyjazdu musimy doliczyć winiety (dot. Czech, Austrii, Słowenii oraz Węgier). W samej Chorwacji za autostrady płaci się na bramkach (tak jak u nas). Najpopularniejsze trasy wiodą przez Czechy, Austrię i Słowenię lub przez Słowację i Austrię. Mieszkańcy zachodniej części Polski wybierają także dojazd przez Niemcy i Austrię. W szczycie sezonu warto rozważyć podróże nocne – unikniesz w ten sposób niepotrzebnego stania w korkach.
W drugim przypadku (bez autostrad) warto wyposażyć się w dobrą nawigację z aktualnymi mapami – może okazać się nieocenioną pomocą podczas podróży.

Dojazd autokarem

Trzecim sposobem są autokary, które kursują w sezonie żeglarskim na trasie Polska – Chorwacja. Oferowane są przez kilka firm transportowych. Wadą, której nie da się nie zauważyć jest czas podróży (od 20 do 30 godzin). Zaletą jest tutaj prostota realizacji. Wystarczy zarezerwować bilet, stawić się w wyznaczonym miejscu (zatrzymują się w największych miastach Polski) i już niczym więcej się nie martwisz. Przystanki znajdują się we wszystkich większych marinach wzdłuż Chorwackiego wybrzeża. Koszt to to około 400 zł w obie strony. Warto zarezerwować bilety wcześniej, na początku są trochę tańsze, a na ostatnią chwilę może zabraknąć miejsca dla Twojej załogi.

Szerokiej podróży i udanych wakacji!

  1. Jet Partner pisze:

    No samochodem właśnie denerwujący jest czas bo jednak te 12-14 godzin w aucie to faktycznie męczące, ja zdecydowanie wolę samolotem może wrażenia i widoki nie są takie super wow ale jednak na miejscu jesteśmy szybko nie zmęczeni i jeszcze możemy po takiej podróży gdzieś wyjśc coś zwiedzić a po 14 godzinach jazdy czy nawet 7 jak jedziemy na 2 kierowców to jedyne co zrobimy na miejscu to do łóżka i spać.

    • Pełna zgoda! Tylko jeśli chodzi o wyjazd na jacht, to sprawa z samolotem jest na tyle skomplikowana, że czasem loty odbywają się w tygodniu, a czartery zawsze trwają od soboty do soboty 🙁

  2. Warto zobaczyć trase przelotu samolotu oraz czas jaki wynosi ta podróż na mapie. Ze względu na czas samolot wygrywa ale mamy wtedy mniej elastyczności po drodze. Lot tylko ze względu na szybkość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

18 + 1 =