Czy warto rezerwować jacht z rocznym wyprzedzeniem?

Odchylam się na fotelu. Dziś jeszcze co najmniej trzy godziny będę pracował. Przymykam oczy i wspominam. Jeszcze dwa tygodnie temu czułem na twarzy wiatr, a włosy i skóra pachniały Adriatykiem. Już po rejsie. W tym roku skończył się czas przeznaczony na żeglarską przygodę. Niby akumulatory naładowane, niby jeszcze jakieś wakacje w górach, ale to nie to…

… Pora na przerwę. Robię sobie trzecią kawę. Skończę piętnaście minut później. Teraz przerwa. Zaglądam na stronę z jachtami na wynajem i przeglądam strony, zupełnie tak jakbym przechadzał się po marinie. Po chwili nie wytrzymuję, chwytam telefon i dzwonię do Jacka. „Słuchaj…” – mówię – „Jest taka sprawa, ta sama łódka prawie o połowę taniej”. W słuchawce cisza. Po chwili słyszę jęk: –„No nie, niestety, w tym roku już koniec”. „A kto mówił o tym sezonie? Maj za rok”. Teraz słyszę entuzjastyczne: „Wchodzę w to, zapisuj mnie. Zaraz dzwonię do Benia, to kiedy się spotykamy?”

Czy warto rezerwować jacht z rocznym wyprzedzeniem?

Na Morzu Śródziemnym konkurencja wśród armatorów jest duża. Operatorzy prześcigają się w ofertach First Minute. Jeśli dobrze poszukać można naprawdę ustrzelić okazję. Standardowo rezerwacja jachtu z rocznym wyprzedzeniem jest tańsza o 18 do 30 procent, ale zdarzają się też oferty z 45, a nawet 55-procentowym upustem. 

Planowanie czarteru jachtu z rocznym wyprzedzeniem ma niewątpliwe zalety. Na pewno rok przed planowanym rejsem mamy największy wybór. Polecam też wcześniejszą rezerwację tym, którzy płyną pierwszy raz. Jest czas na poznanie się z innymi uczestnikami wyprawy i dokładne zaplanowanie rejsu. Określenie swoich oczekiwań i skonfrontowanie ich z oczekiwaniami pozostałych członków załogi. To z pewnością doskonałe rozwiązanie dla oszczędnych.

Można rozłożyć koszty rejsu na cały rok

Po zebraniu chętnych na morską wycieczkę dobrze wybrać konto, na które każdy z uczestników rejsu co miesiąc wpłaci ustaloną kwotę. Najczęściej pierwszą ratę, wysokości około 20%, wpłacamy przy rezerwacji, resztę na miesiąc przed czarterem jachtu. Składając się po 150 zł miesięcznie, za rok popłyniemy w rejs, mając ubezpieczoną kaucję. To dobre rozwiązanie, kiedy planujemy rodzinny rejs. Rozłożenie opłat na raty nie obciąża domowego budżetu.

Korzystamy też z ofert first minute linii lotniczych

Mając też tak dużo czasu łatwiej zoptymalizować koszty podróży do i z mariny. Do Chorwacji nie ma problemu. Można zawsze pojechać samochodem, ale na Teneryfę czy Majorkę autem nie dojedziemy. Dobrze wcześniej kupić bilety na samolot i wynająć na miejscu samochód, żeby dojechać do mariny i zrobić zakupy przed rejsem. Łatwiej też zastąpić jednego czy dwóch uczestników wyprawy. Nikomu nie życzę, ale los płata czasem figle.

A jeśli się coś wydarzy i wszyscy nie będziemy mogli popłynąć?

Co wtedy? Najlepiej wykupić pełne ubezpieczenie rezygnacji z czarteru. Przy rezerwacji jachtu ubezpieczenie obejmuje wszystkich uczestników. Koszt jest niewielki a dużo przyjemniej myśleć o perspektywie morskiej przygody, mając poczucie, że w razie czego możemy bez strat zrezygnować. Pełne ubezpieczenie obejmuje zdarzenia losowe, nawet takie jak cofnięcie urlopu przez pracodawcę.

Rezerwacja jachtu z rocznym wyprzedzeniem jest niewątpliwie atrakcyjna dla oszczędnych i miłośników swojego rodzaju turystycznej tantry. Rozwiązanie dla tych, którzy lubią mieć perspektywę wspaniałej wyprawy i nie przeszkadza im wydłużenie oczekiwania na przyjemność morskiej przygody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

13 − dwanaście =