6 drobiazgów, o których warto pamiętać przed wypłynięciem

Jeśli wybieramy wakacje pod postacią czarteru jachtu po raz pierwszy, często nie wiemy, jak dokładnie wygląda taka forma wypoczynku i o czym należy pamiętać jednakowo przed wypłynięciem. Jedyne czego możemy być pewni to fakt, że wakacje na wodzie to jeden z najlepszych sposobów na przygodę i prawdziwy relaks. Dla wszystkich nowicjuszy w świecie jachtingu przygotowaliśmy krótki poradnik dotyczący rzeczy, o których trzeba pamiętać przy okazji pierwszego czarteru jachtu.

Sztućce i naczynia

Przed wypłynięciem należy sprawdzić, czy cały osprzęt i nawigacje są sprawne. Pośpiech w tym działaniu jest kompletnie niewskazany. Aby nic nas nie zaskoczyło w trakcie rejsu, warto pamiętać o drobiazgach, które łatwo mogą umknąć naszej uwadze. Przed wypłynięciem sprawdźmy wyposażenie kuchni, czy na jachcie znajduję się odpowiednia ilość sztućców, szklanek czy kubków i talerzy dla każdego członka załogi. Niech widok pełnej szuflady sztućców nie wprowadzi nas w błąd — pamiętajmy o sprawdzeniu, czy noże są na tyle ostre, aby mogły służyć nam w przygotowaniu jedzenia. Jeśli czegoś brakuje, przed wypłynięciem jest jeszcze szansa, aby podejść do biura operatora i poprosić o kompletne wyposażenie.
Kolejnym drobiazgiem w kambuzie, który jest bardzo ważny to dzbanek do parzenia herbaty. Dzięki niemu można łatwo zaparzyć herbatę dla całej załogi, bez potrzeby robienia tego w każdej szklance z osobna. Dobrym zamiennikiem dzbanka w chłodne dni jest termos.

Drobne przedmioty

Zapałki lub zapalniczka to kolejne niezbędne przedmioty, których brak może okazać się dość problematyczny w czasie rejsu. W dobie telefonów, aparatów, dronów i innych sprzętów multimedialnych bardzo ważnym elementem może okazać się rozgałęźnik do prądu, który posłuży kilku osobom naraz i ułatwi korzystanie z urządzeń elektrycznych. Pamiętajmy, że zwykle ich liczba jest większa od ilości gniazdek w jachcie. Spinacze — zawsze dużo, ale jednak za mało. Potrzebne nam będą, aby wywiesić np. mokre ręczniki, stroje kąpielowe. Niestety ich wielkość sprawia, że często się gubią na pokładzie lub w morzu. Zawsze warto zapakować kilka zapasowych spinaczy do torby.

Odpowiednia ilość gotówki

Ostatnią rzeczą, o jakiej powinniśmy pamiętać to zabranie odpowiedniej ilości gotówki. Nie we wszystkich miejscach karty płatnicze są przyjmowane — jest tak np. na wielu wyspach w Grecji lub w Chorwacji. Najczęściej kartą nie zapłacimy za postoje na bojach, czy w wielu restauracjach. Musimy brać pod uwagę ewentualnie całą wyprawę i wyliczenie średnich kosztów do zaplanowania odpowiedniej ilości gotówki.

W czasie wyprawy należy być przygotowanym na różne okoliczności, ale przede wszystkim dobrze przygotowanym do żeglowania. Pamiętajmy, że nawet takie drobnostki, jak wymienione w tym wpisie, mogą zadecydować o naszym komforcie i relaksie w trakcie wakacji na wodzie.

Obejrzyj nasz film o 6 drobiazgach, o których warto pamiętać przed wypłynięciem na kanale YouTube!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

16 + 13 =